Yeni Alınan Tarlaya Dikilen 1000 Adet Zeytin Fidanı

merhaba arkadaşlar arkadaşımız yeni bir tarla aldı ve bu tarlaya 1000 adet zeytin fidanı dikti, arkadaşımız bu tarlayı sulamada kullanmak için yeni bir kamyon aldı ve üstüne su tankı yaptırdı şuan tarlasını bu kamyonla taşıdığı su ile sulamakta kamyonu kesinlikle başka bir amaçla kullanmamakta sadece kendi tarlasını sulama işinde kullanıyor.
bu aşamada benim sorum maliye'ye kamyon dolayı yada zirai yönden herhangi bir kayıt yaptırması gerekiyormu veya birşey yapmasına ihtiyaç varmı? şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum........

yeni alınan tarlaya dikilen 1000 adet zeytin fidanı

Sn. oğuzrahmi,

Sizin konuyla bire bir aynı değil ama örnek teşkil eder nitelikteki özelgeyi aşağıya kopyalıyorum. Birde şuna dikkatinizi çekmek istiyorum; Eğer kamyon giydirilmiş ağırlığı 3,5 tonu geçiyor ve bu kamyon kendi il sınırları dışına çıkıyorsa K2 Belgesi zorunluluğunu da göz önünde bulundurunuz.

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Gelirler Genel Müdürlüğü

Özelgesi

TARİH : 27.03.2000

SAYI : B.07.0.GEL.0.40/4015-22/13207

KONU :

Arıcılık faaliyetinde bulunan mükellefin arılarının nakliyesinde kullandığı kamyonetinin kaydının ticari olarak yapılıp yapılamayacağı hk.

BURDUR VALİLİĞİ

(Defterdarlık: Gelir Müdürlüğüne)

İliniz ..... köyü ..... adresinde ikamet eden ..... tarafından Bakanlığımıza verilen 4.12.1999 tarihli dilekçenin incelenmesinden, arıcılık faaliyetinde bulunan ödevlinin arılarının nakliyesinde kullanmak üzere aldığı 50 NC kamyonetinin kaydının ticari olarak kaydedilmek istenildiği anlaşılmış olup, aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.

Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 37'nci maddesinin birinci fıkrasında, her türlü ticari ve sınai faaliyetten doğan kazançların ticari kazanç olduğu belirtilmiştir.

Aynı Kanunun 52'nci maddesinde, zirai faaliyet, "arazide, deniz, göl ve nehirlerde, ekim, dikim, bakım, üretme, yetiştirme ve ıslah yollarıyla veyahut doğrudan doğruya tabiattan istifade etmek suretiyle nebat, orman, hayvan, balık ve bunların mahsullerinin istihsalini, avlanmasını, avcıları ve yetiştiricileri tarafından muhafazasını, taşınmasını, satılmasını veya bu mahsullerden sair bir şekilde faydalanılmasını" ifade eder şeklinde tanımlanmış, satışların dükkan ve mağaza açılarak yapılması halinde mahsullerin dükkan ve mağazaya gelinceye kadar geçirdikleri safhaların zirai faaliyet safhasında kalacağı belirtilmiştir.

Zirai faaliyette bulunan ödevlilerin kendi zirai işlerinde kullandıkları kamyon ve benzeri araçların, ayrıca nakliyecilik yapılmaması şartıyla trafik kaydının gayri ticari olması mümkün bulunmaktadır.

Söz konusu aracını arıcılık faaliyetinde kullanacağını belirten ödevli ile ilgili olarak zirai işlerinde kullandığı taşıtın gayri ticari olmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu çerçevede, adı geçenin durumunun zirai kazanç hükümlerine göre değerlendirilmesi, ayrıca anılan nakil vasıtası zirai faaliyetten ziyade ticari faaliyette; özellikle nakliyecilikte kullanılmaya müsait vasıtalardan olduğundan, bu ve bu durumda olan mükelleflerin çok sık aralıklarla yoklamaya sevk edilerek gerçek durumlarının tespit edilmesi ve sonucuna göre işlem yapılması uygun olacaktır.

yeni alınan tarlaya dikilen 1000 adet zeytin fidanı

teşekkürler sayın demirkale bunu bir inceleyelim faydası olacağına inanıyorum. iyi çalışmalar

Ynt: yeni alınan tarlaya dikilen 1000 adet zeytin fidanı

yeni konu açıldı