fonradar

Yazarkasa gelirlerinin 120 hesapta toplanması uygunmudur

SERAY

Katkı Sunan Üye
Bana yeni gelen bir firmanın y.kasa gelirleri 120 hesapta toplanmış.
Yazarkasa gelirlerinin 120 hesapta toplanması, oradanda kasa ve pos hesabına aktarılması uygunmudur

Ynt: Yazarkasa gelirlerinin 120 hesapta toplanması uygunmudur

Arkadaşlar sizce TDHP na uygunmudur cevap verebilecek bir arkadaş varmı bana

SERAY ' Alıntı:
Bana yeni gelen bir firmanın y.kasa gelirleri 120 hesapta toplanmış.
Yazarkasa gelirlerinin 120 hesapta toplanması, oradanda kasa ve pos hesabına aktarılması uygunmudur

yazar kasa fişine istinaden 120 hesabın çalıştırılması pek mantıklı gelmedi bana, adı üzerinde yazar kasa, tahsilat yapılır fiş kesilir. niye böyle bir yöntem uygulanıyor ki tahsilat başka tarihte , yazarkasa fişi başka tarihtemi

yok inceledim hayır.önce 120 hesaba toplanmış oradanda aynı tarihlerde bir kısmı kasaya bir kısmı 108 pos hesabı diye oraya atılarak kapatılmış.

120 hesabı kullanmak son derece mantıksız,ÖKC ile nakit tahsilat yapılmışsa direkt 100 KASA, kredi kartı ile satış yapılmışsa 108 DİĞER HAZIR DEĞERLER kullanılır, eski köye yeni adet getirmeye gerek yok.

bencede ama yapılmış işte

Defter sizde olduğuna göre artık doğrusunu yapacağınız için problem kalmayacaktır, ancak geçmişte yapılan her hatalı muhasebe kaydı için tespit edilirse VUK.md.353/6'ya göre özel usulsüzlük cezası kesilebilir,ancak geçmiş dönemler için artık yapacak bir şey yok.

Evet haklısınız.teşekkür ederim.

Eski SMMM galiba entegrasyonla muh.fişi oluşturuyor. Şöyleki Ft/fiş kayıt kısmında genelde tek hs (100 Ks) gibi tanımlanabilmektedir. Y.Kasada hem nakit hemde k.kartı satışları olduğu için 120 Hs aracı hesap olarak kullanmış ve TDHP aykırı bir yanı yok.

1 Nolu MSGUT'ye göre 120 ALICILAR hesabının açıklaması ve işleyişi.

120. ALICILAR

Bu hesap, işletmenin faaliyet konusunu oluşturan mal ve hizmet satışlarından kaynaklanan senetsiz alacaklarının izlenmesi için kullanılır.

İşleyişi :

Senetsiz alacağın doğması ile bu hesaba borç, tahsil edilmesi halinde (ödemeler, aktarmalar ve hesaben mahsuplar dahil) alacak kaydedilir.

Genel tebliğde "120 ALICILAR" hesabı aracı hesap ve/veya yansıtma hesabı olarak kullanılabilir gibi bir açıklama olmadığından, yapılan kayıtlar çok açık biçimde TDHP'na aykırıdır.