Yapılmayan Sözleşmeyle ilgili

Merhabalar,

Bir şirkette yaklaşık 6 aydır çalışıyorum.Düzenli maaşım ve ssk primim yatıyor ve bu anlamda gayet de iyi niyetli olduklarını düşünüyorum fakat hala bir sözleşme yapmadık.Açıkçası aklıma da gelmedi.

Bu durumun şimdi veya gelecekte yaratabileceği yasal sıkıntılar nelerdir acaba?

Şimdiden teşekkürler

Ynt: Yapılmayan Sözleşmeyle ilgili

Sözleşmenin yapılmış olması birçok ihtilafları önler,yapılmamış olmasıda zaman zaman ihtilaflara sebebiyet verir.Sözleşme ile işcilerin hakları ve menfaatleri güvence altına alınmaya çalışılır.
6 aydır, tam zamanlı çalışıyorsunuz,aynı işi yapanlar ile ücretler ve primler yönünden sorun olmamış,işin belirli yada belirsiz mi olduğu konusunda netlik yok ise de belirsiz olduğunu düşünüyorum!(iş bitti inşaata paydos denilebilir noktası önemli ise de ortada sözleşme yok,ama yapılan iş ve işler var,bunlar işyerinin daimi işlerinden ise o işin süresi belirsiz olacağından, bu iş ilişkisindeki sözleşmenin türü, belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak tanımlanır)
"Yazılı sözleşme yapılmayan hallerde işveren işciye iki ay içinde genel ve özel çalışma koşullarını ,günlük yada haftalık çalışma süresini ,temel ücreti ve varsa ücretin eklerini,ücret ödeme dönemini,süresi belirli ise sözleşmenin süresini,fesih halinde tarafların uymak zorunda oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge vermekle yükümlüdür."M.8
Bu belgenin verilmemiş olması halinde her işci için idari para cezası sözkonusudur.

Ynt: Yapılmayan Sözleşmeyle ilgili

Verdiğiniz yanıt için çok teşekkür ederim.

Söylediklerinize bakılırsa bir an önce bu açığı kapatmak her iki taraf için sağlıklı olacak.

Tekrar teşekkür ederim