fonradar

Yeni kanuna göre 4-a 4-b çakışması -torba yasa

Ant Z

Tanınmış Üye
Arkadaslar
su anda ben bir yerde 4-a li çalışmayan birini 4-a li olarak ise başlatsam sonrada 4-b gerektirecek sekilde is kursa hangisii devam eder sizce ?
Kisi su anda çalışmıyor
teşekkür ederim

Ynt: Yeni kanuna göre 4-a 4-b çakışması -torba yasa

25.02.2011 tarihinden itibaren 4-a (ssk) 4-b (ESNAF VE TARIM BAĞKURU) keser

Olur yani? Ustad

isterse ikisini de devam ettirebilir. ikiside devam ederse sigortalılık 4 a olarak dikkate alınır

4a li olan avukat kendi bürosunu acarsa bagkurunu actiryimmi yoksa eski işverenine primini ödeyerek devam etsinmi ?

Ant Z ' Alıntı:
4a li olan avukat kendi bürosunu acarsa bagkurunu actiryimmi yoksa eski işverenine primini ödeyerek devam etsinmi ?

Sgk kesildiği gün bağkuru kendisi devam edecektir ama bu sistemin oturması ayları hatta yılı bulacaktır belkide bu nedenle kurumlara yazıyla bildirmenizde fayda var.

SGK olarak çalışıyorsa büro açsada bağkur borcu doğmaz ne zaman sgk ödemesi biterse tekrar bağkurlu olarak prim borcu doğar.

Tekrar biryerde sgk olarak çalışmaya başlarsa baskın olan sgk olacağından tekrar sgk devreye girecektir.

Üstad cevabınız için teşekkür ederim

ozaman yeni kanun sayesinde şirket açmadan önce herkes kendini gidip başka bir yerde sigortalı gösterebilir ?

Ayrıntılar henüz belli olmadı bir genelge çıkmalı burda önemli olan kendi işyeri dışında bir firmada ssk lı olmak

Ant Z ' Alıntı:
Üstad cevabınız için teşekkür ederim

ozaman yeni kanun sayesinde şirket açmadan önce herkes kendini gidip başka bir yerde sigortalı gösterebilir ?

Şirket açmadan önce değil; şirketi açtıktan sonra bile bağkuru sonlandırıp başka bir firmada ssk lı olabilir.

nirvana3482 ' Alıntı:
Ant Z ' Alıntı:

Sgk kesildiği gün bağkuru kendisi devam edecektir ama bu sistemin oturması ayları hatta yılı bulacaktır belkide bu nedenle kurumlara yazıyla bildirmenizde fayda var.

SGK olarak çalışıyorsa büro açsada bağkur borcu doğmaz ne zaman sgk ödemesi biterse tekrar bağkurlu olarak prim borcu doğar.

Tekrar biryerde sgk olarak çalışmaya başlarsa baskın olan sgk olacağından tekrar sgk devreye girecektir.

Serbest meslek erbabında durum farklıdır.. Bağ-kur şartı vardır..

4a ile 4b'yi birleştirseler yani ssk'lı da bağ-kur'lu da aynı olsa sizce dünyanın sonu gelir mi? ;D ;D ;D

Konuyu kişinin emekliliği açısından ele alırsak 4a olması kişinin menfatinedir...

Şuanda şirket yönetim kurulu üyeleri ve ortaklarıda 4a emeklilik cazibesi açısından 4b'den 4'aya geçmektedir.

peki şuanda 4b li bir işvereni ben herhangi bir yere bildirmeden 4a lı yapsam, 4b primlerini ödemeyi durdurup 4a primlerini de düzenli bir şekilde ödesem herhangi bir problem yaşar mıyım?
Bu işvereni ortağı olduğu bir başka şirkette gösterebilir miyim ayrıca?

http://www.**************/ulusalbasin/haber_oku.php?haber_id=7242

Bu yazıyı okumanı tavsiye ederim.

Mail adresini yazarsan yazıyı sana gönderirim. Reklam yasak...!!!

SavaGe ' Alıntı:
peki şuanda 4b li bir işvereni ben herhangi bir yere bildirmeden 4a lı yapsam, 4b primlerini ödemeyi durdurup 4a primlerini de düzenli bir şekilde ödesem herhangi bir problem yaşar mıyım?
Bu işvereni ortağı olduğu bir başka şirkette gösterebilir miyim ayrıca?

Ortağı olduğu şirketten gösterilmez.. Ancak başka bir firmadan 4-a'lı olursa 4-b otomatik durur ve 4-a'ya geçmiş sayılır..

KEMALİST ' Alıntı:
Mail adresini yazarsan yazıyı sana gönderirim. Reklam yasak...!!!

Üstadım teşekkürler o makaleyi okudum.