zirve

Yeni Nesil Yazarkasa Pos ile Faturalı Satış Hk.

greatviper

Katkı Sunan Üye
Üyelik
14 Mar 2014
Mesajlar
107
Konum
Antalya
Selamlar. Turizm isletmesiyiz. Konaklamaya gelen misafirlerimiz otelden cikis yaptiklari gun faturalarini kesiyoruz. Bu sene yazarkasa pos cihazi uygulamasinda,misafir odeme yaparken cihaza faturali satis kismindan tc no veya vkno girerek bir bilgi fisi alip bu fisin bir nushasini misafire vermemiz bir nushasinida faturanin altina ilistirmemiz gerektigi soylendi.benim sormak istedigim husus şudur; ornek veriyorum bir misafir 7 gun konaklayacak ancak odemesini otele giris yaptigi gun verdi diyelim.biz o gun yazarkasa pos cihazindan o gunki tarihe bilgi fisi almak zorundayiz.ancak fatura 7. Gun kesilecek. Boyle bir durumda bir problem olurmu goruslerinizi rica ederim.
 

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Sayın greatviper,

Sorunuzu tekrar tekrar okudum acaba ben mi yanlış anlıyorum diye.
Sorunuza karşılık tarafınıza sormam gereken bir kaç soru var.  1. Otel işletmecisiyseniz ve konaklama faturası düzenliyorsanız zaten ödeme kaydedici cihaz kullanmayacaksınız verdiğiniz konaklama hizmeti için neden ödeme kaydecisi cihaz kullanıyorsunuz ?
  2. Diğer aklıma takılan konu ödeme kaydedici cihazdan bilgi fişinin bir nushasının misafire diğer nushasının kendinizde faturanın altında kalacagını yazmışsınız.Ödeme kaydedici cihazdan çıkan bilgi fişi dediğiniz nedir ve nasıl iki nüsha çıkarıyorunuz ?
  3. Son sorum.Diyelim ödeme kaydedici cihaz kullanıyorsunuz verdiğiniz konaklama hizmeti tutarı 2.000,00 TL bu durumda ödeme kaydedici cihazdan bu tutarda ödeme kaydedici fişi limit üstü olduğu için nasıl yazdıracaksınız ?

Eğer anladıklarım doğru ise siz ödeme kaydedici fiş değil ilgili kişilere fatura düzenlemeniz gerekir.
 

greatviper

Katkı Sunan Üye
Üyelik
14 Mar 2014
Mesajlar
107
Konum
Antalya
Sayin demiral sorularinizi cevaplamaya calisayim. Cihaz kurulumunu yapan teknisyenden aldigimiz bilgileri aynen aktariyorum. Evet fatura kesiyoruz ancak tahsilat yaparken musteri nakit veya k.karti ile odeme yaparken cihazin faturali satis secenegine girip o kisimdan efatura ve ya e arsiv fatura secilerek tc veya vkno girilerek bir bilgi fisi almamiz gerektigi soylendi.bu fis mali degeri olan bir fis degil sadece maliye bakanligina bu tutarda tahsilat yapilacagi ve karsiliginda fatura kesilecegini bildirmek amacli oldugu soylendi.yani bu fis 900 tl limitli mali degeri olan bir yazarkasa fisi degil.ornek veriyorum exrtradan portakal suyu satmisiz ve 100 tl tutmus.buna istinaden sizin dediginiz gibi mali degeri olan bir fis kesiliyor ancak benim bahsettigim faturali satislar icin kesilen bilgi fisi.
 

Aquatim

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2012
Mesajlar
296
Konum
İzmir
Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlardan "Bilgi Fişleri" Düzenlenmesine dair usul ve esaslara ilişkin Teknik Kılavuz (Sürüm 1) 'i incelemenizi öneririm. Aralık.2015 de yayınlandı. Hayatımıza "Bilgi Fişleri" adında yeni bir belge girdi. Ve mahiyetine uygun olarak düzenlenmemiş olması durumunda ceza tatbik edileceği belirtiliyor. Yalnız buradaki husus; YN ÖKC kullanılmak suretiyle gerçekleştirilen mal ve hizmet satışlarında "Bilgi Fişi" düzenlenecek. Aşağıda bu teknik kılavuzdan bir alıntı veriyorum;

"Bu kılavuz ile söz konusu teknik kılavuzlar ve dokümanlarda yapılan açıklamalar çerçevesinde; YN ÖKC kullanılmak suretiyle gerçekleştirilen mal ve hizmet satışlarında; YN ÖKC'lerden ÖKC fişleri haricinde BİLGİ FİŞLERİ nin düzenleneceği durumlar ve bilgi fişlerinin düzenlenmesi sırasında uyulması gereken usul ve esasları hakkında, ÖKC kullanan mükellefleri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

3. YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARDAN BİLGİ FİŞİ DÜZENLENMESİ GEREKEN DURUMLAR

Mükellefler YN ÖKC kullanmak suretiyle gerçekleştirilen;
a) Fatura ile belgelendirilen satışlarında,
b) Yemek fişi/yemek kartı karşılığı verdikleri mal satışı ve hizmet ifalarında,
c) Mal teslimi veya hizmetin ifasından önce ön tahsilat (avans) mahiyetinde aldıkları tutarların belgelendirilmesinde,
d) Otopark giriş işlemlerinde,
e) Fatura tahsilatı işlemlerinde,
f) GİB tarafından belirlenecek benzeri diğer işlemlerde,

YN ÖKC’den bilgi fişi düzenleyerek müşterilerine vereceklerdir. EFT-POS özellikli YN ÖKC kullanma mecburiyeti bulunan otopark giriş işlemlerinde ödemenin yöntemi ve belgenin türüne bağlı kalınmaksızın her hal ve şartta BİLGİ FİŞİ düzenlenecektir.

