fonradar

Yasal Defterlerin Beyaz Kağıda Yazılma Zorunluluğu Var mı ?

merhaba,
malum yıl sonu geliyor defterler için hazırlık yapacağız

Piyasada beyazlaştırmamış A4 kağıtlar mevcut, renkleri Tam beyaz değil krem rengi, normal beyaz kağıtlara göre fiyatları daha uygun, Biz kimya defterini bu şekilde tasdik ettirip defterleri bu kağıtlara yazdırsak bir problem teşkil eder mi? yasal defterlerin ille de beyaz kağıda döküleceği ile alakalı herhangi bir şey bulamadım.

konu hakkında bilgisi olup yardımcı olacak olan varsa sevinirim

Olmaması lazım.neticede okunur temiz net olduktan sonra beyazda olur beyazlaştırılmamışta olur..

arkadaşlar ancak nereye geldik farkındamıyız.
artık bir top kağıtta 20-30 TL yi hesap edecek duruma geldik hepimiz maalesef
valla ben kağıt açılış & kapanış noter masrafı hesapladığımda
e defter maliyetinin üzerinde ise zorunlu olmasada e-deftere geçireceğim 2023 yılı için
neleri hesap eder duruma geldik Allah beterinden korusun diyelim

iyi çalışmalar

yo aksine doğru ekonomik krizler toplumlara israf ve müsrifliğin ne olduğunu gösterir.normalde 20 tl nedirki diyip alınırdı şimdi evet önemliymiş deniyor.tasarruftan utanan ama şatafattan gurur duyan bir toplumuz.

hiçbir zaman 20-30 TL israf & şatafat olmaması gereken bir tutar..
biryerlerde şatafatın kralı yaşanırken
bizlerinde israf haramdır ( bana göre kesinlikle doğrudur ) gibi bir düşünceye sevk ettirilmemiz ne kadar tezat oluşturuyor farkındamıyız ?
ancak kağıttan tasarrufa başlayan meslek mensubu
diğer kırtasiyeden tutunda makina ekipman yol elektrik vs.vs.tasarrufuna kadar gider..
en kötüsüde çalışanın maaş & yol & yemekten tasarrufa başladı mı iş nereye varır
yeni yılda asgari ücret için bişeyler konuşuluyor..çalışan için azmı az ancak
sgk maliyeti ? nereye varacak göreceğiz o zaman hepbirlikte
işte o noktada eleman tasarrufuna gidildiğinde ne kadar nasıl ne şekilde iş çıkar ne olur bilinmez

iyi çalışmalar

büyük işletmeler ile küçükler arasındaki,gelişmiş ekonomiler ile geri kalmış ekonomiler arasındaki fark işte o 20 tl ye bakış açısıdır. gelişmiş ekonomi ve işletme 20 tl maliyeti düşürmenin yolunu arar,küçük işletme ve geri kalmış ekonomiler 20 tlye dönüp bakmaz bile sonra herkes bir birini suçlar. yok yere denmez, nasıl olursanız öyle yönetilirsiniz diye. toplum olarak,eşya ile tatil ile gösteriş yapmayı, kendine statü oluşturmayı seven toplumuz. bunun bedelini ödüyoruz.her neyse sohbet maksadını ve amacını aşmasına neden olmayalım. esenlikler dilerim.

arkadaşlar ancak nereye geldik farkındamıyız.
artık bir top kağıtta 20-30 TL yi hesap edecek duruma geldik hepimiz maalesef
valla ben kağıt açılış & kapanış noter masrafı hesapladığımda
e defter maliyetinin üzerinde ise zorunlu olmasada e-deftere geçireceğim 2023 yılı için
neleri hesap eder duruma geldik Allah beterinden korusun diyelim

Evet gerçekten üzücü bir durum,

ama daha üzücü olan şu ki; bizim maliyetlerimiz artıyor müşterilerimizin gelirleri artıyor, biz muhasebe ücretlerine hak ettiğimiz zamları yapamıyoruz.

Örneğin servis işletmeleri kargocular kuryeciler perakendeciler ve birçok sektör yılbaşında aldıklarından iki katından fazla ücret artışı yaptılar, fakat biz biraz fiyat güncelleyelim dediğimiz anda senin söylediğini yarı fiyatına tutan meslektaşımızın örnek gösteriyorlar, 350 400 TL'ye tuttuğunuz işletme defteri için başka bir muhasebeci 180 200 TL Fiyat veriyor. durum bu olduktan sonra Kağıt 80 olsun 180 olsun fark etmez, hakkımız olan parayı alamayıp tekeden yağ çıkartmaya çalışırız. bunu yapan meslektaşları söyleyecek de bir şeyim yok, bizim tepemizdekiler kota gibi güzel bir uygulamayı devreye sokmayarak amacın kesinlikle mesleğin saygınlığını ve kalitesini arttırmak değil kendi çıkarları doğrultusunda iş yapmak olduğunu gösteriyor.

her yerde Bu sözün doğru çıkmasından nefret ediyorum ama toplumlar neye layıksa o şekilde yönetilirler Demek ki biz de buna layıkız

Evet gerçekten üzücü bir durum,

ama daha üzücü olan şu ki; bizim maliyetlerimiz artıyor müşterilerimizin gelirleri artıyor, biz muhasebe ücretlerine hak ettiğimiz zamları yapamıyoruz.

Örneğin servis işletmeleri kargocular kuryeciler perakendeciler ve birçok sektör yılbaşında aldıklarından iki katından fazla ücret artışı yaptılar, fakat biz biraz fiyat güncelleyelim dediğimiz anda senin söylediğini yarı fiyatına tutan meslektaşımızın örnek gösteriyorlar, 350 400 TL'ye tuttuğunuz işletme defteri için başka bir muhasebeci 180 200 TL Fiyat veriyor. durum bu olduktan sonra Kağıt 80 olsun 180 olsun fark etmez, hakkımız olan parayı alamayıp tekeden yağ çıkartmaya çalışırız. bunu yapan meslektaşları söyleyecek de bir şeyim yok, bizim tepemizdekiler kota gibi güzel bir uygulamayı devreye sokmayarak amacın kesinlikle mesleğin saygınlığını ve kalitesini arttırmak değil kendi çıkarları doğrultusunda iş yapmak olduğunu gösteriyor.

her yerde Bu sözün doğru çıkmasından nefret ediyorum ama toplumlar neye layıksa o şekilde yönetilirler Demek ki biz de buna layıkız
Bu forumda bu konu üzerinde çok tartışma yorum yapıldı zamanında hatırlarım..... Mesleğimiz sorunlarımız nedeni ile kanayan yara ve yapılamaz haline geldi. Artık detaylara girip boğuşmak bile içimde gelmiyor.... Hangi birini anlatalım....

Ben bu yıl beyazlatılmamış kağıt alma niyetindeydim.Ancak hazır numaralı almak istediğim yerlerde bu kağıt yokmuş.O nedenle ticari defterler için yine beyaz alacağım ama işyerinde kullanmak için beyazlatılmamış kağıt alacağım.