fonradar

Yeni Eve Emlak Vergisi Beyanı Vereceğimi Bilmiyordum

15.08.2012 de kendime ikinci el bir ev aldim fakat bu tarihten itibaren hic bir beyan vermedim daha dogrusu bilmiyordum.T.C kimlikle sorgulama yaptigimda da herhangi bir borc cikmiyordu ta ki buyukcekmece belediyesinin e-belediye sistemine kayit olana kadar.Bana gelen sifreyle girdigimde 2013 ve 2014 yilindan borclar cikti.Benim bildigim ilk sene vergi odenmiyor peki buna ragmen bana 2013 yilindan niye borclar cikarildi.Usulsuzluk ve vergi zayii cezalarida temisim bunlarda indirim olmaz mi?

Bir sorum daha olacak bu tapuda satis bedeli 350 bin gosteriyor,ben bunu yuksektemez miyim ?

tctChwbl.jpg

Son düzenleme:
İnşası 2012 de biten eve 2013 için vergi çıkması normal 2012 arsa vergisi olarak alınmıştır kullanılmış ev ise eski sahibi adına vergi çıkmıştır.Kurumlar arası yazışmalar oluyor artık hiç bir şey gizli kalmıyor.
Cezalar için Belediyede matbu indirim dilekçeleri var sadece beyanname vermemekten olana talep olursa indirim uygulanabilir.Gecikme zamları olacağı tabiidir.Aslında belediyeler bir kişiye ait emlak su tabela kaldırım katılım payı çevre temizlik için tek hesap nosu kullanıyorlar o bölgede otoruyorsanız şimdiye kadar çıkması lazımdı.Değerinin alım değeri üstünde olduğunu belgelemek lazım ama alım satım harcı eksikliğinden sıkıntı çıkabilir.2013-2014 değerleri arsa payı ve bina m2 fiatlarındaki artışlara göre zaten artmıştır 2014 arsa bedelleri bir çok bölgede aşırı arttırılmış görünüyor.Kolay gelsin.

yanlis anlasildim sanirsam bina 2008-2009 da bitmis,ben evi iilk sahibinden aldim.Aldigim tarih 15.08.2012 tapuda da bu tarih yaziyor zaten fakat 2013 borclari benim sicilim uzerinde gözüküyor benim ilk sene vergi odememem gerekiyorsa bu 2013 benim uzerimde nasil cikiyor itiraz etme hakkim yok mu?

Tapu satis bedeli in guncel ne kadar oldugunu nerden ogrenebilirim?

Sayın Kfyonur,

Tapu fotokopisi,kimlik fotokopiniz ve kimlik aslınız ile dairenizin ikametgahı olan bağlı bulunduğunuz Belediye'nin emlak müdürlüğü'nde sicil numaranızı oluşturmak için başvurunuz, daha sonra tarafınıza daireyi aldığınız dönemden bugüne olan bina vergisi, (emlak vergisi) 2.derece usulsüzlik cezası ve vergi zıyai cezası kesilecektir. Daire eski olduğu ve daha önce tapu ve emlak kaydı bulunduğu için herhangi bir bilgi talebi bulunmadan mükellefiyetiniz oluşturulacaktır. Satın alma yılında tüm vergiler ödenmeden satış yapılmaz bu nedenle 2012 yılına ait bir borç çıkmayacaktır. Ancak 2013 ve 2014 yılı vergi ve cezalarını maalesef ödeyeceksiniz.

Daireyi aldığınızda sicil numarası oluşturmadığınız yani beyanda bulunmadığınız için yukarıda belirttiğim cezalardan kaçamazsınız yalnız bir dilekçe yazarak VUK madde 376'dan yararlanmak istediğinizi belirtiniz vergi ziyaı cezası ve 2.derece usulsüzlük cezalarından indirim yapılacaktır.

Yeni binalardan alımlarda ilk 5 yılda emlak vergisi indirimli ödenir ancak sanırım sizin 5 yılınız dolmuş. İndirim hakkı sona ermiştir sanırım.

Son düzenleme:
Basvurmadan olusan e-belediye sicilimde dediginiz gibi vergi zayii ve usulsuzluk cezasi borclari var,peki belediyeye basvurdugumda 2013'e ait emlak vergi borclari silinir mi? Size daha net ekran goruntusu yolluyorum,yardimlariniz icin tesekkurler.

at45wFF.png

Son düzenleme:
Arkadaşım 2013 de bina senin mülkiyetinde dolayısıyla emlak vergisi sana çıkacaktır.İlk sene derken aldığın sene olarak düşünmen lazım yani 2012 de eski sahibi adına çıkmıştır yani 31.12.2012 de alsa idin yine 2013 senini adına çıkacaktır.Yılın ilk günü emlak vergisi mülkiyet adına tahakkuk eder.Tapu idaresi alan ve satan bilgilerini yetkili belediye emlak servisine ve tapu harçlarını almaya yetkili vergi dairesine gönderiyor resen kayıt oluyor.Yasa dışı bir uygulama yok itimat et.Kolay gelsin.

Sayın Kfyonur,

Aslında çok net yazmıştım bilgileri. 2013 ve 2014 için ödeyeceksiniz. Bana ekran görüntülerini gönderdiniz ancak mükellefiyet sizin adınıza mı görünüyor o belli değil. Esasen satış/satınalma işleminden sonra kendi adınıza gidip beyanname vermeniz gerekirdi. Bunu yapmadınızsa aslında bunu yapın ve kontrol edin. Bu konu ile ilgili çok bakılması gereken şey var. Adınıza görünen tahakkukun doğruluğundan ben emin olmam. Çok ayrıntısı var. Ancak kredi ile aldınızsa. Kredi tutarının en az % 25 üzerinde beyan yapmış olmanız gerekir yoksa gelecekte yiyeceğiniz cezaların tutarını tahmin dahi edemezsiniz.