7. BİLGİ FİŞLERİNİN İŞLEMLERİN MAHİYETİNE UYGUN OLARAK DÜZENLENMESİ VE MALİ BELGEYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ ZORUNLULUĞU

Bilgi fişlerinin mükellefler tarafından, işlemlerin mahiyetine uygun olarak bu kılavuzda belirtilen şekilde düzenlenmesi ve daha sonradan mali değeri olan ÖKC fişine veya fatura vb. belgelere dönüştürülmesi zorunludur.

Bilgi fişlerinin, işlemlerin mahiyetine uygun olarak düzenlenmediğinin veya ÖKC fişi veya fatura ile belgelendirilmesi gereken bilgi fişi tanzim edilmiş işlemlere ilişkin olarak düzenlenmesi gereken ÖKC fişi veya faturanın düzenlenmediğinin, (sadece bilgi fişinin düzenlenmiş olduğunun) tespiti halinde vergi mevzuatında belirlenen cezai işlemler tatbik edilecektir.
 
Son düzenleme:

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Sayın greatviper,

Verdiğiniz portakal suyu örneginizdeki işlemler için ödeme kaydedici cihaz kullanın ve ödeme kaydedici cihaz fişi düzenleyin bunda sıkıntı yok burası tamamdır.

Konaklama hizmetinize karşılık diğer cihazı neden kullanıyorsunuz normal pos cihazı kullanın kredi kartından çekiminizi yapın ve faturasını düzenleyiniz vuk hükümlerine göre.Neden kendinize işkence yaparak belirttiğiniz cihazı kullanıyorsunuz. (Belirttiğiniz cihazın ne olduğunu kusura bakmayın anlamadım)
 
Üyelik
22 Haz 2009
Mesajlar
285
Konum
İzmir
merhaba,

bizim şöyle bir sorunumuz var.
müşteri ödemeye karşılık fatura talep ediyor ancak ödemeyi KK ile yapıyor.Hoş nakit olarak ödeme yapsa da aynı sorun, fiş istemediği her durum için geçerli aslında.
Pos'u fiş kesmeden ayrıca kullanamadığımız için, ödeme KK ile çekildiği an Z raporlarına satış kaydı atılıyor.
Ancak fatura istiyor müşteri.

Bu sorunu nasıl çözüyorsunuz?

teşekkürler
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,271
Konum
Manisa
YN ökc ft ile ilgili kısım kullanılarak sonunda MF yazan ökc fişi yerine bilgi fişi çıkar. Bu bilgi fişine göre de ft kesilir.
 

Aquatim

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2012
Mesajlar
296
Konum
İzmir
Bu gibi durumlarda YN ÖK Cihazınızdan ilgili kılavuzda belirtilen 1, 2, 3 nolu bilgi fişlerinden size uyan birini düzenleyeceksiniz.
 

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Sayın greatviper,

Verdiğiniz konaklama hizmetinin tahsilatını banka pos cihazından gerçekleştiriniz.
Ödeme kaydedici cihaz kullanmayınız.Ödeme kaydedici cihazı konaklama haricindeki diğer satışlarınızda banket satışlarınızda kullanınız.
 
Üyelik
1 Eki 2015
Mesajlar
51
Konum
malatya
peki yeni nesil yazar kasa girdiğimiz fatura seri sıra ve tarihi takip ediyormu biz istediğimiz tarihe ve seri sıraya göre fatura girişi yapabilirmiyiz.
 
Üyelik
1 Eki 2015
Mesajlar
51
Konum
malatya
soru 2.
kredi kartıyla çekilmeyip banka dan geçmeyip yapılan satışlardamı bilgi girişi yapılıp bilgi fişi alınacak yoksa fatura haddini geçen tüm işlemlerde mi yapılacak
 
Üyelik
1 Eki 2015
Mesajlar
51
Konum
malatya
soru 3
diyelim 3.000tl + 3.000 tl olmak üzere 2 adet fatura kesmişiz.müşteri bize 4.000tl para getirmiş tahsil etmişiz biz yazar kasa bilgisine hangi faturayı giricez.

teşekkürler.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,271
Konum
Manisa
Nakit satışlarda ökc ile ilgilendirmeden direk ft kesme işlemi yapılır. ÖKC ft bilgisi karşılığı kredi kartı ise son kısımda "MF..." ile başlayan ökc nosu olan fiş çıkmaması içindir.
 

Benzer konular

Üst