fonradar

Yeni KDV Beyannamesi

Katma değer Vergisi beyannamesi yeni versiyon ile 01.04.2016 itibariyle kullanıma başlandı.Fakat gelen güncelleme güzel bir iş yükünü de beraberinde getirdi.Sonuç hesapları bölümüne belge sayı ayrıntıları geldi faturaların sayılarını da ister oldular beyanname ile.İndirilecek KDV bölümünde sorulan kdv nin dağılımını bizler indirilecek kdv hesabına göre yazıyorduk 1 - 8 - 18 şeklinde , peki yeni gelen bu ilave ayrıntının sonuç bölümüne yazılması indirilecek kdv ve hesaplanan kdv yi oluşturan belge sayılarının toplamını alarakmı gireceğiz anlamına geliyor yoksa sadece hasılatı oluşturan belgelerin sayılarımı girilecek .
Kolay gelsin iyi çalışmalar

Belge sayısı boş olarak kaydetme denemde "hasılat rakamı var sayı gir" anlamında mesaj sonucu satış belgelerini istediği sonucunu çıkardım.

Mükellef Bilgileri Bildirim Formunda ve Eskiden babs'nin diğerleri satırında istedikleri bazı bilgileri kdv ile geçici vergi ile istemeye başladılar anlaşılan, bizde kaldırdılar ne güzel bazen iyi şeyler de oluyor diye yorumlamıştık. :)
Adamların planı daha aylığa çevirmek miş! Yine bir külfet yine bir zaman kaybı daha.

İnsanı hayattan soğuttular yemin ediyorum :mad:

Sayın Arkadaşlar,

Aslında sayı hesabı zaten vardı, GV beyannamesinde de en son kullanılanın ayrıntısını istiyorlar. Eskiler hatırlarlar, KDV beyannamesi ile "Peşin Vergi" öderken de kullanılan belge sayısını bildirirdik. Şimdi yeniden geldi. Yakında soru sorulacaktır ben şimdiden söyleyeyim. "Arada İPTAL ettiğiniz faturalar olursa onları da toplam sayıya ilave edin". Ve artık ay sonlarında boş fatura bulundurmayı da yavaş yavaş unutun. (e-fatura kullananlar değil tabi)

Belge bilgileri bölümü,bildiğim kadarıyla tamamen satış,teslim ve hizmet'le ilgili belgelerdir.Alım veya ind.kdv ile ilgili belgeleri kapsamamaktadır.Beni tereddüte düşüren "per.satış fişi" sayısıdır.Bunu bir an günlük kesilen y.kasa fişleriyle ilişkilendirdim ama sanırım onunla da bir ilgisi yoktur.Aslında istenen belgeler zaman alan bir çalışma değil ama yinede bunuda ayrı takip edecek olmamız,takip listemize bir yenisini daha ekleyeceğiz anlamına gelir.
Bu arada Oda bu belgelerin iptali talebinde bulunmuş.Pek umutlu bakmıyorum ama yinede bekleyelim bakalım.

Oda uygulama oncesi mudahale edemezmiydi. Ona buna suna iptal talep ettik. Hepsi bu.... Pardon birde haklarini yemiyeyim beyan surelerini uzattiriyorlar.

Oda uygulama oncesi mudahale edemezmiydi. Ona buna suna iptal talep ettik. Hepsi bu.... Pardon birde haklarini yemiyeyim beyan surelerini uzattiriyorlar.

Maliye yeni bir düzenleme getirirken Türmob'a veya İsmmmo'ya sormuyor demektir bu? Bakın biz bunu bunu yapacağız, ne dersiniz? Sizce de uygun mudur? Bir fikriniz var mıdır vs? Yok böyle bir şey yani.
Maliye yapmak istediğini yapıyor, sonra türmob, ismmmo yazı yazıyor, dilekçe veriyor, iptal edin diyor? O kadar. Yerseee.... :(

Tabikide sorulmuyordur bunda eminim. Fakat yazdiklarimin ana temasi odamizin gelisiguzel tabiri caizse tribune oynayan aidat toplamayi bilen meslek mensuplarina ilgisiz ve sorunlarina kalici cozum bulmamadina yonelik icten bir dem vurmak ve en sertinden elestirmekti niyetim. Saygilar.

... Pardon birde haklarini yemiyeyim beyan surelerini uzattiriyorlar.
Acaba! Uzatmalar maliyedeki sistem görevlilerinin datalara bakarak verilecek beyan sayısı çokluğuna göre kısaca maliye sistemlerinin iş yükünü kaldırıp kaldırmayacağı bilgisine göre yapılıyor.

Şimdilik kaldırdılar gibi gözüküyor. Ancak büyük ihtimal erteleme yaptılar sadece.

Acaba! Uzatmalar maliyedeki sistem görevlilerinin datalara bakarak verilecek beyan sayısı çokluğuna göre kısaca maliye sistemlerinin iş yükünü kaldırıp kaldırmayacağı bilgisine göre yapılıyor.

Pardon birde haklarini yemiyeyim beyan surelerini uzattiriyorlar.
cümlemi talep ediyorlar şeklinde değiştiriyorum.

Kaldırmışlar kaldırmasına da e-beyan prog indirme tarihi hala aynı! Geçen ay GV bu ay KDV gizli değişiklikler yapılıyor ama yüklenme tarihi aynı kalıyor.:banghead:

Yuklenme tarihi ve versiyon numarasi ayni olmasina karsin tekrar indirdiginizde degisiklik yapilmis gozukuyor.

Yazdığım anlaşılmamış galiba. Maliye bazı değişiklikleri gizli yapıyor, daha şeffaf olması gerekir.

Soylemek istediginiz her durum icin veya bu durumda oldugu gibi versiyon ve tarih degisiklikleri yapilmali demekse sizinle hemfikirim. Saygilar.