yeni şirket açılış bilançosu

fugenc

Tanınmış Üye
Yeni kurulmuş şirketin açılış bilançosu nasıl olur?. Bir tek ödenmemiş sermaye var??

Ynt: yeni şirket açılış bilançosu

501 ödenmemiş sermaye
500 sermaye
sermaye taahhüt kaydı
---------------------------------------------
100/102 kasa/ banka
501 ödenmemiş sermaye
taahhüt edilen sermayenin ödenmesi
---------------------------------------------
yukarıdaki kayda ek olarak,şirket kuruluş giderleri işleme alınacak.

fugenc ' Alıntı:
Yeni kurulmuş şirketin açılış bilançosu nasıl olur?. Bir tek ödenmemiş sermaye var??

Yeni bir şirketin açılış bilançosu olmaz.Açılış yevmiye maddeside (Açılış Fişi) olmaz.Yeni olduğu için işlem yaptıkça yavaş yavaş oluşur.İlk kayıtta yukarıda Serpil YAVUZ' un bahsettiği gibi sermaye maddeleri ile işlemler başlar ve gelir/gider faaliyetleri oldukça Bilançoda oluşur yavaş yavaş.

Kolay gelsin.

biliyorum ama transfer fiyatlandırma raporunda doldurmam gerekiyor..şirket 2007 de kuruldu ve orada da açılış bilançosu kısmı var.. aktif toplamı ve borçlar tutarı lazım.. nasıl yazarım bu takdirde?

Olmadığı için yazacakda birşey yok.

Sebebiniz sağlam, yeni açılış.

İlişkili Kişilerle İşlemi Bulunanlar Formu Verecek, Bulunmayanlar Vermeyecektir

Transfer Fiyatlandırmasına ilişkin form ilişkili kişilerle mal ve hizmet alım ya da satım işlemleri yapan kurumlar vergisi mükellefleri (serbest bölgelerde faaliyetlerde bulunanlar dahil) tarafından verilecektir. İlişkili kişilerle işlemi olanlar yaptıkları işlem nedeniyle transfer fiyatlandırması ya da örtülü sermaye kullanımına neden olmasalar dahi söz konusu formu vermek zorundadır. Formun amacı ilişkili kişilerle yapılan işlemler sırasında örtülü sermaye kullanımına veya transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımına neden olunup olunmadığının vergi idaresince tespit edilmesidir.

sizde böyle bir konu olmadığına göre,formu vermenize gerek bulunmamaktadır.

neden ki, 2007 de açıldı ama sene sonuna kadar böyle işlemleri oldu ve ben formun diğer alanlarını doldurdum.. örtülü sermaye ile ilgili formun doldurulmasıyla ilgili açıklamada da 01.01.2007 açılış bilançosu, yeni şirketler de ise açılış bilançosu diyor, benim takıldığım yer burası..