fonradar

Yeni Kıdem Tazmınatı Fonu Hk.

arkadaşlar merhaba 10.03.2008 tarıhınden itibaren çalışmaktayım. agustos 2013 te askere gidecegim. bilginiz üzerine kıdem tazmınatı üzerinde birçok değişiklik yapılmakta. askerlık nedenıyle ıstıfa edenler kıdem alamayacak dıye birşey okudum. haklarım nedır neler yapmalıyım .

Ynt: yenı kıdem tazmınatı fonu hk.

Şu anda daha değişen birşey yok. Bence hemen askerlik nedeniyle ayrılmak istediğinizi bildiren dikeçenizi işverene verin. Askerlik sülüsünü alınca da kıdem talep edersiniz.

Ynt: Yenı kıdem tazmınatı fonu hk.

Pardon 2012 diye algılamışım. Olmaz o zaman tabi."

Ekte bugünkü gazetelerden haber:
Patron tazminat ödemeyecek

* Bugüne kadar kıdem tazminatı işten atılan çalışanın güvencesiydi. Çünkü patron bir çalışanını işten çıkardığında işçinin hakettiği kıdem tazminatını ödemek zorunda.
* Taslaktaki en çarpıcı düzenleme olarak öne çıkan maddeye göre, patronlar çalışanları rahatça işten çıkartabilecek. Çünkü patronun kıdemle bağı kopartılıyor.
Tazminat için 5 yıl beklenecek
* İşten çıkarılan bir çalışan başka bir iş bulup çalışmaya başlarsa (15 yıl 3600 günü doldurmak koşuluyla) kıdem tazminatının yarısını alabilecek. Kalanını emeklilik halinde alacak.
* Bu çalışan herhangi bir iş bulamazsa, çalıştığı dönemdeki tazminatın tamamanı işten çıkartıldığı tarihten 5 yıl sonra alabilecek.

Evlenen kadın çalışana kıdem avantajı kalkıyor

* Kadın çalışanlar evlendikten sonra bir yıl içinde işten kendi istekleriyle ayrılırlarsa tazminatlarının tamamını alıyorlar.
* Yeni taslağa göre bu nedenle işten ayrılan kadın çalışanlara, işten ayrılma tarihinde tazminat ödenmeyecek. Kadın çalışanın hak ettiği tazminat fonda kalmaya devam edecek.
Askere tazminat sürprizi
* Mevcut durumda askere giden erkek çalışanlara isteğe bağlı olarak kıdem tazminatları ödeniyor.
* Yeni taslakta askere gidenlere kıdem tazminatı ödenme uygulaması kaldırılıyor.

Tazminat nemalandırılacak çıkışta vergisi kesilecek

* Kıdem tazminatları şu anda işverende toplanıyor. Herhangi bir yatırım aracında nemalandırılmıyor. Tazminat ödendiğinde çalışan aldığı rakam üzerinden herhangi bir vergi ödemiyor.
* Yeni düzenlemeyle şirketler kıdem tazminatlarını Emeklilik Gözetim Merkezi?ne aktaracak. Bu merkez de topladığı primleri emeklilik şirketlerine gönderecek. Toplanan para gözetim merkezinde farklı yatırım araçlarında nemalandırılacak. Emeklilik şirketini patron seçecek, yatırım fonunu ise işçi belirleyecek. Kıdem tazminatı ödenirken gelir vergisi kesintisi yapılacak. Bu kesintinin oranını Bakanlar Kurulu belirleyecek.

"

peki yasa kabul edıldıkten sonra askere gıdene kadarkı sürede kıdemım nasıl hesaplanacak alabılecekmıyım

Taslak olduğu gibi kabul edilirse, alamayacaksınız gibi görülüyor.

