fonradar

Yapılmakta Olan Yatırımlar Kkeg

cetvel

Tanınmış Üye
Bir tesis kuruyoruz . belgesiz harcama yapildiginda yapilmakta olan yat. Hes.nasil kullaniriz. Tesis bitip aktiflestirdigimizde amortismani nasil ayirmaliyiz

Belgesi olmayan Bir Giderin Gider Yazılabilmesi için(Yurtiçi)

Aşağıdaki giderler için ispat edici kağıt aranmaz:
1. Örf ve teamüle göre bir vesikaya istinat ettirilmesi mutat olmıyan müteferrik giderler;

2. Vesikanın teminine imkan olmıyan giderler;

3. Vergi kanunlarına göre götürü olarak tespit edilen giderler.

1 ve 2 numaralı fıkralarda yazılı giderlerin gerçek miktarları üzerinden kayıtlara geçirilmesi ve miktarlarının işin genişliğine ve mahiyetine uygun bulunması şarttır.

Şartlarını taşıması lazımdır.

Başlığı ve konu içeriğini bir kez daha okumanızı rica ederim.. bahsettiğim hususun kkeg olduğu belli. Giderleştirmeğe uğraşmıyoruz.
Problemi örnekle anlayatım.

yapılmakta olan yatırımlar hesabında izlenen, kuruluşu devam eden bir tesiste bugüne kadar 1.000.000 TL birikmiş olsun. Belgesiz bir harcama olsun ve değeri de 100.000 TL olsun. ve toplamda 253 nolu hesaba alınan tutar 1.100.000 TL olsun
1-bu durumda belgesiz gideri 258 nolu hesapta izleyip nazım hesaplar aracılığı ile kkeg yemi almak mantıklı.
2- yoksa hiç kkeg yapmayıp amortisman ayrılmaya başlandığında 100.000 TL ye isabet eden kısmın amortisman gider kadarını mı KKEG yapmak daha doğru.

Başlığı ve konu içeriğini bir kez daha okumanızı rica ederim.. bahsettiğim hususun kkeg olduğu belli. Giderleştirmeğe uğraşmıyoruz.
Problemi örnekle anlayatım.

yapılmakta olan yatırımlar hesabında izlenen, kuruluşu devam eden bir tesiste bugüne kadar 1.000.000 TL birikmiş olsun. Belgesiz bir harcama olsun ve değeri de 100.000 TL olsun. ve toplamda 253 nolu hesaba alınan tutar 1.100.000 TL olsun
1-bu durumda belgesiz gideri 258 nolu hesapta izleyip nazım hesaplar aracılığı ile kkeg yemi almak mantıklı.
2- yoksa hiç kkeg yapmayıp amortisman ayrılmaya başlandığında 100.000 TL ye isabet eden kısmın amortisman gider kadarını mı KKEG yapmak daha doğru.

Sayın cetvel

Her iki yöntemde takip edebildiğiniz sürece doğru.Fakat 1 yol daha doğru ve hata yapma olasılığı daha az

Sayın cetvel,

Aslında bana göre başkaca bir hata var. 258 hesap niteliği itibariyle "Tranzituar" bir hesaptır. bu hesapta giderinizi biriktiriyor ve Toplamını bir kereden aktifleştirmeye hazırlıyorsunuz. Verdiğiniz açıklamalardan anlaşıldığına göre ciddi miktarda "Belgesiz Harcama" yapıyorsunuz ve bunların "Ödemeleri"ni kayda alıyorsunuz. Bu işlemleri 258 hesaba kaydetmek bu aşamada şu şu giderleri yaptım ama "Fatura almadım yada Fatura vermediler" anlamına geliyor. Biliyorsunuz Belge almamak/vermemek eşit değerde suçtur.

a) Bahsettiğiniz her iki yöntemde de suçu kayıtta tutuyorsunuz zaten gidereleştirmeyince/aktifleştirmeyince mesele çözüldü mü diye düşünüyorsunuz.
b) Diyelim ki 100.000,-- tutarı aktifleştirmediniz, Nazım hesaplara kayıt düşmek için önce hangi gider hesabına atacaksınız ?

ciddi miktarda belgesiz harcama yapılmıyor örneği temsili verdim. rakamları bilerek büyük verdim. çünkü rakamları küçük versem genelde insanların söyleyeceği şu oluyor. ilgili tutarı giderleştir ardından kkeg ye at demek oluyor.

Sayın cetvel,

Yazdığım cevap değişmiyor. Benim yazdıklarımın miktar boyutuyla ilgisi yok. Genel olarak bu tarz verilen cevapların da hiçbirine katılmam mümkün değil.

Belgesiz harcama dediğiniz şeylere gider pusulası düzenleme imkanınızda mı yok. Bu harcamaların içeriği hakkında bilgi verebilirmisiniz.