zirve

Yazar Kasa Alma Süresi

Üyelik
31 Mar 2006
Mesajlar
283
yazar kasa 2.el ve işyeri devir oldu izin yazısını kaç gün içinde almalıyım yazıyı aldıktan kaç gün sonrada yazarkasayı almalıyım.İlgilerinize şimdiden teşekkürler
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
63
Konum
İZMİR
Ynt: yazar kasa alma süresi

Sami bey, devir alınan bir işyerinin yazarkasasının izin yazısını almanızın uygulamada yeni bir işyeri açıldığında yeni bir yazarkasa alınması arasında fark yoktur. Açılıştan itibaren bir ay içinde alabilirsiniz.
Yoklamanız tutulduktan sonra ve vergi sicil numaranızı aldıktan itibaren hemen yazarkasa izin belgesini alıp 5 gün içinde ÖKC 'nin servisinde gerekli hafıza değişimini yaptırıp, evraklarınızı tamamladıktan sonra ÖKC Levhanızı alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer ÖKC'nin serviste süresi uzun olursa Noter veya anlaşmalı matbaadan ihtiyacınız kadar PSF, fatura ve irsaliye alıp kullanmanızda fayda var.

Bu süreler içinde ÖKC kullanmanız icab ediyorsa (Örneğin bakkal, şarküteri gibi) devir edenle ve idare bilgisi dahilinde ÖKC'yi üstünüze alıp, gerekli izni alana kadar, devredenin işi terk tarihi olacak zamana kadar ÖKC'yi devredenin üzerinden kullanabilirsiniz. Bu durumda komplike bir durum ortaya çıkacak ama devir alanın işe başlaması erken devredenin işi terk tarihi devralanın işe başlamadan geç olacaktır ve doğal olarak o zaman içindeki satışlar ve hasılat devredene ait olacaktır.
 

Benzer konular

Üst