Yemek Faturalarındaki İçki Giderlerinin Kaydı ?

• Konbuyu başlatan champell59
  • Başlangıç tarihi
C

champell59

Ziyaretçi
Merhabalar,

Üstadlar, elimde bir restaurant ft.sı var.
Yemek Bedeli 268,52
KDV %8 21,48
İçki 25,42
KDV %18 4,58

şeklinde kesilmiş. Bildiğim kadarıyla içki gider yazılamıyordu. Muhasebe kaydı hakkında küçük bir izahat verebilirmisiniz ? Saygılar...

Ynt: Yemek Faturalarındaki İçki Giderlerinin Kaydı ?

770.yemek bedeli 268,52
191 %8 21,48

770. k.k.e.g 30,00 (tutar+kdv9

içki bedelini gider olarak işleyebilirsiniz. kkeg değildir.

Ben bu tur faturaları içki bedelini hiç kayde almadan işliyorum direk emek ve kdvsi olarak

Aslında indirilmesi lazım. Sonuçta işletmenin idame ettirilmesi için yapılan bir toplantıda içilen içki bedeli bu. Konuyla ilgili tebliğ bileniniz var mı ? Şimdi aramızda tartışırken bile değişik fikirler çıkıyor. Bu konuyu irdelemek lazım die düşünüyorum.

193 sayılı gelir Vergisi kanunu'nun 40.maddesi ticari kazancın tespitinde indirilecek giderleri saymıştır. maddenin 1.bendinde "ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler "in , 4.bendinde ise " işle ilgili ve yapılan işin ehemmiyeti ve genişliği ile mütenasip seyahat ve ikamet giderleri gider kabul edileceği belirtilmektedir.
içilen alkollü içkinin bedelinin gider kabul edilip edilmemesi , alkollü içki içip buna para harcamanın "ticari kazancın elde edilmesi ve idamesi için " gerekli olup olmadığıdır. Yani alkollü içmek gerekli midir yoksa keyif için midir ? Alkollü içki içince ticari kazançta bir artış olacakmıdır, ticari kazancın artmasına katkısı olacakmıdır.
vergi mevzuatımıza göre bir giderin kanunen kabul edilen veya edilmeyen gider olarak değerlendirilmesi ndeki temel kriter kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi çerçevesinde yapılıp yapılmadığıdır. yapılan giderle kazancın elde edilmesi ve idamesi arasında doğrudan ve açık illiyet bağının bulunmaması halinde, yapılan gider vergi matrahının tespitinde dikkate alınamaz.

genellikle yapılan her gider ile kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi arasında çeşitli derecelerde dolaylı bir ilişki kurmak mümkündür. işletme adına yapılsa dahi, bir giderin işle ilgisi çok açık olarak kurulamıyorsa bu giderin matrahtan indirimi kabul olunmaz. bir giderin kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi çerçevesinde yapıldığının kabulü yönünden önem taşıyan bir diğer husus, giderin keyfilik unsuru taşıyıp taşımadığındadır.

işletme sahip veya yetkililerinin otelde konaklamakta iken yemeğin yanında bir kaç kadeh yuvarlaması satışlarının artmasına bir katkısı olacağını sanmıyorum.
Belki de akşam yemeğinin yanında arkadaşı veya başkasıyla içip muhabbet etmekten hoşlanan bir işadamı da olabilir.

sayın elit söylediklerinizin aksi olması durumunda nasıl bir kayır yapardınız acaba merak ettim? örneğin ithalat yapan bir firma sahibisiniz ve Almanyadan ithalini gerçekleştirdiğiniz malların satıcısı olan firmanın sahibi geldi Türkiyeye. Sizde aldınız hem biraz kafası dağılsın hemde yemek yemeye boğaza götürdünüz. Adam Alman manzarayıda görünce bira içmek istedi yok arkadaşım içemezsin sonra ben bunu gidere atamam mı diyeceksiniz? Belki içki içilen bu konuşmanın sonucunda aldığınız malın fiyatında ciddi bir indirime gidileceğine dair söz kestiniz. O zaman ne olacak peki?

saygılar;
bil_gin

Ticari faaliyet ile alakalı bir şirket yemeği, toplantı, ağırlama vs gibi durumlarda içilmiş alkolllü içkilerin faturaları gider yazılabilir.

