Yatırım Döviz Değerleme Kur

aygunh34

Katkı Sunan Üye
Üyelik
4 Nis 2013
Mesajlar
522
Konum
Kocaeli
Merhaba,

Normalde kaydi paralar tcmb döviz alış kuru fiziki paralar efektif alış kuru ile değerlenir. Benim çözüm aradığım konu ise, Bir iş yada bina yatırımı için 1 yıl boyunca çeşitli tarihlerde ödenen paraların kur değerlemesini yapacağım. Benim mantığım o gün yapılan ödeme için tcmb nin bir önceki gün kur bilgilerinden satış kurunu almak, Çünkü ben bu parayı döviz olarak kenara koysaydım tcmb satış kuru üzerinden döviz alıp kenara koyacaktım. Mantık doğru mu realitesi var mı ?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,741
Konum
İSTANBUL
Sayin aygun

cevap bu sizin sorunuzda

''Bir iş yada bina yatırımı için 1 yıl boyunca çeşitli tarihlerde ödenen paraların kur değerlemesini yapacağım. Benim mantığım o gün yapılan ödeme için tcmb nin bir önceki gün kur bilgilerinden alis kurunu almak''
 
Son düzenleme:

ksimkesyan

Fenomen Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,804
Konum
İstanbul
@aygunh34

Sorunuz için VUK madde 280'e bakmak lazım. Madde;

"YABANCI PARALAR:
(Değişik fıkra: 26/06/1964 - 485/7 md.) Yabancı paralar borsa rayici ile değerlenir. Borsa rayicinin takarrüründe muvazaa olduğu anlaşılırsa bu rayiç yerine alış bedeli esas alınır.
Yabancı paranın borsada rayici yoksa, değerlemeye uygulanacak kur Maliye Bakanlığınca tesbit olunur."


Ülkede yabancı para borsası bulunmadığı için yasa maddesindeki diğer açık hükme uymak zorundasınız. Yani Mantık esası burada uygun değil. Konu ile ilgili bakanlık kur tebliğlerini yayınlar ve bu kurlara uymak zorundasınız. Bu tebliğlerde iki değer yayınlanır.
Efektif alış kuru nakit yabancı paralar için,
Döviz alış kuru ise yabancı paralar cinsinden düzenlenen poliçe, bono, senet, vb. belgeler için yapılan değerlemede esas alınır.

Ancak, efektif cinsinden yabancı paralar için efektif alış kurunun bulunmaması halinde döviz alış kuru değerlemede esas alınabileceğine, 283 Seri No,lu VUK Genel Tebliğinde açıkça yer verilmiştir.
 
Üst