fonradar

Yansıtma Ft. Kaydı Hak.

M.Gür

Katkı Sunan Üye
merhaba.
iade faturası dışında bir firmanın tarafımıza kesmiş olduğu faturayı aynen 3.firmaya yansıttığımız faturanın kaydını, iadeymiş gibi gider hesaplarını alacaklandırarak yapmamız tek düzen hesap planı adına uygunsuzluk oluştururmu.

Ynt: Yansıtma Ft. Kaydı Hak.

merhaba

sorunuzda anladığım şu,

Siz iade faturası dışında fatura dediğiniz alış faturası veya H.B. faturası, yansıtma faturalarında

kayıt düzeni (kasko -hasar tazmin )

79.. Gider (B)
191... (B)
329 Diğer Satıcılar (A)

yansıtma faturasını sigorta şirketine kestiğiniz zaman

329 Sigorta firması (B)
602 (A)
391 (A)

daha sonrada 329 'lu hesaplar kendi aralarında mahsup yapılmak suretiyle kapatılır.

329 (B)
329 sigorta Firması (A)

veysel bey bahsettiğim hasar tanzim değil ama sizin örneğinizdede gider farklı gelir farklı görmek istediğim şu
----------------
740
191
329 x satıcısı
---------------
329 y satıcısı
740
391
-----------------

bu kayıt iadede yapılıyor ama yansıtmada yapmamız uygunsuzluk oluştururmu
çünkü gider hesabının mizanına baktığımda o döneme ait o gider kalemi harcamam olmadığını görmek istiyorum aksi halde sanki bi kaybım var gibi(evet gelir kısmıda olacak ama çok uzun mizanlarda bu detaylar gözden kaçabiliyor)

740/770 grubu hesaplara alacak kayıt yapmak pek olağan değildir.
Yansıtma faturanızı 600 grubu altında bir yardımcı hesapda izlemeniz netlik ve tam açıklama standardına daha uygundur.

Merhaba

740 nolu hesap hizmet üretim maliyeti ile ilgili olarak kullanmanız gereken bir hesap, anladığım kadarıyla (aslında siz konuyu tam olarak açmadığınızdan dolayı yorum yapmak zorunda kalıyorum),
siz bir hizmet üretimi yapıyorsunuz, ve bu hizmet üretimi için yapmış oluğunuz üretim maliyetini oluşturan alışlarınızın tamamını direkt 740 nolu hesaba alıyorsunuz,
Şayet böyle ise yanlış , zira 740 nolu hesabı direkt çalıştırmadan önce mal alışlarınızı önce 150'li hesapta toplayıp daha sonra üretimde kullandığınız miktarı 740 nolu hesap yardımıyla 622 nolu hesaba devrederek kapatırsınız.

siz burada yapmış olduğunuz kaytta anladığım kadarıyla

üretim maliyetini gerektirecek bir alışı direkt maliyet hesabına aktarmışsınız ve de iade ettiğiniz zamanda bu maliyet hesabından çıkarma gereği duyuyorsunuz,

yukarıda da belirttiğimiz üzere alışlarınızı (üretim maliyeti ile ilgili ) 150'li hesapta takip ederseniz daha uygun olacaktır.

Sn. gür

700 lü hesaplarınıza yaptığınız ters kayıtlar , herhangi bir işlemin iPTAL kaydı olmadığından usulen yanlış olarak değerlendirilir ve Gelir tablosu düzenleme ilkelerine de aykırıdır.

Yani;
Bütün satışlar, gelir ve kârlar ile maliyet, gider ve zararlar brüt tutarları üzerinden gösterilirler ve hiç bir satış, gelir ve kâr kalemi bir maliyet, gider ve zarar kalemi ile tamamen veya kısmen karşılaştırılmak suretiyle gelir tablosu kapsamından çıkarılamaz.

Bu amaç doğrultusunda benimsenen gelir tablosu ilkeleri aşağıda belirtilmiştir:

a) Gerçekleşmemiş satışlar, gelir ve karlar; gerçekleşmiş gibi veya gerçekleşenler gerçek tutarından fazla veya az gösterilmemelidir. Belli bir dönem veya dönemlerin gerçeğe uygun faaliyet sonuçlarını göstermek için, dönem veya dönemlerin başında ve sonunda doğru hesap kesimi işlemleri yapılmalıdır.

Yapılması gereken 700 gider hesabının karşılığında 600 lü hesaplarda Karşılığını göstermektir.

Firmanıza ait olmayan giderin kaydı..

-----------/-----------
136 faturalanacak alacaklar
191 ind.kdv(ilave kdv)
320 xyz ltd
-----------/-----------

yansıtması
-----------/-----------
320 abc ltd
136 faturalanacak alacaklar
391 hes.kdv (ilave kdv)
-----------/-----------

abc ltd. ödemeyi yaptığında siz de xyz ltd. ye ödemesini yapıp carileri kapatabilirsiniz..
Saygılarımla

M.Gür ' Alıntı:
veysel bey bahsettiğim hasar tanzim değil ama sizin örneğinizdede gider farklı gelir farklı görmek istediğim şu
----------------
740
191
329 x satıcısı
---------------
329 y satıcısı
740
391
-----------------

bu kayıt iadede yapılıyor ama yansıtmada yapmamız uygunsuzluk oluştururmu
çünkü gider hesabının mizanına baktığımda o döneme ait o gider kalemi harcamam olmadığını görmek istiyorum aksi halde sanki bi kaybım var gibi(evet gelir kısmıda olacak ama çok uzun mizanlarda bu detaylar gözden kaçabiliyor)

Merhaba,

Satış faturasını gelir hesapları dışında herhangi bir hesaba kaydetmeniz. KDV beyannamesindeki matrahla brut satışların tutmaması anlamına gelir ki bu tutarsızlık inceleme konusu yapar firmanızı. Ancak reel anlamda firmanın gideri değil diyorsunuz o zman kaydı şöyle atın derim.