Arkadaşlar, Emekli Hesap Uzmanı Hasan YALÇIN'ın giderler kitabı var. Şimdi burada araştırıp buldum. Vergi dairesinden konu ile ilgili gelen mütealalardan örnekler vermiş. İndirime tabi tutulabilir diye.
Yanlız birde şu konu var. İş avansı harcama formları ile gelen bir sürü otopark fişi var. Bu otopark fişlerinin üzerinde Maliye Bakanlığı amblemi yok. Mesela örnek olarak Fatih Belediye Başkanlığı Seri:A KDV Dahildir numarası ve tutarı var. Başka, gelir idaresi başkanlığı ile ilgili herhangi bir ibare yok. Bunların K.K.edilen gider olup olmadığı ile ilgili tereddütlerim de var açıkçası. Ben Maliye Bakanlığı (üstte yuvarlak amblem) amblemi olmayan fişlerin K.K.E.G olması düşüncesindeyim. Sizin de bu konu ile ilgili fikirlerinizi alabilirmiyim.

Faturalardaki alkollü içeceklerin ticari faaliyetle ilgili mi olduğu yoksa zevkine mi gidip içildiğinin tespiti çok zor hatta mümkün değildir bana göre.Firma öğle yemeğine balık restoranına gidiyor ve alkolde alıyor.Bu, faaliyetle ilgilidir diyebilir misiniz.Bu nedenle ben hiç riske girmeden bütün tütün mamulleri ve alkol giderlerini KKEG'ye atarım.

sayın twolf haklısınız böyle bir ayrım yapmak imkansız gerçekten. peki o zaman şirketteki pazarlamacılara verilen arabaların benzinlerinin ne kadarının iş için ne kadarının kendi zevkleri için tüketildiğini nasıl tespit edeceğiz? yani adam cuma günü benzin almış şirket arabasına. pazar günü ailesiyle pikniğe gitmiş sonra salı günü tekrar benzin almış bunu nasıl ayrıştıracağız? ya da hepsini kkeg mi yapacağız?

saygılar;
bil_gin

Bence bu konuları işletmenin iş hacmine göre belirlemeliyiz. iş hacmine göre yüksek miktarlarda temsil ve ağırlama gideri, benzin giderleri vb diğer giderler varsa bunun sorgulanması lazım.yoksa içki giderlerini direkt kkeg atmak doğru olmaz.

cetvel ' Alıntı:
Bence bu konuları işletmenin iş hacmine göre belirlemeliyiz. iş hacmine göre yüksek miktarlarda temsil ve ağırlama gideri, benzin giderleri vb diğer giderler varsa bunun sorgulanması lazım.yoksa içki giderlerini direkt kkeg atmak doğru olmaz.

Katılıyorum. Yemek gideri ile ciro, satışlar, pazarlama giderleri , temsil masrafları vb gibi tutarları oranlamak lazım.
Anormal harcamalar yalnız içki gideri için değil tüm işletme genel giderleri için dikkat çeker.

nguroy ' Alıntı:
cetvel ' Alıntı:

Katılıyorum. Yemek gideri ile ciro, satışlar, pazarlama giderleri , temsil masrafları vb gibi tutarları oranlamak lazım.
Anormal harcamalar yalnız içki gideri için değil tüm işletme genel giderleri için dikkat çeker.
mutlaka böyle ama içtihat gibi yerleşmiş öyle uygulamalar var ki ben anlamakta güçlük çekiyorum genelde. belkide ilgili kanunlarda daha net ifadelerle ortaya konulsa bu tarz işlemler uygulama açısından kolaylıklar sağlanabilir. tabi o zamanda farklı sorunlar ortaya çıkacaktır. sonuç itibariyle bizim mesleğimizinde cilvesi bu sanırım. herkese kolay gelsin.

