fonradar

Yeni Kanunda SGDP Oranı

tura

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar günaydın
yeni kanun a göre sgdp oranı değişti ve %31,5-%36 arası oldu peki işyerinin tehlike dereceleri toplam 5 basamaktan oluşuyor ve en fazla %3 tehlike oranı %36 ya nasıl ulaşacağız ve bordroda nasıl göstermemiz gerekecek ve mayıs bordrosunda mı uygulacacağız yani bordrolar yeniden değişecek mi ?

Ynt: Yeni Kanunda SGDP Oranı

arkadaşlar bilen yokmu ?

26 Mayısta resmi gazetede yayınlanan kanun değişikliğinden bahsediyorsan ben bahsettiğin konuyla alakalı olarak bişey görmedim. Paylaşırmısın.

Kanun daha yürürlüğe girmedi. Forumda 5510 sayılı sosyal güvenlik mevzuatına bak.

maksel ' Alıntı:
kardes bu forum da genelde pek gerçekçi bilgi yok olsa da sallıyolar çoğu meslek le ilgisiz kişiler o yüzden başka kanallara yönelmeni tavsiye ederim şimdiye soduğum sorunların yanıtını alamadım alsam da adam sallama cvp lar veriyor........

Tebrik ediyorum. Sende çok güzel sallamışsın. Umarım sen şu ana kadar başka kanallara yönelmiş ve burada verilen yanlış ve sallama cevaplar yüzünden hatalı bilgi sahibi olma riskinden kurtulmuşsundur.

tura ' Alıntı:
Arkadaşlar günaydın
yeni kanun a göre sgdp oranı değişti ve %31,5-%36 arası oldu peki işyerinin tehlike dereceleri toplam 5 basamaktan oluşuyor ve en fazla %3 tehlike oranı %36 ya nasıl ulaşacağız ve bordroda nasıl göstermemiz gerekecek ve mayıs bordrosunda mı uygulacacağız yani bordrolar yeniden değişecek mi ?

Merhaba,
5510 sayılı kanuna eklenen Geçici 14. Madde ile SGDP oranları yeniden düzenlenmiş ve sabit prim oranı kaldırılarak "İşyeri Tehlike Sınıfına" göre değişik oranlar uygulanması yöntemi getirilmiştir.

5510 ASayılı Kanun' Alıntı:
Sosyal güvenlik destek primine ilişkin geçiş hükümleri
GEÇİCİ MADDE 14- .......
a) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışanlar için sosyal güvenlik destek primi oranı 80 inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançlar üzerinden 81 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen prim oranına yüzde 30 oranının eklenmesi suretiyle bulunan toplamdır. Yüzde 30 oranının dörtte biri sigortalı, dörtte üçü işveren hissesidir. Bu kapsamda sayılan kişilerden sosyal güvenlik destek primine tabi olanların prim ödeme yükümlüsü bunların işverenleridir. Bunlar hakkında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanır.

5510 Saılı Kanun' Alıntı:
Prim oranları ve Devlet katkısı
MADDE 81- Bu Kanun gereğince alınacak sigorta prim oranları aşağıdaki şekildedir:
........
........
c) Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, yapılan işin iş kazası ve meslek hastalığı bakımından gösterdiği tehlikenin ağırlığına göre % 1 ila % 6,5 oranları arasında olmak üzere, 83 üncü maddeye göre Kurumca belirlenir. Bu primin tamamını işveren öder.

Buna göre işyerinin belirlenen tehlike sınıfına göre takdir edilen "İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı" %6 ise SGDP tabii olarak istihdam edilen çalışana uygulanacak işveren payı dahil toplam SGDP oranı %36 olacaktır. Bunun %9 kısmı çalışan tarafından %27 kısmı işveren tarafından karşılanacaktır.
Bordroda gösterilmesinde eskisinden farklı bir uygulama gerekmeyecektir. Bu güne kadar nasıl uyguladıysanız aynı şekilde devam edeceksiniz.

maksel ' Alıntı:
kardes bu forum da genelde pek gerçekçi bilgi yok olsa da sallıyolar çoğu meslek le ilgisiz kişiler o yüzden başka kanallara yönelmeni tavsiye ederim şimdiye soduğum sorunların yanıtını alamadım alsam da adam sallama cvp lar veriyor........

maksel ' Alıntı:
taraftarız biz çekeriz cefa ne olur bizi şampiyon yapsana büyük başkan Tamer büyük başkan tamer........