Satış faturası normal şekilde kayıtlarınıza gierecek

-------- / / --------------------
120 xxx.xxx,xx

600 xxx.xxx,xx
391 x.xxx,xx
------- / / ----------------------

Alış faturasını şöyle kaydedin

---------- / / ------------------
612 xxx.xxx,xx
191 x.xxx,xx
320 xxx.xxx,xx
----------- / / ------------------

Ayrıca işlem 8.000,00 YTL yi aşıyorsa bankadan geçmelidir. Bunun yanında AB formlarınada yansıtacağınızı unutmayın. Bu yüzden farklı hesaplarda yapacağınız kayıtlar faturayı yokedeceğinden unutmanız durumunda AB formlarında sıkıntı çıkabilir.

Saygılarımla,

M.Gür ' Alıntı:
merhaba.
iade faturası dışında bir firmanın tarafımıza kesmiş olduğu faturayı aynen 3.firmaya yansıttığımız faturanın kaydını, iadeymiş gibi gider hesaplarını alacaklandırarak yapmamız tek düzen hesap planı adına uygunsuzluk oluştururmu.

Aslında bu tip sorularda, sorunun "çocukluğuna inmeyi" düşünürüm. Yani bu işlemdeki amaç nedir? Neden yansıtma faturası kesiyorsunuz? Siz Holding misiniz? Eğer Holding değilseniz, keseceğiniz en fazla yansıtma faturası, ortak kullanım gereği, kira, elektrik, su, ortak memur kullanımı...vs olur. Ama durum böyle değilse ilk olarak size "neden" diye sormam gerek, yansıtma faturasının muhteviyatını, kayıt ve yansıtma tarihlerini sormam gerek, KDV dönemi atlıyor mu? Geçici atlıyor mu Frimaların DEvir KDV'durumu nedir, geçmiş yıl mali zararı var mı? ...vs sormam gerek.

Fakat söz konusu vaka elektrik, su vs...gibi ufak tutarlı yansıtmaysa, SAyın TozkanT'nin kaydı bence en uygun kayıt.

Merhaba,bizim firmamız bir fatura kesmiştir ve bu yansıtmadır diye yazmış.Yansıtma faturası nedir ve neden kesilir?Şimdiden cevaplar için teşekkürler:)

merhabalar, bu konu ile ilgili benim de bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Firmada yeniyim;
araç hasarı ile ilgili olarak bakım faturası şirkete gelmekte buna istinaden yansıtma faturası sigorta şirketine değil,
bakımı yapan firmaya kesilmektedir.
ancak bakımı yapan firma parayı direk sigorta şirketinden almaktadır.
dolayısıyla biz mutabakata varamıyoruz.
Bizim kestiğimiz yansıtma faturalarını hesaplarına almıyorlar ,sigorta şirketinden gelen ödemeyi bizim hesaptan gelmiş gibi işlem yapmışlar, işlem zinciri bana hatalı gibi geldi sizin de görüşlerinizi alabilirsem sevinirim.

İşlem hatalı; Niye size fatura kesen tamirciye aynı faturayı iade ediyorsunuz?

Yansıtma faturası bakım firmasına değil sigorta şirketine kesilir.
Bu faturaya karşılık sigorta şirketi araç hasarını size değil, bakım firmasına gönderir.
(tabiki anlaşmalı servislerden bahsediyorum.)
Siz,bakım faturasını gidere yazar,firmaya borçlanırsınız.
Yansıtma faturasını gelire yazar,sigorta şirketini alacaklandırırsınız.
Sonrasında bakım firması ile sigorta şirketini karşılıklı kapatırsınız. herhangi bir kasa çıkışı olmaz.
Gider ve gelir birbirini kapatır.

pardon hatalı söyledim yansıtma faturasını sigorta şirketine kesiyoruz,ancak sigorta şirketi parayı bakım yapan firmaya gönderiyor ,ancak sigorta şirketine kestiğimiz yansıtma faturasını sigorta şirketinin carisine değil bakım yapan firmanın carisine işliyoruz, bu şekilde bakım faturası kapatılmış oluyor ancak bakım firması ile mutabık olamıyoruz.Sigorta parayı bakım firmasına gönderiyor.

Mutabık olamıyorsanız faturaya yansımayan başka şeyler olabilir.normalde bakım faturası birebir yansıtma faturasına aktarılırsa mutabık olamayacak bir fark çıkmaması gerekir.Firmadan ekstre isteyin, karşılaştırın..
Saygılar

Yine hatalı işlem. Sigorta ödemeyi yaptığı zaman hesaplar karşılıklı kapatılır. Sigortaya kestiğin faturayı servisin carisine yazamassın.