Yatırım İndirimi Hk.

canan

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar yatırım indirimi olan bir firmaya mal sattık.Şimdi yalnış hatırlamıyorsam Fat.üzerine belge nosu ve tarih yazdım.Kdv muaf olduğu yazdım.Kdv beyannamesi verirken önceden yalnış hatırlamıyorsam ekinde bir liste veriyorduk o liste de hangi firmaya sattığımıza ait bilgiler içeriyordu.
o liste ve kdv beyannamesinde teşvik le satışı hangi satırda gösterecem.teşvikden dolayı iade almayacam not olarak onu belirteyim.

canan' Alıntı:
Arkadaşlar yatırım indirimi olan bir firmaya mal sattık.Şimdi yalnış hatırlamıyorsam Fat.üzerine belge nosu ve tarih yazdım.Kdv muaf olduğu yazdım.Kdv beyannamesi verirken önceden yalnış hatırlamıyorsam ekinde bir liste veriyorduk o liste de hangi firmaya sattığımıza ait bilgiler içeriyordu.
o liste ve kdv beyannamesinde teşvik le satışı hangi satırda gösterecem.teşvikden dolayı iade almayacam not olarak onu belirteyim.

sayın canan hn.size küçük bir tavsiyede bulunayım.karşı tarafın yatırım belgesinin bir fotokopisini isteyin ve kestiğiniz faturanın altına ekleyin ayrıca yatırım belgesindeki husuları okuyun çünkü daha sonra ft.kvv'siz kestiğiniz için kdv kaybına sebebiyet vermiş olursunuz.dün bununla ilgili bir cevap yazdım sanırım size ulaşmamış

Saygılar ferhat

Arkadaşlar bizde yatırım indirimi uyguluyoruz.Bize fatura kesen firmalarında kdv den muaf olarak faturamı düzenlemeleri gerekiyor.Bu konuda yeterli bilgim yok.Bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Sayın beyhanserin
yatırım indirimi ile arkadaşların değindiği yatırım indirimi arasındaki fark Yatırım Teşvik Belgesi kapsamındaki alışlarından dolayı kdv muafiyetidir.

Sayın Dinçer Kum
Düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Bende mesajlara bakarken yanlış anlaşılmasın diye teşvik cümlesini ekleyecektim
Saygılar ferhat

Ynt: Yatırım İndirimi Hk.

kişinin vd.aldığı dilekçesi var ilimde (yani benim ft.keseceğim firmanın)orada bu makine ve tec.ithalinde ve tarafınıza tesliminde kdv kanunun 13/d mad.kap.istisna uygulanacaktır. denmiş
burda ben yurt içi firması sayın ferhan bir yalnışlık yok demi burda kdv istisna diye algılıyorum.

özür dilerim Sn Ferhat isminizi yalnış yazmışım...

canan ' Alıntı:
kişinin vd.aldığı dilekçesi var ilimde (yani benim ft.keseceğim firmanın)orada bu makine ve tec.ithalinde ve tarafınıza tesliminde kdv kanunun 13/d mad.kap.istisna uygulanacaktır. denmiş
burda ben yurt içi firması sayın ferhan bir yalnışlık yok demi burda kdv istisna diye algılıyorum.

Evet canan hn.faturayı KDV'siz kesin faturanın altına '' 3065 sayılı KDV Kanunun 13/d maddesine istinaden KDV'den muaftır şerhini düşün daha sonra golabl listeye kestiğiniz faturanın (listedki malın karşısına) numarasını yazın kaşeleyin.

1 Nolu KDV beyannamenizi verirken KDV beyannamenizin istinalar kısmında 13/d kısmını seçip beyannamenizde beyan edin

Not:Karşı firmanın belgelerinde 1 suret faturanızın altına koymayı unutmayın

Saygılar Ferhat

Teşekür ederim Sn.Ferhat by sonra yüklenen kdv göre iade ala biliriz herhalde