Yeni İndirimli KDV Oranları

husok

Katkı Sunan Üye
Herkesin geçmiş Bayramı kutlu olsun, Yeni yayınlanan Kararname ile bazı hizmetlerde KDV oranları indirildi biliyorsunuz, Yolcu taşımacılığı hizmetleri %8 oldu, peki Servis Taşıma faaliyeti de buna dahil midir acaba? bilgisi olan varmı?

Benimde aşağıda ki husus kafama takıldı.

Yolcu taşımacılığı derken acaba sadece seyahat otobüsleri için mi geçerli yoksa Deniz taşımacılığı yapan işletmeler içinde bu oran (%8) geçerli midir?

Uygulama genel tebliğinin (çıkacaksa) çıkmasını bekleyelim. Çok soru işaretleri var. En büyük yanlış tebliğin 31 temmuzda yayınlanması olmuştur. 1 ağustosta yayınlansaydı bazı soru işaretleri direkt ortadan kalkacaktı. Örneğin kiralamalarda stopajın %10'a düşmesi gibi. Tebliğ 31 temmuzda yayınlandı ve yayımı tarihinde yürürlüğe girdiğine göre; temmuz kirasını %10 stopajdan ödeyemez miyim?ne engel olabilir? gibi gibi..

Bu arada yolcu taşımacılığı maddesinde kara,hava,deniz ayırımı yapılmamıştır.Dolayısıyla hepsini kapsar bence.

Ama yinede uygulama tebliğini bekleyelim.
Benimde mesela konaklama-geceleme hizmeti maddesinde kafamda bir soru işareti var.Onun için tebliği bekleyeceğim.

31 Temmuzda yayımlanması evet kafaları karıştıracak şimdi.
Bazı avm'ler ayın son günü kira faturaları kesiyorlardı, şimdi bunlar bu faturalarını 30 Temmuza kesse kim ne diyebilecek!

Aynı şekilde kiracı kirasını ayın içinde farklı tarihlerde ödüyor, bizde bunun stopajını ayırıyoruz, ama hangi tarihte ödediğini bilmiyorum ki? Ödüyor diye biliyor ve ona göre ayırıyorum, şimdi ben bu stopaj oranlarını %kaçtan ayıracağım?

Tahsin üstadın dediği gibi 01 Ağustosta yayımlansaydı, daha net olur, karmaşıklığa neden olmazdı.

İşyeri kiraları bankadan ödeme zorunluluğu olduğuna göre ödeme tarihine göre stopaj ayrılmalıdır. Ft kesenler için de aynı şekilde. Kendi kiranız için kafaya takabilirsiniz ama mükellef için o kadar da değil, onlar sanki sizi çok düşünüyor ya.

kolay gelsin.. birşey öğrenmek istiyorum.şimdi bu durumda mükellefler pos cihazlarındaki kdv oranlarını güncelletecekler mi yada biz işlerken mi kdv yi düzelterek işliycez. kesilen faturalarda kdv ler yeni oranlardan kesilebilir ama pos cihazlarındaki durumu nasıl yapıcaz. yardımcı olabilir misiniz.

kolay gelsin.. birşey öğrenmek istiyorum.şimdi bu durumda mükellefler pos cihazlarındaki kdv oranlarını güncelletecekler mi yada biz işlerken mi kdv yi düzelterek işliycez. kesilen faturalarda kdv ler yeni oranlardan kesilebilir ama pos cihazlarındaki durumu nasıl yapıcaz. yardımcı olabilir misiniz.
Yazarkasa servisine götürüp veya servis çağırıp güncellenecek.

ismmmo danışma birimine sormuştum, gelen cevabı paylaşayım sizinle;
Soru:
Yeni açıklanan kararname ile kdv oranı %8 indirilen Yolcu Taşımacılığı tanımına Personel servisi taşımacılığı da dahil midir?

Cevap:Sayın,
Araca binen her kişi yolcudur. Personel servisi taşımacılığı da. % 8 kdv uygulanır.
Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Pos'u ayarlatmak zorundasınız.Ayarlatana kadar düzenlenecek her fişte kdv oranı ne ise ondan beyan edilecek.%18 görüp %8 şeklinde kaydedemezsiniz.

