fonradar

Yeni Kanunda Staj Yeri

tura

Katkı Sunan Üye
MADDE 4- 3568 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?Staj ve staj süresinden sayılan hizmetler

MADDE 6- Serbest muhasebeci mali müşavirlik stajı, bağımsız çalışan serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir yanında veya şirketlerinde yapılır. Staja başlayabilmek için staja giriş sınavını kazanmak ve Birlik tarafından kurulan Temel Eğitim ve Staj Merkezinin eğitim programını tamamlayıp başarılı olmak şarttır. Temel Eğitim ve Staj Merkezinin kurs ve seminerlerinde geçen ve altı ayı aşmayan süreler, staj süresinden sayılır.

arkadaşlar dikkat ettinizmi staj yapılacak yerleri ymm smmm gözetim ve denetimi yok yani artık staj şirketlerde yapılamayacak anladığım kadarıyla

Ynt: Yeni Kanunda Staj Yeri

MADDE 6

ı) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerde geçen süreleri ile bu birimlerde görev yapan serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavirlerin gözetim ve denetiminde bunların sayısını geçmemek üzere, oda nezdinde staj dosyası açtırmış ve staja başlama sınavını kazanmış olan aday meslek mensuplarının staja başlama sınavını kazandıkları tarihten itibaren, staj koşullarını yerine getirmeleri halinde bu hizmetlerde geçen süreleri,

Özel şirketin muhasebe biriminde 1.derecede imzaya haiz bir kişi varsa ve bu şirketin muhasebe birimlerinde(merkez+şube) toplam 11 SMMM varsa(bunlar imzaya haiz değil) bu sayıyı aşmamak koşuluyla denetim-gözetim altında 11 aday meslek mensubu staj yapılabilir mi ?

Benim bu değişiklikten anladığım eski kanundaki bir şirkette bir smmm varsa bir stajyer staj görebilirdi, değişiklikle birlikte meslek mensubu sayısı kadar stajın staj görme imkanı doğmuştur.

Fakat Tesmer bu konuda; "1.derecede imzaya haiz meslek mensuplarının sayısı kadar aday meslek mnesbunun staj yapabileceği şeklinde" sanki kanundan biraz farklı görüş bildirdiğini düşünmekteyim.

Sizce bu konu hakkında görüşleriniz nedir?

Bir de son soru; SMMM stajının sadece özel şirketlerin merkez muhasebe birimlerinde yapılabileceği şubelerde yağılamayacağı hakkında her hangi bir husus mevzuat ya da yönetmeliklerde göremedim.

Sanki Tesmer'İn her dediğine inanmak zorundaymışız gibi kanunda-yönetmelikte vb. de olmayan durumları stajyerlere dayattıklarını hissediyorum.

atellia ' Alıntı:
Özel şirketin muhasebe biriminde 1.derecede imzaya haiz bir kişi varsa ve bu şirketin muhasebe birimlerinde(merkez+şube) toplam 11 SMMM varsa(bunlar imzaya haiz değil) bu sayıyı aşmamak koşuluyla denetim-gözetim altında 11 aday meslek mensubu staj yapılabilir mi ?

Benim bu değişiklikten anladığım eski kanundaki bir şirkette bir smmm varsa bir stajyer staj görebilirdi, değişiklikle birlikte meslek mensubu sayısı kadar stajın staj görme imkanı doğmuştur. Fakat Tesmer bu konuda; "1.derecede imzaya haiz meslek mensuplarının sayısı kadar aday meslek mnesbunun staj yapabileceği şeklinde" sanki kanundan biraz farklı görüş bildirdiğini düşünmekteyim.

Sizce bu konu hakkında görüşleriniz nedir?

Bir de son soru; SMMM stajının sadece özel şirketlerin merkez muhasebe birimlerinde yapılabileceği şubelerde yağılamayacağı hakkında her hangi bir husus mevzuat ya da yönetmeliklerde göremedim.

Sanki Tesmer'İn her dediğine inanmak zorundaymışız gibi kanunda-yönetmelikte vb. de olmayan durumları stajyerlere dayattıklarını hissediyorum.

