Yeni kurulan şirketin muhasebe uygulamaları hk.

• Konbuyu başlatan Sevim Canyakmaz
  • Başlangıç tarihi
S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi
Merhaba,

2 ay önce yeni kurulmuş olan bir limited şirketin, kasasında henüz para yok.. 2 ortak sermaye taahhütlerini şirketin banka hesabına para yatırarak yerine getirdiler..
----/-----
501/500

102/501 kayıtlarını yaptım...
----/------

bankada şuanda 5000.-TL para var.. buda sermaye taahhüdü sonucunda oluştu..

ancak şirketin kira ödemesi, vergi ödemeleri şuanda banka hesabından yapılıyor..
henüz ticari faaliyeti gereği gelir elde etmiş durumda değil dolayısıyla kasa hesabını kullanamıyorum..

fakat, bankadan ödenen kiralar ve damga vergileri ekstrede 5000.-TL den düşmeye başladı..
bu giderleri 102 den düştüğümde 3.750.-TL gibi bir para bankada gözüküyor... sanki şirket, sermayeden yiyormuş gibi görünüyor...

ödemelerde 331 i çalıştırmayı düşündüm, ama bu seferde banka ekstresindeki işlemler nedeniyle 102 nolu hesap tutmuyor.

nasıl düzelteceğim bu işi..
gelir elde edip kasaya para girene kadar; 331 de ödemeleri göstermeye devam mı ? edeyim.
yoksa 102 den düşmeye mi devam edicem.. ama bankaya konulan sermaye eksiliyor..
500 nolu hesapta bir eksilme olmuyor ama 102 nolu hesapta bir eksilme oluyor
yanlış mı düşünüyorum..

Ynt: Yeni kurulan şirketin muhasebe uygulamaları hk.

102 dende düşseniz 331 den de düşseniz değişen bişey olmayacak.Şirket sermayeden yemeye devam edecek.Gün gelecek 102 de para kalmayacak 331 takviyesi olacak.Bu da ileride sermaye artırmaya sebep teşkil edecek.O ki 2 yıldır faaliyet yok,neden firmayı kapamıyorlar..yazık değil mi? Yoksa bu ödemeler ileride yapılacak bir yatırım finansmanı mı?Bilemiyoruz tabi.Ama şu anda sermayeyi yedikleri kesin.Doğru düşünüyorsunuz..

Ynt: Yeni kurulan şirketin muhasebe uygulamaları hk.

Ortada düzeltilmesi gereken birşey yok.Gayet doğal olarak yeni kurulmuş bir firma gelir elde etmeye başlayıncaya kadar sermayeden yiyecek ve siz de yapılan giderleri şirket sermayesinden karşılayacaksınız.Sermaye tükenince de masraflar ortaklar üzerinden karşılanacak.
500 hesapta sermaye azaltımı olmadığı sürece eksilme olmaz.