fonradar

Yeni muhtasardaki kira ödemesi

mrb yeni muhtasarda kira ödemesiyle ilgili tarih ve sıra no falan istiyor fakat benim kafama3 tane konu takılıyor
1. kirada tahakkuk esastır kirayı o ay ödemek gibi bir mecburiyet yoktur belki 5 ay sonra toplu ödeyeceğim belki peşin ödedim ama benim kirayı yazmam lazım nasıl yapcam?
2.kirayı çekle ödeyebilirim ona ne yazcam?
3.bütün mükelleflerimiz kirayı bankadan ödemiyor napcaz?

Ynt: Yeni muhtasardaki kira ödemesi

Neyin tarihini sırasını yazacağız ?

Sayın Ant Z beyanname düzenleme programını güncelleyin.Göreceksiniz.Zira ben şimdi güncelledim sayın v.arabaci nın yazısına istinaden gördüm.

Yok Bende gördüm de Kira ödemesinde mesela neyi seçeceğiz yok mu diyeceğiz belge türüne ?

Kira hesaben veya nakten ödendiğinde stopaj doğacağına göre ödemeyi ne ile yapıyorsak ona ait bilgileri gireceğiz.Örneğin banka dekontu tarih seri numarası belge türüne de diğer denir.
Mükellefler kirayı bankadan geçirmiyorlarsa geçirsinler zira işyeri kira tutarı ne olursa olsun bankadan yapılması gerekir.
Çekle yapılan kira ödemelerinde bence bordro tarih ve numarası yazılır.Evrak türü diğer diye seçilir.
Kolay gelsin...

Üstad, Muhasebe kaydını yaptık ancak ödemedi kirayı henüz ozaman ne yazmamız gerekli ?

Teşekkür ederim