Yeni Bağımsız Denetçi Adayları

Sayın gokhanuy; 400 TL. Ödeme yapılması gerektiğini nereden öğrendiniz. Paylaşırsanız sevinirim.

Merkür2 Arkadaşımız açıklamış.Benim asıl sıkıntım sınav ücretleri ile ilgili idi.7 adet sınav olduğundan dolayı sınav ücretini 7 ile çarpıp mı yatıracağım meselesini KGK'ya sormuştum.Geçiş aşamasında bu sınav ücretlerinin alınmayacağını 250+150 tl olan ücretin yatırılacağını,şirket kurulması durumunda da 2500 tl'nin yatırılacağını Kayik denetimi ise bu ödemenin 5.000tl olarak yatırılacağını söylediler.:)

KGK,sitesinde üniversitelerin bilgi girişlerini eksik ve noksan yaptıklarını ve bu sebepten dolayı mağduriyetin oluşmaması için doğru bilgilerin ivedilikle işlenmesini istemiş.
İstenilen bilgilerin yetkilendirme aşamasında değerlendirmeye ne gibi bir katkısının olacağını anlamakta güçlük çekiyorum.
Üniversite,başarı belgesi ve transkript'i zaten veriyor.Aday bu belgelerdeki bilgileri Sitedeki bilgi kısmına işliyor.
Beyan esastır ilkesi doğrultusunda adli sicil belgesi ve disiplin belgesini bile yüklemeye izin vermeyen,işleme konu bir şey var ise yüklenecek diyebilen KGK,yetkilendirmeyi onaylayarak meselenin çözümünü oluşturabilir.Eksik evrak durumunda belirli bir süre verilerek bu eksikliğin giderilmesi sağlanır.Yanlış beyanın tespitinde de belirli bir ceza karşılığında gerekli ceza-i müeyyideler uygulanır ve denetçi belgesi iptal edilir,ismi listeden silinir.
Sıkıntı üretmenin hem kurumları hemde adayları etkileyeceğini göz önünde tutmak gerekir.

KGK ya bireysel başvurup (herhangi bir denetim firmasında çalışmadan) yeterlilik taşımak kaydıyla denetçi kaydımızı oluştursak bunun ne gibi (+, -) sonuçları olacaktır. Yani ehliyetimiz var ancak arabamız yok.

KGK ya bireysel başvurup (herhangi bir denetim firmasında çalışmadan) yeterlilik taşımak kaydıyla denetçi kaydımızı oluştursak bunun ne gibi (+, -) sonuçları olacaktır. Yani ehliyetimiz var ancak arabamız yok.

Bağımsız denetçi kütüğünden bahsediyorsunuz anladığım kadarı ile.
Herşeyden önce oluşturulacak Bağımsız denetçi kütüğü,Başta dentim şirketlerinin dikkatini çekecektir. Yeni yönetmelikler ile sistemin sıhhatli işleyişinin sorumluluğunu üstlenen KGK, Özellikle denetim meselesinin ciddiyetinin farkındadır.Kaldı ki devlet muhasebe standartlarının da yavaş yavaş oturduğuna tebliğler marifeti ile tanık olmaya başladık.Sistemin tam bir entegrasyonunun hayata geçmesi zaman alacaktır.
Her zaman altını çizdiğim tek nokta,bu meselenin ulusal yanından ziyade uluslararası ayağıdır.Ülkelerin risk değerlendirmelerinde sınıf atlamasının yegane yolu denetimin uluslararası niteliğe ulaşmasında yatmaktadır.
Verilecek yetkilendirmeler,hayata ğeçmediği müddet içinde sadece kağıt parçasından öte bir mana taşımaz. Sorumluluğunun üst boyutta olması,etik ve ekip çalışmasının ön planda olduğu ve sonuçlarının kalıcı değerlere sahip olmasından dolayı meslekdaşlar açısından pek revaçta olacağına inanmak hakikaten çok zor.
Ancak mesleğin sınıflandırılması fikrine yapacağı olumlu katkı ile,gelecekte sürekli gelişimin de yolunu açacağı kesindir. Bundan dolayı bilgi birikimine güvenen,şüpheci yaklaşımlarını tecrübeleri ile pekiştirmiş bulunan meslekdaşlarımızın ileriki aşamalarda tereddütlerini aşacaklarına inanıyorum.
Dolayısı ile artıların ve eksilerin yorumu,içinde olmak ile dışında olmak arasında gizlenmiş olup,kişiden kişiye değişecektir inancındayım.
Sevgilerimle,

Sermaye piyasası lisanslama internet sahifesi olan spl.com.tr,birçok soruya cevap niteliğinde bilgileri ve yol haritalarını açıklamaktadır.SPK tarafından bugüne kadar verilen tüm lisanslarına da bilgi bankasından erişilebilmektedir.Bağımsız denetim konusundaki arşivleri KGK ya devredilmiş.Ancak SPK'nın bağımsız denetim dışındaki lisanslama sınav ve eğitimlerinin bu site aracılığı ile yapılacağını söylüyorlar.

