zirve

Yemek Kartı Brütleştirme

Üyelik
17 Kas 2006
Mesajlar
24
Konum
istanbul
Uzun araştırmalar sonucu içinden çıkamadığım bir konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

Yemek çeki (sodexho, multinet gibi) ile aylık personel kartına yükleme yapmaktayız. Yaptığımız ödeme günlük 12 + KDV' nin üzerindedir günlük 15,52 olmakta. Limitin üzerindeki tutarı nasıl brütleştirmeliyim.
 
Üyelik
24 Eyl 2013
Mesajlar
264
Konum
bursa
işyerinde veya müştemilatında yemek verilmemesi şartıyla, fiilen çalışılan gün sayısı dikkate alınarak 16 yaşından büyükler için belirlenen günlük asgari ücretin % 6 sının, yemek verilecek gün sayısı ile çarpılması sonucunda bulunacak miktarı, aylık prime esas kazançların tespitinde dikkate alınmayacak, dolayısıyla bu tutardan prim kesilmez.
Bu durumda, yemek parası adı altında yapılan ödemelerden prime esas kazanca dahil edilecek tutar,

Brüt Günlük Asgari Ücret X % 6 X (Ay içinde Fiilen Çalışılan gün sayısı) Yemek Parası Verilen Gün Sayısı = İstisna Tutarı,
Ödenen Yemek Parası – İstisna Tutarı = Prime Esas Kazanca Dahil Edilecek Yemek Parası,

Formülü ile hesapla.

Ayrıca sigortalılara ay içinde yemek parası olarak nakit ödeme yapılmaksızın, çalıştıkları işyerinin dışında yemek üretimi yapan başka firma veya şahıslar tarafından (örneğin yemek kuponu karşılığında) gerek işyerinde, gerekse işyerinin dışında yemek verilmesi halinde, işverenlerce bu firma veya şahıslara fatura karşılığında yemek bedeli olarak ödenen fatura bedelleri prime esas kazanca dahil edilmez:sleep:.
normal maaşı nasıl netten brüte döndürüyorsan o şekilde brüte yürüyeceksin.eğer şahsın gv.'de %20 dilimde ise %20 yi %15 dilimde ise %15 i kullanacaksın.

örneğin vergi dilimi %15 olan bir kişinin net ücreti 0.7149 a bölündüğünde brütünü verir.
 
Son düzenleme:
Üst