nguroy ' Alıntı:
* Taslaktaki en çarpıcı düzenleme olarak öne çıkan maddeye göre, patronlar çalışanları rahatça işten çıkartabilecek. Çünkü patronun kıdemle bağı kopartılıyor...............................Evet.
* İşten çıkarılan bir çalışan başka bir iş bulup çalışmaya başlarsa (15 yıl 3600 günü doldurmak koşuluyla) kıdem tazminatının yarısını alabilecek. Kalanını emeklilik halinde alacak......................................tamamını alabilmeli
* Bu çalışan herhangi bir iş bulamazsa, çalıştığı dönemdeki tazminatın tamamanı işten çıkartıldığı tarihten 5 yıl sonra alabilecek.......................derhal değilse de 1 ay sonra tamamını almalı
* Yeni taslağa göre bu nedenle işten ayrılan kadın çalışanlara, işten ayrılma tarihinde tazminat ödenmeyecek. Kadın çalışanın hak ettiği tazminat fonda kalmaya devam edecek.................................1 ay sonra tamamını almalı zira bu noktada pozitif ayrımcılık olmalı
* Yeni taslakta askere gidenlere kıdem tazminatı ödenme uygulaması kaldırılıyor[b]........................1 ay içinde tamamını almalı,zira bırakın borcunu derdini harçlığı dahi olmayabilir,evli ise ailesinin geçimi düşünülmeli[/b]
* Yeni düzenlemeyle şirketler kıdem tazminatlarını Emeklilik Gözetim Merkezi?ne aktaracak. Bu merkez de topladığı primleri emeklilik şirketlerine gönderecek. Toplanan para gözetim merkezinde farklı yatırım araçlarında nemalandırılacak. Emeklilik şirketini patron seçecek, yatırım fonunu ise işçi belirleyecek...................................belirtilen sürelere bağlı olarak olabilir ama yukarıda ifade ettiğim durumlar karşısında mutlaka alabilmeli

Kıdem tazminatı bitmiştir . Allah rahmet eylesin.
Bundan sonrası laf ı güzaftır.

Kıdem tazminatıyla ilgili yasa tasarısı 1475 sayılı kanunun 14. maddesini yürürlükten kaldırıyor. Yani yasa çıktıktan sonra evlilik, askerlik ve emeklilik şartlarının yaş dışındaki şartlarını taşıyanlar işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alma haklarını kaybedecekler. Ayrıca tasarıda geçmiş hakların nasıl korunacağı da belirsiz. Yasa yürürlüğe girdiğinde aynı işyerinde 10 yıllık çalışması olan bir işçi örneğin 8 yıl sonra emekli olduğunda ilk 10 yılın kıdem tazminatını hangi ücret üzerinde alacak belli değil.

Birde çalışanlarla alay ediliyor. Fonda biriken paranın yarısı ev alırken kullanılabilecekmişmiş...!!!!
Bugün asgari ücret 940 tl. * 10 yıl = 9400 / 2 = 4700 TL. ev alırken evin kapı kollarının bedeli çıkmış oldu, gerisi kolay...

bulent249 ' Alıntı:
Kıdem tazminatıyla ilgili yasa tasarısı 1475 sayılı kanunun 14. maddesini yürürlükten kaldırıyor. Yani yasa çıktıktan sonra evlilik, askerlik ve emeklilik şartlarının yaş dışındaki şartlarını taşıyanlar işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alma haklarını kaybedecekler. Ayrıca tasarıda geçmiş hakların nasıl korunacağı da belirsiz. Yasa yürürlüğe girdiğinde aynı işyerinde 10 yıllık çalışması olan bir işçi örneğin 8 yıl sonra emekli olduğunda ilk 10 yılın kıdem tazminatını hangi ücret üzerinde alacak belli değil.

Haklısınız.Son ücret üzerinden olmalı.Aksi takdirde,aynı işyerinde 3-5-10-15(hatta 20-25)yıl hizmet süresi bulunanların aleyhine olacağı gibi,müktesep hakların mülga olacak olan 1475/14 kapsamında korunması gerekir ki,ileriye dönük olarak bu hakkın(yeni yasanın yürürlüğü itibariyle) kısıtlanması hukuken korunmaz diye düşünüyorum.

Bir gelir vergisi uygulanmayan bu kalmıştı. İşveren de kalan, ne kadar olduğunu bilemedikleri bu parayı kendi hesaplarında biriktirecekler , ne yapacaklar o parayı ne kadar kullanıp, ne kadarını hasır altı edecekler ne kadarını işçiye ödeyecekler merak ediyorum.

3600 günüm ve 15 yılım doldu ve 3 ay sonra evleneceğim. 3 ay bekleyip öyle almak istiyorum tazminatı ama yasa ne zaman çıkar güvenemiyorum

işsizlik parası miktarlarını yükseltsinler bari...
işten kovulan kişi iş bulana kadar ne yapacak ?
iş bulmak kolay mı öyle ??

anemus ' Alıntı:
3600 günüm ve 15 yılım doldu ve 3 ay sonra evleneceğim. 3 ay bekleyip öyle almak istiyorum tazminatı ama yasa ne zaman çıkar güvenemiyorum

Bence hemen alın. yasa çıkmak üzere

Teşekkür Ederim. Bugun ssk dan yazı almayı planlıyorum

Devletin önümüzdeki yıl için yürürlüge koymaya çalıştıgı yeni kıdem tazminat fonu adlı baştan aşşagı sacmalıkla

dolu olan yasada belkide cogu kişinin kafasını karıştıracak bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim..

işte hürriyet gastesi yazarlarından

şükrü Kızılot'un yazısı;

"Temmuz ayının bunaltıcı sıcaklarında, gözünüzden kaçmış olabilir.