Ve final gecesi diyeceğim.
Dün gece 23:00 sularında yetkilendirmemin yapıldığını belirten bir mesaj ile bu iş de çözülmüş oldu.Dilerim ki bizden sonraki yetkilendirmelerde bu kadar uzun bir zaman kullanılmaz.

Gökhan bey, e imza başvurumu yaptım, eybis üzerinden kayıt yapmak için gerekli olabilecek ruhsat,SP bağımsız denetim lisansı gibi bazı belgeleri hepsi 10 Mb altında olacak iekilde flasha kaydettim be eybis ile sisteme girip, yetkilendirme başvurusunu yap seçeneğini tıkladım.. eksik denilen bazı alanlaro düzelttim... ama Bağ.fenetim lisanslama sınav bilgisi eksik diyor ilgili sayfaya girdiğimide lisans belgesinin ile başlayan 2 kutucuklu bir alan var oraya hangi bir kutusu pasif diğeri aktif lisans belge no'sunu giriyorum hata veriyor,veya lisans belgesi jpg ekle diyorum hata veriyor... aynı hata benzerleri uygulamalı mesleki eğitim de, ruhsat bilgilerinde de oluyor...sorun nerden kaynaklanıyor olabilir sizce...yardımcı olabilrsiniz sevinirim..

Sayın Muratadıvar,Halen bu belge ile işlem yapıyor iseniz aktif kutusuna yazmanız gerekiyor sanırım.Ancak bazı zamanlarda update sıkıntı yaratıyor.güncellemeden kaynaklanıyor sanırım.Tercihan kullanımınızı gece 11:00 den sonra yapar iseniz daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz kanaatindeyim.Biraz geç oldu ama kusura bakmayın.Bugün de KGK yetkilendirmelerin listesini yayınladı.Bundan sonra daha hızlı güncellemeler ile aramıza yeni meslekdaşlarımızın katılacaklarına inanıyorum.
Saygılarımla,

Sayın Muratadıvar,Halen bu belge ile işlem yapıyor iseniz aktif kutusuna yazmanız gerekiyor sanırım.Ancak bazı zamanlarda update sıkıntı yaratıyor.güncellemeden kaynaklanıyor sanırım.Tercihan kullanımınızı gece 11:00 den sonra yapar iseniz daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz kanaatindeyim.Biraz geç oldu ama kusura bakmayın.Bugün de KGK yetkilendirmelerin listesini yayınladı.Bundan sonra daha hızlı güncellemeler ile aramıza yeni meslekdaşlarımızın katılacaklarına inanıyorum.
Saygılarımla,

Sayın Gökhangüney,cevabınız için teşekkürler... Sanırım explorerden kaynaklanan sorunlardı,çünkü google chrome ile girdiğimde sayfalar (ilgili kutucuklar da dahil) daha ayrıntılı bir şekilde notları ile birlikte çıktı. En son yetkilendirme başvurumu yap dedim ve eksik satır oluşmadı.. 400 tl üceti de yatırdım ilgili hesaba, şu an başvurunuz ön inceleme aşamasındadır şeklinde bir yazı gelmekte... harhalde bundan sonra sadece beklemem (ne kadar sürer onu da bilmiyorum ya) gerekecek...

Ve sonunda 19.eylül.2013 tarih itibarı ile bagımsız denetçi belgesini aldım.Benimle beraber bu belgeleri alan ve alacakları forum aracılığı ile gönülden kutluyor ve bundan sonraki aşamalarda etiğin yeniden tesisi,duruş ve mesleki onur adına yapılacak her türlü mücadelede yanlarında olduğumu beyan ediyorum.

Ve sonunda 19.eylül.2013 tarih itibarı ile bagımsız denetçi belgesini aldım.Benimle beraber bu belgeleri alan ve alacakları forum aracılığı ile gönülden kutluyor ve bundan sonraki aşamalarda etiğin yeniden tesisi,duruş ve mesleki onur adına yapılacak her türlü mücadelede yanlarında olduğumu beyan ediyorum.[/QUOTE

Gökhan bey,hayırlı uğurlu olsun belgeniz..
Ben de başvurumu yaptım ama yaklaşık 2,5-3 aydır sonuç alamadım. Başvuru süreci hep böyle uzun mu sürüyor acaba?

Teşekkür ederim Murat bey.Ben bu belgeyi ilk alanların listesinde idim.Belge onay tarihim 27,06,2013 İlk başvuru tarihimde 4 mayıs 2013 tarihi idi. Acemiliklerine denk geldim galiba :) Bu arada size facebook davetiyesi gönderdim. Kabul ettiğiniz takdirde bir gruba yönlendireceğim.