fonradar

Yazar Kasayı Geç Almanın Cezası?

Ynt: Yazar Kasayı Geç Almanın Cezası?

Merhaba,

3100 sayılı
Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanımı Hakkında Kanun

Madde Mükerrer Madde 8
Ceza ve Sorumluluk
(3482 sayılı Kanunun 2'inci maddesiyle eklenen madde)
1. (4369 sayılı Kanunun 81'inci maddesiyle değişen fıkra) Onaylanan modele uygun üretim veya ithalat yapmayan, cihazları satışa sunmadan önce Maliye Bakanlığı'nın özel mühürü ile mühürlettirmeyen, servis teşkilatını (satış, bakım-onarım) kurmayan, satışını yaptığı her cihazın yedek parça da dahil olmak üzere en az 10 yıllık bakım ve onarımını sağlayamayan üretici veya ithalatçı kuruluşlar ile süresi içerisinde ödeme kaydedici cihazları almayan, cihazları bozan, bozuk cihazları kullanan veya başkalarının kullanmasına izin veren (4369 sayılı Kanunun 81'inci maddesinin, J fıkrasının, 1. bendi ile değişen ibare) mükellefler adına Vergi Usul Kanununun 353 üncü maddesinin 8 numaralı bendinde yazılı özel usulsüzlük cezası kesilir.(*)

VUK 353 madde

8. (4369 sayılı Kanunun 12 nci maddesiyle eklenen bent) Belge basımı ile ilgili bildirim görevini tamamen veya kısmen yerine getirmeyen matbaa işletmecilerine (354 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007?den itibaren 490, - YTL) özel usulsüzlük cezası kesilir

Vuk un 376. maddesine göre dilekçeyle başvuru yaparsanız cezayı indirimli ödeme şansınız var.

bu cezaya bu zamana kadar itiraz edeni duymadım Amma bu konuyla ilgili mahkeme kararı var diye duydum ceza oranı yüksek mahkeme düşürüyormuş diye ama bizde cezaya razı geliyoruz bu durumlarda benimde sormak istediğim. 490 ytl cezadan kurtulmanın bir yolu yokmudur

Daha öncede yazdığım gibi vuk un 376. maddesine göre pişmanlık dilekçesi verirseniz üçte bir oranında indirim almanız söz konusu.
Dava konusu yaparsanız bu indirimdende faydalanamıyorsunuz. Ama mahkeme lehinize bir kara verirse iyi olur tabi :)