Yeni çıkan bir kanunla, ?işsizlik sigortası? ile ilgili haksız bir uygulamaya dava açılması yasaklandı!
Daha ötesi, görülmekte olan davalarla ilgili olarak mahkemece veya Danıştay?ca karar verilmesi de aynı kanunla yasaklandı (Bkz.12.7.2012 tarihli Resmi Gazete?de yayınlanan 6353 sayılı Kanunun Geçici 2 inci maddesi).

OLAY NE?
İşsizlik Sigortası Fonu?nu hepiniz biliyorsunuz.

Bu fona, işçilerin brüt ücretlerine göre; işverenler (%2), işçiler (%1) ve Devlet (%1) prim ödüyor. Temmuz 2012 itibariyle, Fonda toplanan para (yüzde 60?ı faiz vb) 77 milyar TL.?ye ulaştı.

İşsizlere ödenen yardım ise bu paranın yüzde 6?sı civarında..

İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinden ?hiç bir vergi ve harç kesintisi yapılamayacağı? yasada açıkça yazılıydı. (Md.49/son)

Yazılıydı diyoruz çünkü artık değil!..

15 Haziran 2012 Tarihli Resmi Gazete?de yayınlanan 6322 sayılı Kanunla, Fon?un faiz ve benzeri gelirlerine ?vergi kesintisi? getirildi.

GERİYE DÖNÜK MÜDAHALE

İşsizlik Sigortası Fonu gelirleri 15 Haziran 2012 öncesi vergiye tabi olmadığı halde vergi kesintisi yapılıyordu.

Türkiye İş Kurumu da hukuka aykırı bu uygulamaya, ayrı ayrı dava açıyor ve hepsini kazanıyordu. Tutarı da milyarlarca liraydı.

O da ne?

Bu konuda ilginç bir düzenleme yapıldı!
6353 sayılı yasanın Geçici 2?nci maddesine göre;

-15 Haziran 2012 tarihinden önce , ?İşsizlik Sigortası Fonu? gelirlerinden yapılan vergi kesintileri için DAVA AÇILAMAYACAK,

-Görülmekte olan davalardan dolayı mahkemece,

-Karar temyiz edilmişse Danıştay?ca,

Karar verilemeyecek.
-Bu davalarla ilgili olarak 12 Temmuz 2012 tarihinden sonra, taraflara tebliğ edilen eski kararlar uyarınca işlem yapılamayacak!

ANAYASA?YA AYKIRI
Yukarıdaki yasa maddesi, Anayasa?ya aykırı!

Anayasa?nın 138/3 ve
4. maddesine göre;

-Görülmekte olan bir dava hakkında, Yasama meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.

-Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır.

-Bu organlar ve idare, mahkeme kararını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.

Anayasa?nın 125 inci maddesine göre de; ?idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır.?

Görüldüğü gibi, İşsizlik Sigortası Fonu?nun, 15 Haziran 2012 öncesi gelirlerinin vergi kesintisi ile ilgili ?dava açılamayacağı? ve ?Mahkemeler ile Danıştay?ca karar verilemeyeceği? şeklindeki yasa hükmü Anayasa?ya aykırı.

Yasa ile ?mahkeme kararlarına uyulmayacağı,? şeklinde düzenleme yapılması , ?et kokarsa tuzlarsın, tuz kokarsa ne yaparsın?? sözünü anımsatıyor!"

Yansıdığı kadarıyle"kıdem tazminatı fonu"uygulamasının, bugünlerde gündemde olan alt işveren işcileri için hayata geçirilmesi düşünülüyormuş,umarım hak kaybı olmadan düzenlenir.
Bu düzenlemenin bundan sonra da bütün çalışanlara uygulanacağı düşünülebilir.

merhaba arkadaslar ben 2005 2009 tarıhlerı arasında bı fabrıkada 4yıl calıstm sonra cıkarıldım ama hıcbır hakkımı alamadım bana haklarımı aldıgıma daır bı belge ımzalattırdılar bende ısyerımın adına guvendıgım ıcın hıcbır hak almadan ımzalamıstım sımdı o haklarımı talep etsem alabılır mıyım yardımcı olurmusunuz