Yeni Şirket Kuruluşu Hk. Bir Kaç Soru

Herkese Merhaba.
Forumda uzun süredir misafir olarak geziniyordum. Şans ya bir ltd şti kurma yoluna girince üye oldum.
Sorularım birden fazla konu içerdiğinden ve "genel" bir kategori olmadığından buraya açtım eğer bir yanlışım olursa lütfen uyarmaktan çekinmeyin.

Eşimle birlikte bir ltd.şti kurmayı düşünüyoruz. Hatta ünvanı mersis üzerinden rezerve ettik bile. Fakat aklımda bir kaç soru var onlar hakkında bilgileriniz paylaşırsanız çok memnun olurum.

1- Şirket Ana sözleşmesindeki Amaç - Konu bölümünde farklı sektörleri a, b, c diye mi ayırmalıyız ve sektör konu başlıklarını yazmalı mıyız?
2- Şirkete matbuu fatura bastırmadan direk e-fatura ile başlayabilir miyiz?
3- Şirket kuruluş işlerinde eşim bana vekalet verse onun adına işlem yapabilir miyim? (Şirket müdürü ben olacağım)
4- Home Ofis çalışacağız ve evin tapusu eşimin adına. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?
5- Yoklama Memuru geldiğinde evde (ofiste) eşimle ben olmasak ama başka bireyler olsa ne olur?

Sorular hakkında görüşerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Merhaba
E fatura olur, kira için stopaj olacak
Ana sözleşmeyi ayırmak zorunlu değil, evde olanlar yoklama tutmaya yetkili vekaleti var mı? Ya da mali müşavir yeni kişi ile açabilirsiniz sanırım

Şirketi kendi başınıza kurmayın! SMMM ile anlaşarak birlikte hareket edin. Sizin aklınıza şu an gelemeyecek ama sonrasında büyük cezalarla karşılaşacağınız eksiklikleriniz olabilir.

Merhaba
E fatura olur, kira için stopaj olacak
Ana sözleşmeyi ayırmak zorunlu değil, evde olanlar yoklama tutmaya yetkili vekaleti var mı? Ya da mali müşavir yeni kişi ile açabilirsiniz sanırım

Kendimize ait bir daire için yine de kira sözleşmesi mi düzenleyeceğiz? Kendi kendimize yani?
Birde evde olacak bir kişiye yoklama tutmaya yetkilidir vekaleti vermemiz yeterli oluyor mu?

Şirketi kendi başınıza kurmayın! SMMM ile anlaşarak birlikte hareket edin. Sizin aklınıza şu an gelemeyecek ama sonrasında büyük cezalarla karşılaşacağınız eksiklikleriniz olabilir.

Kesinlikle Profesyonel destek alacağız. Ama öncesinde ana sözleşmemin ana hatlarını kendim çıkarmak ve üzerinden geçmek istiyorum.

:) Tüzel kişilik ile siz farklısınız. Kuracağınız şirket adına değil tapu.
Mali müşavire kurarken vekalet verirken isimlere evde olanlarından isimlerini eklettirirsiniz.

Sn. Arkadaşlar saygıdeğer meslekdaşlarım herkeze öncelikle selamlar, uzun zamandır forumda burada söyleyeceklerim için konu açmayı düşünmekteydim. Fakat kısmet bu alana imiş.
Bu forum sitesine uzun zamandır üye olmakla beraber değineceğim husus çok kısa ve öz olacak ama bu şekilde ben işyeri açacağım fakat şu konuda vs..... ile ilgili şirket v.s. kurmak istiyoruz. Şu olurmu bu olurmu şeklindeki sorulara 'görüşüme göre' bir SMMM yönlendirme konusunda (önceleri forumda birçok kez dile gelen konu) malesef iyiniyetimizden aciz kaldığımızı belirtmek isterim. Bu nedenle çok şeyler kaybediyoruz. Farkında değiliz. Nedeni ise mesleğimizin bilgileri çok değerli. Dışarıda piyasada ucuza iş yaptırmak isteyen bedavacı birçok insan mevcut. Bizim gibi başka bu şekilde yardımsever meslek malesef yok. Bence bu platformun amacı paylaşım olmalı operasyon iş sahası olmamalı diye düşünüyorum. Saygılar,

Merhaba
Her ne kadar detaylar için destek almanız gerekcekse de kaba ve kısa başlıklar halinde şöyle sıralamak mümkün
1- Şirket Ana sözleşmesindeki Amaç - Konu bölümünde farklı sektörleri a, b, c diye mi ayırmalıyız ve sektör konu başlıklarını yazmalı mıyız?
Böyle bir zorunluluğunuz yok.Ana faaliyet sektörünüzün yazması yeterlidir.Hatta Ticaret Sicil Müdürlüğü de çok detaya inilmesine gerek olmadığı konusunda da tavsiyede bulunmuştur.
2- Şirkete matbuu fatura bastırmadan direk e-fatura ile başlayabilir miyiz?
Mümkündür.Ancak e-fatura sistemi biraz meşakkatlidir.Normal fatura gibi "tasdik et kullan" kadar basit olmadığından zamanınız varsa sistemi oluşturabilir veya bir yandan sistemi oluştururken diğer yandan manuel fatura ile devam edebilirsiniz.
3- Şirket kuruluş işlerinde eşim bana vekalet verse onun adına işlem yapabilir miyim? (Şirket müdürü ben olacağım)
Şirket müdürü zaten siz olacağınız için çoğunlukla işlemleri zaten siz takip edeceksiniz.Ancak örneğin kuruluş evraklarında veya noterlik işlemlerinde bizzat eşinizin imzası gerekecektir.Kuruluştan sonra genelde eşinizin imzalayacağı pek bir evrak zaten olmayacak müdür sıfatınızla imzaları zaten siz atacaksınız.
4- Home Ofis çalışacağız ve evin tapusu eşimin adına. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?
Tapu örneği ve eşiniz tarafından yazılmış (ikametin işyeri olarak kullanılmasına yönelik) bir muvafakat yazısıyla vergi dairesinin tescili yapacağını düşünüyorum.Haliyle stopaj olmayacaktır.
5- Yoklama Memuru geldiğinde evde (ofiste) eşimle ben olmasak ama başka bireyler olsa ne olur?
Normal şartlarda pek birşey olmaz..Memur yoklama tutmadan görüşme mektubu bırakır ve döner.Olumsuz yoklamada tutmaz.Neticede adrese gidilmiş ve adres bulunmuştur,sadece yetkili bulunamamıştır. Siz,en iyi ihtimalle açılışı bildirdikten sonra,siz adreste bulunmasanızda evde biri bulunmalıdır.Yani kabaca memur zili çaldığında biri kapıyı açmalıdır..

Ayrıntı ve diğer detaylar için profesyonel hizmet alınız..
Saygılar

Hukuk sitelerindeki gibi mesleki alanda çalışmayan kişilerin soruları için farklı bir bölüm açalım bence