Yeni Şahıs Firmasıyım İlk Defa Web Tasarım Faturası Keseceğim Bilgi İstiyorum.

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar,

Forumunuza yeni katıldım. Benim sorum yeni şahıs firması oldum ve bir müşterime web tasarım yapacağım. Faturamı nasıl kesmem gerekiyor yanlış yapmak istemiyorum. web tasarımın alış faturası olmadığı için sıkıntı yaşarmıyım.

birde web tasarımı paket şeklinde de sattığım da oluyor örnek domain + hosting + web tasarım bu paketi nasıl faturalandırmam gerekir yanlış birşey yapmakdan çok korkuyorum bu korkularım beni işimden soğuttu bana yardımcı olabilirmisiniz.

muhasebecin yoksa ben defterini tutabilirim öle bir düşünceniz varsa özelden mesaj atabilirsiniz.

internetten arattırınca normal fatura örnekleri bulursunuz. ona bakarak kesebilirsiniz. hangi hizmet için ne kadar tutar hesapladıysanız faturanın üzerine ayrı ayrı yazabilirsiniz. serbest meslek makbuzu içinde aynı şeyler geçerli

alış faturası yoksa kazancınızın %20'sini vergi olarak ödeyeceksiniz. KDV'yi de ayrıca ödeyeceksiniz.

sen yine de muhasebecini ara bir telefon kadar yakınsın eğer yakın değilsen o senin muhasebecin değildir....

Sayın Nuti, Faaliyet konusunu görmeden şunu kesebilirsin demek yanlış,
İlgili faaliyet konusun olduğunu varsayarsak

Web Tasarım paketi olarakta, web tasarım bedeli olarak ta kesebilirsiniz. Bu bir hizmet faturasıdır. İlla Web Tasarım faturası almanıza gerek yoktur. Ortada bir üretim mevcuttur.

bosverin kesin gitsin serbest meslek erbabı iseniz % 20 stopaj var yoksa direk kesin gitsin bisey olmaz.

Arkadaslar hepinize ayri ayri tesekkur ederim. Faliyet alanina baktim telefon web hosting web tasarim telefon aksesuari yaziyor yani stopaj odermiyim

Sayın nuti, Kurulan şirket şahıs şirketi ise tabiki stopaj ödemeniz gerekiyor. Ama emin olun ki bu gelirinizle orantılı cüzzi bir miktar olacaktır.

Hizmet faturası için alım faturası olmaz, hizmeti siz veriyorsunuz, web tasarımı açıklaması ile %18 kdv.li kesin, domain hosting paket içinde ücretsizse altına parantez içinde (Domain, Hosting) şeklinde belirtebilirsiniz. Domain alım faturanız mutlaka olmalı, hosting kendi serverınızdan yayın yapıyorsanız alım faturasına gerek yok, dışardan hizmet alıyorsanız alım faturası olmalı.

Stopaj ödeme konusu, tamamen kendi mesleki bilginizle bir iş yaptığınızda serbest meslek gideri olarak algılandığı için şahıs firmalarında ödenir. Web tasarımı için çalıştırdığınız bir personel varsa mesela ödememelisiniz. Zaten stopaj ödeyecekseniz açılışta serbest meslek defteri onaylatmış olmalıydınız. Bu gibi durumlarda (şahıs firması için) stopaj konusu biraz tartışmalı,defterdarlığa başvuru yaparak (muhasebeciniz aracılığı ile) kendi durumunuza özel görüş isterseniz ilerde bir sıkıntı yaşamazsınız tavsiyem. Veya tek ortaklı limited şirkete çevirirseniz stopaj sözkonusu olmaz.