fonradar

Yarım kalan ve yeni hakedilen işsizlik ödeneği hakk.!

Herkese merhabalar. İşten ayrıldığım şu dönemde enteresan bir konu ile karşı karşıyayım. Sorunum şu; bu 30.12.2008 tarihinde eski işyerimin kapanması sebebiyle işten ayrılmış işsizlik ödeneğine hak kazanarak sadece 1,5 ay faydalanarak 13.02.2009 tarihinde yeni işime başladığımdan ödeneği iptal ettirmiştim. 21.09.2010 tarihinde bu işyerinden de görevime işveren tarafından son verildi. 13.02.2009 dan 21 .09.2010 tarihinde kadar toplam 578 gün kesintisiz bu işyerinden ödenmiş primim var. İşkur a işsizlik ödeneği başvurum için gittiğimde, sorumlu memurdan son işyerimde işsizlik ödeneğine daha önce hak kazandığım 30.12.2008 tarihinden bu yana 600 gün primim olmadığından yarım kalan (1,5 ay faydalandığım) işsizlik ödeneğimin devam ettirileceği cevabını aldım.

Ancak ilgili kanun metninde;
Sigortalı, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girer ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için bu Kanunun öngördüğü şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalırsa, daha önce hakettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder. Bu Kanunun öngördüğü şartları yerine getirmek suretiyle yeniden işsiz kalınması halinde ise, sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir.

Burdaki metindeki şartlar; Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olması değil midir?

Yani özetle ben son işyerimden yeni bir hak elde etmiş olmaz mıyım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.