Yazarkasa Kullanma Zorunluluğu Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,286
Konum
İstanbul
Bir şahıs açılışı yaptım, 15 gün önce.

Yapacağı iş, özel spor aleti ve özel makine ile zayıflama merkezi olacak.

Ben yazarkasa alması gerektiğini söylüyorum, o da diyorki, bu işi yapan tanıdıkları varmış, onlar almamışlar sadece fatura keserek yapıyorlarmış.
Yazarkasa kullanma zorunluluğu olmayanların listesinde de böyle bir meslek yer almıyor, baktım!

Yazarkasa kullanma zorunluluğunda bir değişiklik mi oldu?
Nihai Tüketiciye yapılan perakende mal+hizmet yazarkasa kullanmayı gerektirmiyor mu?
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,242
Konum
İstanbul
Yani yapılan iş perakende sınıfına giriyor.Ayrıca ücretler de fatura düzenleme sınırının altında büyük ihtimalle.ve yine ayrıca bu merkez de (şimdi olmasa bile ileride) vitamin ve protein kaynaklı gıdalarda satışa sunulacak olabilir.
Tüm bunların yanısıra işyerine birde pos cihazı konulacaktır.
Bence faaliyet ökc kapsamına girer..Ayrıca şöylede bir liste var,bilmeyenler bi incelesin.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,227
Konum
Manisa
ökc alma zorunluluğunda olanlar için sadece tüm satışlar ft kesme limiti üzerinde olur ise istisnai olarak alınmayabiliyor.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,242
Konum
İstanbul
ökc alma zorunluluğunda olanlar için sadece tüm satışlar ft kesme limiti üzerinde olur ise istisnai olarak alınmayabiliyor.
Kıymetli merkür2 belki son düzenlemelerle buna imkan tanınmış olabilir.Ancak geçmiş yıllarda (10 yıl kadar önce) benzer konuda daireden yapılan bir talebimiz vardı.Eski tip yazarkasa kullanan ve perakende sektöründe faaliyet gösteren bir firma için "tüm satışlar faturalı ve ürünlerin hepsi ft.kesme limitinin üzerinde" dememize ve kasayı iptal etmek istememize rağmen daire kabul etmemişti.
Tabi o günden bugüne çok şey değişmiş olabilir.Ancak bahsettiğiniz istisnanın tanınabilmesi için dairenin detaylı bir tesbitinin olması gerektiğini düşünüyorum.Ancak daire,tesbit yapmadan,sadece beyana dayanarak bu işlemi yapar mı,açıkcası ondan pek emin değilim. Çünkü onları bu konuda ikna etmek biraz zor.Ama sizin başınıza gelmişse veya siz şahit olmuşsanız,tabiki bu da mümkün neden olmasın. Son düzenlemelerle belki bu konuda bir kolaylık getirilmiş olabilir.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,227
Konum
Manisa
Yaklaşık 15 yıl önce başka bir sektör için "tamamı ft limit üzeri" şeklinde bir dilekçe ile alınmamıştı.
https://www.alomaliye.com/2002/11/05/yazar-kasa-kullanma-mecburiyeti-olmayan-mukellefler-listesi/
Satışlarının tamamı VUK’nun 232 maddede belirtilen ve fatura kullanılması zorunlu olan satışlar niteliğinde bulunanların fiilen cihaz kullanmak suretiyle belgelendirmeleri gereken bir işlemin olmaması sebebiyle ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetleri bulunmamaktadır. Örnek: otomobil alım satımı, apartman inşa edip daire satanlar.4 Seri No.lu Tebliğ
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,242
Konum
İstanbul
Yaklaşık 15 yıl önce başka bir sektör için "tamamı ft limit üzeri" şeklinde bir dilekçe ile alınmamıştı.
https://www.alomaliye.com/2002/11/05/yazar-kasa-kullanma-mecburiyeti-olmayan-mukellefler-listesi/
Satışlarının tamamı VUK’nun 232 maddede belirtilen ve fatura kullanılması zorunlu olan satışlar niteliğinde bulunanların fiilen cihaz kullanmak suretiyle belgelendirmeleri gereken bir işlemin olmaması sebebiyle ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetleri bulunmamaktadır. Örnek: otomobil alım satımı, apartman inşa edip daire satanlar.4 Seri No.lu Tebliğ
Evet bu şekilde doğru olabilir.Belki burada konuyu ikiye ayırmak icab edebilir.İlk defa alacak olanlar ve alıp kullanırken daha sonra kapatmak isteyenler. Biz,kapatmak isteyen taraftık,belkide o yüzden izin vermediler. Ama şimdi uygulamalar değişmiş ve kolaylaştırılmış olabilir.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,286
Konum
İstanbul
Bende ilk başta araştırmalarım karşılığında yazar kasa kullanmak gerektiğini düşünmüştüm ancak arkadaşlara danıştıkça beni de ikna ettiler.

Yıllık üyelik şeklinde olursa, anlık kapıdan giren bir kişiye satış yapmıyorsun sonuçta, bir hizmet veriyorsun, makine kullanıyorsun, özel bir anlaşmaya göre iş yapıyorsun diyerek, ayrıca yukarıda arkadaşında bahsettiği gibi, tüm bedeller yazarkasa kullanımı zorunluluğunun üstünde olduğu için gerekmez dediler.

Bizde aldırmadık ama, VD memur zihniyeti karşısında ilerde bir denetim de de sıkıntı yaşarız diye düşünmüyor değilim. Bakalım, tşkrlr.
 

Benzer konular

Üst