zirve

Yatırım Fonunda Stopaj var mı

Üyelik
27 Haz 2005
Mesajlar
48
Şirketler bankada duran nakit paralarını A Tipi, B Tipi, Likit fon gibi çeşitli fonlar almakta bunlardan kazancını da gelir olarak 645 hesapta gelir tablosunda beyan edip %30 G.Vergi ödemektedir.
15.04.2005 tarihinde 100 Adet alış, Birim fiyat 75YTL =7500YTL
30.06.2005 tarihinde Banka Verilerine göre değer 80YTL
(100x80=8000) - (100x75=7500) = 500.-YTL
2.Dönem Gelir Tablosu 645- Karı 500.-YTL

SORUM=
1- Bu 500.-YTL kazanç brüt mü yoksa net midir?
2-Bu fonlardan banka kaynaktan kesinti yapıyor ise biz bunun Brütünü pratik olarak nasıl hesaplayacağız ve kayıt edeceğiz.
3-Bankadan stopaj yazısı alabiliyormuyuz.
4-Bu yazıyı alıp Stopajı düşen var mı?

Teşekkürler...
 
Üyelik
15 Tem 2005
Mesajlar
50
Konum
Ankara
Sayın Sinerji,

Şirketler paralarını çeşitli fon ürünlerinde fonlamakta ve hükümet para politikaları gereği bu ürünlerden gelir vergisi kesintisi yapılıp yapılmaması konusunda dönem dönem kararlar almaktadır.

Bu ürünlere ilişkin kesintileri Gelir Vergisi Kanunu 94. maddesinden izleyebilirsiniz.

Ancak Gelir vergisi kesintisi yapılmış bir ürün hakkında sorduğunuzu varsayarak :
Örneğin hamiline yazılı 15 gün vadeli mevduat hesabına yatırdığınızı varsayarsak (kesinti oranı % 18)

Fonlanan tutar : 1000
Faiz : 10
Kesinti : 1,8
Net Faiz : 8,2
Geri dönüşü : 1008,2

(Bankalar hesap ekstrelerinde bu bilgileri kesinlikle gösterirler. Fon dönüşlerinde dekontlarınızın aslını temin etmelisiniz, beyan üzerinden mahsuplarda beyannamenize ekleyeceksiniz. Bankalardan dönem sonlarında yazı da alabiliyorsunuz)


İşlem kaydı şöyle gerçekleşecek :
---------/--
102/(11 hesap grubundan bir üründe olabilirdi)
Vadeli Mevduat 1000

102 V.siz Mvd. 1000

Geri dönüş
----------/--

102 V.siz Mevduat 1008,2
193 Peşin öd.vergi 1,8

102Vd.li Mevduat 1000
642 Faiz Gelirleri 10
--------------/ --


Bu işlemi yapmazsanız Gelirinizi 10 yerine 8,2 olarak beyan edersiniz.
Peşin ödenen verginizi örtülü gider olarak gösterirsiniz.


Saygılarımla
 
Üyelik
27 Haz 2005
Mesajlar
48
İşin gerçeği ben halen anlayamadım. Bankaya soruyorum onlarda net birşey söyleyemiyor.
Soru şu ; Şirketlerin veya şahısların bankadan aldığı A Tipi - B tipi Yatırım fonlarından vergi kesiliyor mu ? Vergiye tabi mi?
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
367
Merhaba,

Sayın Sinerji,

GVK.Geçici Mad.55 uyarınca 01/01/1999-31/12/2004 tarihi 5281 SK.43.md. ile 01/01/1999- 31/12/2005 tarihine kadar uzatılmış.

Tam mükellef Tüzel Kişilerin elde ettikleri A ve B Tipi yatırım fonu kar payları %30 KV.ne tabi.

A tipi fonlarda stopaj oranı %0,
B tipi fonlarda stopaj oranı %10,

B Tipi fonların bünyesindeki yapılan %10 oranındaki stopaj gideri, tüzel kişinin ödeyeceği Kurumlar Vergisi Matrahından mahsup edilebilir.

Not:1.) Fon katılma belgesinden kar payı elde eden kişiye ödeme anında stopaj yapılmamakla birlikte fon bünyesinde yapılan stopaj fiyatlara yansıtıldığı için mükellefler dolaylı olarak vergi ödemektedirler.

Not:2.)Tam mükellef gerçek kişiler ile tam mükellef tüzel kişilerin vergilendirilmesi farklıdır....

Not:3.) 01/01/2006 dan itibaren GVK Geçici Madde 67 doğrultusunda işlem yapılacaktır.


İyi çalışmalar dileğiyle,
 
Üst