Bu forum ,sizin dediğinizin aksine seviyeli bir kesime hitap ediyor.Ayrıca bilgi ve tecrübe sahibi bir çok meslektaşın olduğuna inanıyorum.
burada kimsenin kimseye yardım etme,cevap verme mecburiyeti yoktur.cevap verenlerin ise hiç bir çıkarı yoktur.okursun soruyu,biliyorsan ve istiyorsan cevaplarsın.
ha verilen her cevap doğrumu,değildir elbette. e o zaman bilgiyi arayan insanlar,ne yapacaklar?önce bilgiyi kaynağından araştırıp,okuyup genel bilgi sahibi olup, genede içinden çıkamazsa o zaman burdan yardım isterler.
bir kaç kişi sallama cevap veriyor olabilir,siz buna dayanarak forumdaki mesleğe gönül vermiş meslektaşlarıda,itham altında bırakamazsınız.Bence forumdan özür dilemeniz gerekiyor.

maksel ' Alıntı:

NİSAN123 ' Alıntı:
maksel ' Alıntı:

maksel ' Alıntı:
taraftarız biz çekeriz cefa ne olur bizi şampiyon yapsana büyük başkan Tamer büyük başkan tamer........

Bu forum ,sizin dediğinizin aksine seviyeli bir kesime hitap ediyor.Ayrıca bilgi ve tecrübe sahibi bir çok meslektaşın olduğuna inanıyorum.
burada kimsenin kimseye yardım etme,cevap verme mecburiyeti yoktur.cevap verenlerin ise hiç bir çıkarı yoktur.okursun soruyu,biliyorsan ve istiyorsan cevaplarsın.
ha verilen her cevap doğrumu,değildir elbette. e o zaman bilgiyi arayan insanlar,ne yapacaklar?önce bilgiyi kaynağından araştırıp,okuyup genel bilgi sahibi olup, genede içinden çıkamazsa o zaman burdan yardım isterler.
bir kaç kişi sallama cevap veriyor olabilir,siz buna dayanarak forumdaki mesleğe gönül vermiş meslektaşlarıda,itham altında bırakamazsınız.Bence forumdan özür dilemeniz gerekiyor.

sn hocamın dediğine katılıyorum forumdan acilen özür dilemelisin.

Üstelik sallıyorlar demene rağmen bugun bile Konu açmışsın Foruma ilginç...

NİSAN123
Teşekkürler. Duygularıma tercüman olmuşun. Elbette bir çok forum üyesi var. Bunların bir kısmı, illa cevap vermeyi alışkanlık haline getirmiş. Bu nedenle acele veya gereksiz polemikler olabiliyor.
Ancak genelin seviyesine bakmak lazım.
Bu seviyede mesleki başka forum olduğunu sanmıyorum.

beğenmeyen gitsin arkadaş? zorla tutan yok.hem beğenmıyor,hem eleştiriyor,hemde hala yazmaya devam ediyor. ???

Bu formu açanların bilgilerini bizlerle paylaşanların ellerine,yüreklerine,bilgilerine sağlık. Bu kadar seviyeli bir formun birbirinden değerli üstadların bulunduğu bu form bizler için büyük bir şans. Özellikle küçük yerlerde yaşayan istediği bilgilere hemen ulaşamayan cevap aradığı konularda anında muhatap bulamayan bizler için bu form bulunmaz bir nimet. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir. Tüm bu duygularımla bilgilerini ve değerli zamanlarını bizlerle paylaşan tüm üstadlara saygılarımı sunarım. Ve formu eleştiren ler "gölge etmeyin başka ihsan istemez."

Saygılarımla;

Kanun Maddesinden Alıntıdır....
Bağ-Kur?lu vatandaşlarımızın kendilerinin ve yakınlarının sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için gerekli olan 240 gün prim ödeme gün sayısını 30 güne indiriyoruz. Aynı şekilde, SSK?lı vatandaşlarımızın kendileri için 90 gün, yakınları için 120 gün olan sağlık hizmetinden yararlanma şartını 30 güne indiriyoruz. Böylece Bağ-Kurlu ve SSK?lı vatandaşlarımız, çalışmaya başladıktan 1 ay sonra sağlık hizmetinden faydalanabilecektir.

Merak ettiğim konu kanun 01/07/08 den itibaren geçerli acaba gün olayıda o tarihten itibarenmi geçerli. ben 01/06/07 de iş başı yaptım ben yeni kanuna göre 01/07 den itibaren sağlıktan yararlanabirmiyim. Yoksa 01/07 den itibaren 1 aylık bir süremi geçmesi lazım sağlıktan yararlanmam için saygılar....

Değiştirilen SGDP prim oranının yürürlülük tarihi ne zaman acaba?

PERS12 ' Alıntı:
Değiştirilen SGDP prim oranının yürürlülük tarihi ne zaman acaba?

Merhaba,
Geçici 14. madde 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe girecek. Zaten yasanın genel yürürlüğe giriş tarihi 01.10.2008 bazı maddeleri değişik tarihlerde yürürlüğe giriyor.