Yeni Faaliyet Kodu (Nace) Gerekli mi?

Merhaba

Hali hazırda şahıs firmamız üzerinden sanayi ürünleri imalat yapmaktayız, nace kodumuz da buna göre. Ayrıca ambalaj ürünleri satışı yapmak istiyoruz. Bunun için ek NACE kodu gerekir mi? Muhtelemelen evet diyeceksiniz :) Birkaç soru sormak istiyorum.

1) Ek NACE kodu alında yeni bir meslek odası kaydı yaptırmak gerekir mi? Firmamız meslek odası mensubu.
2) Ek NACE kodu için ayrı beyanname mi veriliyor yoksa aynı beyanname mi verilecek?

Teşekkürler

Murat hocam merhaba,
Öncelikle işletmenizin kayıtlı bulunduğu meslek odasına müracaat ederek nace kodu eklemek için dilekçe vererek işleminiz yapılması gerekiyor.
Daha sonradan Vergi dairesine ( DİJİTAL VERGİ DAİRESİ) sistemi üzerinden 1 ay içerisinde nace ilave/ekleme olarak dilekçe verebilirsiniz.
Bu süreden sonra yapılan bildirimler için Vergi Usul Kanunu'nun 352. maddesi gereğince II. derece usulsüzlük cezası uygulanacaktır.
İyi çalışmalar,

Murat hocam merhaba,
Öncelikle işletmenizin kayıtlı bulunduğu meslek odasına müracaat ederek nace kodu eklemek için dilekçe vererek işleminiz yapılması gerekiyor.
Daha sonradan Vergi dairesine ( DİJİTAL VERGİ DAİRESİ) sistemi üzerinden 1 ay içerisinde nace ilave/ekleme olarak dilekçe verebilirsiniz.
Bu süreden sonra yapılan bildirimler için Vergi Usul Kanunu'nun 352. maddesi gereğince II. derece usulsüzlük cezası uygulanacaktır.
İyi çalışmalar,
Hocam işletmemim hali hazırda kayıtlı bulunduğu meslek odası "tenekeciler, sobacılar odası". Benim yeni faaliyet alanım ambalaj malzemesi satışı.

Mevcut meslek odasına mı başvuracağım bu durumda yoksa ambalaj ile ilgili bir meslek odasına mı? Yani toplamda 2 meslek odası kaydımız mı olacak?

Hocam işletmemim hali hazırda kayıtlı bulunduğu meslek odası "tenekeciler, sobacılar odası". Benim yeni faaliyet alanım ambalaj malzemesi satışı.

Mevcut meslek odasına mı başvuracağım bu durumda yoksa ambalaj ile ilgili bir meslek odasına mı? Yani toplamda 2 meslek odası kaydımız mı olacak?
Daha önceden Ltd. şirket için bağlı ticaret odasına nace kodu için dilekçe verdim ve vergi dairesine başvurmuştum. İşlemim bu şekilde olumlu bir şekilde sonuçlanmıştı.
Bu sorunuza cevap olarak net bir şekilde üzülerek cevap veremiyorum.
Fakat bağlı olduğunuz bölgenin ticaret ve sanayi odası ile iletişim kurmanızı tavsiye ederim.
İnternette araştırmalarım sonucunda ambalaj bölümü ile ilgili sanayi odası sitelerine yönlendirmeler mevcut. Sorununuzu çözeceklerini düşünüyorum.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
İyi çalışmalar,