fonradar

Yaz Stajyerlerine Ücret Verilmesi Hk

ugurakin

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Firmamız bünyesinde yaz ve kış dönemlerinde staj yapan öğrenciler var. Kış döneminde staj yapan meslek lisesi öğrencilerine ücret ödüyoruz fakat yazları staj yapan myo, üniversite öğrencilerine ödemiyoruz.

Bu yıl uygulama değişti mi ? yazları 20 gün, 30 gün v.b. işgünü staj öğrencilere de ücret ödeme zorunluluğumuz var mı ? yaptırımı nedir ?

Konu hakkında bilgi rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

Bu konula ilgili herkesin bir yorumu var ama bizde bu konudan muzdaribiz. Şöyle bir bilgi buldum ancak ücretlerle ilgili en son olarak bir değişiklik olmuştu. Devlet destekli bir ödeme olacakmış.

Mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarında (meslek yüksek okulu, Teknik Eğitim Fakültesi vb.) mesleki ve teknik eğitim okulları öğrencilerinin staj yapması halinde yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan (765.67 X 0.30=229.70 TL), yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden (765.67 X 0.15=114.85 TL) az olmamak üzere ücret ödenmesi gerekmektedir.

3308 sayılı Kanun kapsamında olmayan üniversite öğrencilerine ise ücret ödenme zorunluluğu olmayıp, ücret ödenmesi halinde ise bu ücretten vergi kesilmesi gerekir. Sadece 3308 sayılı Kanun kapsamındaki Meslek Yüksek Okulu, Teknik Eğitim Fakültesi vb. mesleki ve teknik eğitim veren yükseköğretim okulları öğrencileri için ödenen ücretten vergi kesilmeyecektir. SGK primleri de belirlenen staj dönemi için okul tarafından ödenmektedir.
Örneğin staj yapan öğrenci Mühendislik Fakültesi öğrencisi ise ücret alma hakkına sahip olmasına rağmen, Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi olan ve üniversitesi tarafında staj yapması uygun bulunan bir öğrenciye işverenlerin ücret ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Mesleki ve teknik eğitim yapan yüksek öğrenim öğrencilerinin yaz dönemi staj süresi haftanın beş günü ise ödenecek ücret dediğim gibi olmalı.

Bizde üniversite stajyeri çalıştıracağız uzun süredir stajyer çalıştırmadık eskiden olduğu gibi sgk girişi yapılmıyor değil mi?