fonradar

Yanlış Yapılan İşçi Çıkışı Hk.

Merhabalar

Mart ayında firmanın birinde ahmet isimli bir şahsın çıkışını yaptık.ama firmada iki tane ahmet olduğu için biz yanlış ahmeti işten çıkardık ve bunu haziran ayında farkettik.şimdi ilgili dönemlere ait ek ve iptal bildirgeleri veriyorum ama ssk daki memur hemen tahakkuk alamayacağımızı müfettişe gidip inceleneceğini söyledi.bunun bize yaptırımı ne olabilir?konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

Ynt: Yanlış Yapılan İşçi Çıkışı Hk.

Hemen hemen buna benzer bir olay başımıza gelmişti.X ve Y olarak örnek vereyim.Firma X kişiyi çıkaracağını bildirmiş fakat yanlışlıkla Y kişinin çıkışı verlmiş ve bordro tahakkuk ettirilmiş.Durumu anlatan dilekçe vs.hepsi verildi.İptal ve ek bildirgelerde verildi.Kimse müfettş gelecek falan demedi.SSk nın prim kaybı olmadığını sadece X yerine Y yi çıkardığımızı Y'nin halen işine devam ettiğini bildirdik.Fakat yinede SSK ek bildirge nedeniyle yanlış hatırlamıyorsam 70-80 YTl civarında bi ceza kesmişti.15 gün içinde ödersen zaten 1/4 indirimi var..Sizde de böyle bir durum olabilir...Saygılar...

Sana demedim mi ibrahim yanlış yaparsan öperler diye ;D
Nerde okumuştum bilmiyorum. Yanlış yapmıyorsan hiçbir şey yapmıyorsun demektir. Ama bizim meslek için geçerli değil galiba bu.

İPC keserler. onlar tespit etmeden sen verirsen ceza daha az olur. Birde her beyanname için d.v. ödeyeceksin.
Saygılar.