İşyeri kiraları bankadan ödeme zorunluluğu olduğuna göre ödeme tarihine göre stopaj ayrılmalıdır. Ft kesenler için de aynı şekilde. Kendi kiranız için kafaya takabilirsiniz ama mükellef için o kadar da değil, onlar sanki sizi çok düşünüyor ya.
Oldu ya ayın 31'inde kirasını ödeyenler daha mı şanslı şimdi :) Böyle bir saçmalık olabilir mi? Stopaj ve kdv indirimini 1 ağustostan itibaren başlatacaklardır diye düşünüyorum.

Merhaba Üstadlar, Hepimizin geçmiş bayramı mübarek olsun.
Ayın son günü bu şekilde bir düzenlemenin yürürlüğe girmesi hepimiz açısından çok sıkıntılı, birden fazla sorunu/soruyu akla ve karşımıza getiriyor.

Şirket olarak faaliyetimizi Konut ve İş yeri kiralaması ile idame ettiriyoruz. Yorumlardan okuduğum kadarı ile ödeme tarihi baz alınmalı ft ona göre kesilmeli yada ödeme tarihi kdv oranı tespitinde kafa karıştırıcı oluyor. Kira sözleşmelerimizi karşılıklı imza altına alıyoruz ve tahakkuk esası cari olduğun kira faturalarımızı ay başından gönderiyoruz ödememelerde ay içinde yada hiç yapılmıyor. Tahsil edilemeyen kiralar içinde önce ihtarla ikaz akabinde icra yoluna gidiliyor. Temmuz ayı iş yeri kiraları için stopaj ve kdv oranları eski orandan yapılmalıdır diye düşünüyorum. Değerli üstadların görüşlerini bekliyorum.

Oldu ya ayın 31'inde kirasını ödeyenler daha mı şanslı şimdi :) Böyle bir saçmalık olabilir mi? Stopaj ve kdv indirimini 1 ağustostan itibaren başlatacaklardır diye düşünüyorum.
Her iki kararda da yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer yazdığı için evet daha şanslı.

kira stopaj oranı %10 a düştüğüne göre mükelleflerinizin net kirasını tekrar hesaplayıp bankaya ona göre yatırmaları gerektiğini hatırlatmayı unutmayın.

kira stopaj oranı %10 a düştüğüne göre mükelleflerinizin net kirasını tekrar hesaplayıp bankaya ona göre yatırmaları gerektiğini hatırlatmayı unutmayın.

Brüt kira anlaşması yapmış olanlar için dediğiniz geçerli olur. Net kira ödeyenler için bir değişiklik yok.

merhaba, hazır yemek imalatı faaliyetini sürdüren bir firmamız var. aynı zamanda catering işi de yapıyor. kdv oranını %1 baz alarak mı fatura kesmeliyiz?

Brüt kira anlaşması yapmış olanlar için dediğiniz geçerli olur. Net kira ödeyenler için bir değişiklik yok.
Yaptığımız kira kontratları genellikle brüt kira içerdiği için yapmıştım bu uyarıyı, elbette kontratını net kira üzerinden yaptıysa ödemede bişey değişmeyecek, ama brütü değişeceği için dikkat edilmezse yanlışlık yapılmış olur.

Herkesin geçmiş Bayramı kutlu olsun, Yeni yayınlanan Kararname ile bazı hizmetlerde KDV oranları indirildi biliyorsunuz, Yolcu taşımacılığı hizmetleri %8 oldu, peki Servis Taşıma faaliyeti de buna dahil midir acaba? bilgisi olan varmı?
olaya şöyle bakmak lazım. normal şartlarda yolcu taşımacılı hizmetleri adı altında hizmetler ekli I ve II saylı listelerde olmadığı için % 18 e tabi idi. son yapılan değişiklikle Ekli listelerde tanımlanmamış ama ayrıca yolcu taşımacılığı hizmetlerinin kdv oranın %8 olduğu belirtilmiş. daha önce ekli listeler için olmayan bir hizmetin Kdvsi '18 den %8 e düşürülmüş. . personel ve öğrenci servisleride Daha önce %18 olan Vergi oranı ^%8 e düşürülmüştür.