fonradar

Yansıtma Ft. Kaydı Hak.

M.Gür

Katkı Sunan Üye
İyi çalışmalar,

x şirketi bizim adımıza fatura kesmiştir faturanın detayı ise grup firmamız olan y nin hizmetidir ve y nin adı geçmektedir. ilgili hizmet faaliyet konumuzla alakalı bir hizmet değildir.

ilgili fatura gider hesabına atılarak yansıtma faturası iade şeklindemi girilmelidir? (alacak: 740+391.iade)
yoksa ilgili fatura gider hesabına atılarak yansıtma faturası gelir hesaplarına kayıt edilip hesaplanan kdv mi beyan edilmelidir? (alacak:600+391.%18 normal kdv)

Tereddütümü giderirseniz sevinirim.

Ynt: Yansıtma Ft. Kaydı Hak.

Bu tip işlemler usule uygun değildir. Niye faturayı ilgili firmaya kesmiyor.
Bu yansıtma faturası da değil zaten. Yansıtma faturası masrafa katılmak için veya masrafın bir kısmını yansıtmak için yapılır.
Bu faturanın üstündeki bilgileri değiştirin. Doğru adrese kestirin.

sayın güroy haklısınız, ama üye olduğumuz kulüpten daha avantajlı olduğu için bu işlemi yaptırıyoruz.

mesela aynı işlem GSM dede yapıyoruz grup bünyesindeki tüm firma çalışanları aynı firma üzerinden ücret ödeyerek daha ucuza konuşuyoruz. yapacak bişey yok menfaatimiz doğrultusunda yapıyoruz.

O zaman olur. Toplamın bir kısmını yansıtıyorsanız siz de fatura kesersiniz. 740/770 da kullanılıyor 600 grubu da . Bence teorik olarak 7 grubua hesaplara devalı olarak alacak kayıt yapmak doğru değildir. Arizi olarak yapılabilir.

çalıştığım şirkettede bu duruma benzer işlemler arada oluyor ben gelir tablosu hesaplarını kabartmamak için 136 diğer çeşitli alacaklarda tutuyorum ne bilançoma giriyor nede gelir tabloma bana kalırsa en güzel yolu ama mali müşavirimizde 7 li gruplar ile 679 u kullan diyor ama bn genede kendi yöntemimi uyguluyorum :)

136 xxx
191 xxx bize gelen ft.
320 xxxxx
-----------------------------

120 xxx
391 xxx bizim kestiğimiz ft.
136 xxx
---------------------------

bnce en temiz kayıt.

Mali müşavirinizin yöntemi doğrudur. 7/679 kullanılmalıdır. 136 hesap TDHP karakteri itibarıyla gider faturalarına uygun değildir. Üstelik size kesilmiş olan bir fatura sizin bir alacağınız olmaz. Blançonuzdaki 1 grubu sizin aktiflerinizi göstern bir ana kalemdir.

Bu nedenlerle kafanıza göre kolayına kaçan işlemler yapmak yerine neden bunu istediler diye düşünmek daha sağlıklıdır.