Koyu renkle vurguladığım cümlenizdeki ifadeye katılıyorum. Zira 6. maddenin ı bendi şöyle:

ı) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerde geçen süreleri ile bu birimlerde görev yapan serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavirlerin gözetim ve denetiminde bunların sayısını geçmemek üzere, oda nezdinde staj dosyası açtırmış ve staja başlama sınavını kazanmış olan aday meslek mensuplarının staja başlama sınavını kazandıkları tarihten itibaren, staj koşullarını yerine getirmeleri halinde bu hizmetlerde geçen süreleri,

Ayrıca, şirket merkezi ile ilgili mevzuatta ben de bir ibare bulamadım. Mevzuatta yer almayan hususlarda kendilerine yetki veren bir madde olabilir mi, diye şüphelendim. Yazılı olarak bilgi istenebilir, stajın şirket merkezinde yapılmasının dayanağı sorulabilir. Dilekçe verilirse cevap yazacaklardır, diye düşünüyorum.

Tesmer kendi kendiyle çelişen bir kuruluştur. Bugün arkadaş bu konuda bilgi almak için önce Ankara Tesmer'i aradı ve bu konuda aynen bizim söylediğimiz gibi kanunda da açıkça belirttiği üzere meslek mensubu sayısı kadar aday meslek mensubu denetim ve gözetim altında staj görebilir dedi. Ancak İstanbul odası Tesmer Şubesi tamamen farklı olarak 1.derece imza yetkisine sahip olan meslek mensubu sayısı kadar kişi stak yapabilir demiş.

Yani birisinin ak dediğine diğeri kara diyebilen saçma bir kuruluş olduğu açıkça görülmektedir.

Özel şirketlerin sadece merkez muhasebe birimlerinde stajın yapılabileceğine dair de hiç bir kanun metni, yönetmelik,tebliğ,mükerrer madde ya da tesmere insiyatif gücü veren hiç bir mevzuat maddesi olmamasına rağmen, hala şubelerde meslek mensubu olsa dahi staj yapılamayacağını idda ediyorlar ve ekliyorlar: şayet bu durum varsa Tesmer bu duruma sıcak bakmıyor, zorluk çıkarıyor ve stajınızı kabul etmiyor diyorlar.

Staj şirket merkezinde yapılır. Aksini düşünmeyin bile, Aynı mevzudan açılan bir çok davayı türmob kazandı.
Danıştaydan sorgulayabilirsiniz. Danıştay ap açık türmob mevzuatta olmayan bir içtihat bile yapsa Türmobu destekliyor bu konuda bilginize.

Tesmerle en çok cebelleşen kişilerin başında gelirim.

Tesmerle ilgili kuralları alt alta sıralayayım :

1- Tesmer, meslek odası, türmob vb hiç birinden sözlü olarak aldığınız cevaplara güvenmeyiniz. herşey tam tersi yönde gerçekleşebilir. Bu değişmez kuraldır.

2- Sizin stajınızın ne olacağına tesmer karar verir, odalar sadece evrak toplayıp bunları tesmere gönderen kurum gibi iş görürler, odalar çoğu zaman ne olacağını bilemediklerinden herşeyi tesmere sorarlar, sonra tesmer o verdikleri cevapların aksine uygulama yaparsa da ne yapalım yapacak bir şey yok der odanız size.

3- odalardaki staj bişisi şeklindeki ünvanla çalışmakta olan kişilerin verdiği cevaplardan ziyade tesmerden yazılı cevap isteyin, Tesmerin kamu tüzel kişiliği filan yoktur, asıl kurum türmob ve odalardır, dolayısı ile tesmerde bilgi edinme başvurusu bölümünü göremezsiniz:) tek v yegane bilgi türmob yazılı cevaplarıdır.

Özellikle yanıma 3 meslek mensubu alarak bir odaya gidip dururmumu sordum, bana verdikleri cevapları odalarında öyle 30 40 dk görüşerek verdiler. Öyle bankodan filan değil yanımda 2 stajyer 1 smmm vardı, 2 gün sonra söylediklerinin tam tersi olduğunda 4dümüzünde yüzüne ve gözlerine bakıp biz öyle bir şey söylemedik dediler. Ben değil arkadaşlarım katil olacaktı. O sebeple

iyi şanslar dilerim:) şans işi çünkü bu bildiğin şans. Evrak verirsin kaybederler, evraklarınız eksik diye sınavdan 30 gün önce ararlar filan:) 2 sene önce verilmiş evrakın onaylı formunu önlerine koysan derlerki siz bu evrakı getirin işiniz görülsün yoksa gidin dava açın:) derler...

meslek mensubu olduktan sonra da durum değişmiyor... aynı şeyler devam...

o sebeple son tavsiyem;

sinirinizi bozduğunuza değmez, spk ya girin bir lisans seçin o lisansta uzman olun ordan devam aynen:)

saygılar