fonradar

Yeni hesap planı

merhabalar yeni yıla yani 2012 ye çok az bir süre kaldı 2012 de şu an kullanımda olan hesap planını nı mı kullanacagız yoksa TMS/TFRS ye uygun hesap planını mı kullanacagız .

2013 yılında verecgimiz bilanço ve gelir tablolarında önceki dönem yani 2012 de olacagından 2012 yılında TMS/TFRS ye uygun heap planı kullanmak daha mı avantajlı olur zira 2013 bılancosunda indirilecek kdv carı dönemde yani 2013 de TMS/TFRS hesap planına göre 171 de önceki dönemde yanı 2012 de ise Tek Düzen Hesap Planına göre 191 de kalacak

2013 bılanco ve gelir tablolarında carı dönem ıle oncekı donem yanı 2012 yılı nasıl olur diye düşündüğümde en iyisi 2012 de de şu an kullanımda olan tek düzen hesap planını değil yeni TMS/TFRS ye göre hesap planı kullanmak gerekir diye düşündüm bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum
saygılar

Ynt: yeni hesap planı

2012 için değişen bir şey yok. 2013 için kurumun açıklayacağı hesap planı kullanılacak. Tabloların eski dönem bilgileri df kayıtlarından ayrı bir çalışma ile yeni düzene çevrilecek.

Ynt: Yeni hesap planı

2012 kapanış hareketleri 2013 açılışı olacağı için bu yıl yeni hesap planına geçmek gerekir gibi gözüköyor

selimkara ' Alıntı:
2012 kapanış hareketleri 2013 açılışı olacağı için bu yıl yeni hesap planına geçmek gerekir gibi gözüköyor
2012 için kanunen tek düzen hsp planına uymak zorundasınız. 2013 açılış kaydını tek düzenden yeni plana uyarlayarak elle girmeniz gerekiyor.

Çıkacak tebliğ ve sirkülerleri beklemekte yarar var. Büyük bir ihtimalle 2012 sonunda hesapları, yeni duruma göre düzeltme (virman) yapıp 2013 e uygun hale getirilmiş bilanço çıkarılır diye düşünüyorum.

Bu konuda şu anda yapılan eğitimler dışında yazılı bir kaynak var mı? Bu konuyu nereden öğrenicez.

küçük bir hatırlatma; artık bilanço ismi tarihe karışıyor.
Yani biz 2013 yılında yeni hesap planına göre bilanço hazırlamayacağız.
Biz, 2013 yılında yapacağımız açılış fişi ile 2013 yılı açılış finansal durum tablosunu ve finansal raporlama dönemini başlatacağız. Kısmet olursa tabiki