saygılar;
bil_gin

Çok sevdğim bi müşterim, masraftan da kaçınmadım işle orantısız mükellef bir sofra kurdum,veya istinye parkta masa restoranda mükellef değil normal bir yemek yedik içki içtik ama 300-400 den aşağı gelmedi hesap,ne yapacağız?Garsonunda gönlü olsun %10 da ona verdik.
Bence iş yemeğiyse gerçekte böyle bir olay varsa ve belgeliyse her halükarda giderdir.

aokten ' Alıntı:
Çok sevdğim bi müşterim, masraftan da kaçınmadım işle orantısız mükellef bir sofra kurdum,veya istinye parkta masa restoranda mükellef değil normal bir yemek yedik içki içtik ama 300-400 den aşağı gelmedi hesap,ne yapacağız?Garsonunda gönlü olsun %10 da ona verdik.
Bence iş yemeğiyse gerçekte böyle bir olay varsa ve belgeliyse her halükarda giderdir.

Böylesi biraz abartı olur.

Üstad, biraz abartı olur gibi geldi bana söyledikleriniz.

Örneğin bir broker firmam var ve çok ünlü bir klübe üye.Klübün aidat masrafları ve klüpte içilen içkiyi KKEG yapıyorum mesela.Mükellefi oradan müşteri bulsa,iş yapsa ve poliçe düzenleyip komisyon geliri olsa,şimdi ben o müşteriyi içki masasında bağladı diye içki giderlerini direk gidere atsam yanlış olur. İncelemede izah yapamayızki. Hadi espri yapalım, müşteriyi de getirecek,içki faturasınıda getirecek hatta garsonuda getirecek.Vallahi müşteriyi içki içerken bağladım memur bey aha buda şahittir,diyecek hali yok ya :)
Velhasıl bunlar çok ucu açık giderler,izahı zor olur.Rizke girmemek en güzeli.

twolf ' Alıntı:
Örneğin bir broker firmam var ve çok ünlü bir klübe üye.Klübün aidat masrafları ve klüpte içilen içkiyi KKEG yapıyorum mesela.Mükellefi oradan müşteri bulsa,iş yapsa ve poliçe düzenleyip komisyon geliri olsa,şimdi ben o müşteriyi içki masasında bağladı diye içki giderlerini direk gidere atsam yanlış olur. İncelemede izah yapamayızki. Hadi espri yapalım, müşteriyi de getirecek,içki faturasınıda getirecek hatta garsonuda getirecek.Vallahi müşteriyi içki içerken bağladım memur bey aha buda şahittir,diyecek hali yok ya :)
Velhasıl bunlar çok ucu açık giderler,izahı zor olur.Rizke girmemek en güzeli.

Bu yaklaşım söyleyecek bir şey yok tabiii :) Bence de böyle

Tabi burda biraz ayrım zor,klüp üyeliğinin işle ilgisi yoksa ilgili giderler kkeg olur?
Şimdi büyük şirketleri düşünün holdingler yurtiçi ve yurtdışı iş yapan ,müşteri ve bağlantıları olan .Müşterilerle sürekli bir yerlere gidilip yemek yeniliyor içki içiliyor.İş bağlamaya da gerek yok zaten bağlanmış ,hizmet yapıyorsunuz müşteriye ;Misal iyi bir müşteriniz ingiltereden veya Amerikadan koptu geldi yerinde göreyim dedi hizmeti , e adamı şimdi sefaköyde bir esnaf lokantasına götüremiyosun.İyi ağarlaman gerek giderinde ona göre şekillenecek.