Yeni Açılan İşletmede Faturasız Mal Kaydı

Üyelik
18 Kas 2017
Mesajlar
2
Konum
Kayseri
Merhabalar,

Bir mükellefim 10. ayda işletme kurdu yazılım üzerine ve bilgisayar parça alım satımı yapmak üzere. Bundan birkaç ay önce aldığı bazı parçalar varmış. Bu parçaları stokta nasıl gösterebilirim. Kanuni durumu nedir?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,829
Konum
İSTANBUL
Sayın burakmısır

Mükellifiyet tesisinden önce satın alınan mal ve hizmet ile diğer giderlere ait belgelerin yapılacak faaliyetle ilgili olması şartı ile işe başlanılmasını takiben defter kayıt zamanı olan 10 günlük sürede dikkate alınarak kullanılacak defterlere kaydedilmesi mal,hizmet veya gider olarak dikkate alınması mümkündür.

Diğer yandan 3065 sayılı KDV'nun 29 ve 34. maddelerine göre yüklenilen KDV'nin indirilebilmesi için

1- İş ve işletme ile ilgili olması ,yapılan işle alınan mal,hizmet ve yapılan giderlerin illiyet bağı olması
2-Verginin fatura veya benzeri belgelerde ayrıca gösterilmesi
3-Vergiyi doğuran olayın meydana geldiği takvim yılı aşılmamak şartıyla bu belgelerin yasal defterlere kaydedilmesi

denmektedir

SONUÇ :

Yukarıdaki yapılan açıklamalara göre ilgili mal,hizmet ve diğer masraf belgelerin mükellefiyet tesis ettirilmesinden önce veya sonra yapılması gibi ayırtedici bir düzenleme bulunmamaktadır. Buna göre şirket kuruluşundan önce başlanılacak işle ilgili olarak alınan mallar veya yapılan masraflara ait belgeler VUK hükümleri gereği işe başlanılmasını müteakip 10 gün içinde yasal defterlere kaydedip VUK hükümlerine göre indirim KDV kanuna göre KDV'leri indirim konusu yapabilirsiniz.
 
Üst