Yeni Sosyal Güvenlik Yasası Hk.

mhmt79

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar

şimdi yeni sosyal güvenlik yasası ile ilgili bir soru sormalıyım .

yeni sosyal güvenlik yasasına göre 01/01/2007 tarihinden sonra ilk defa ssk işe girişi olan birisi yeni yasadn yaralanırken; 2006 yılında aralık ayında ilk defa ssk olan birsi yine yeni yasaya göre mi işklem görecek.?

eğer 2006 aralık ayında işe giren birisi eski yasaya ait normlara göre değerlendirilcekse bunun için herhangi biş kriter varmı?

tesekkürler.

Sisteme 2007 yılından itibaren yeni girenler için ne değişecek?

İlk defa 2007 yılından itibaren sigortalı olacaklar için emeklilik yaşı halen geçerli olan kadın için 58, erkek için 60 yaş olarak uygulanacaktır. Sadece SSK kapsamındaki kişiler için 7000 gün olan prim ödeme gün sayısı 20 yıl içinde her yıl 100’er gün artırılarak 9000 güne çıkacaktır..

Kolay gele..

benim bu yasanın yanlış bulduğum tarafları var; şöyleki;
çalışanlar için 25 yıl ve 9000 iş günü getirilmesini normal karşılıyorum zaten emekli sandığı ve bağkurda bu böyleydi sadece ssk.lıarda daha azdı ve bu günü ve yılı tamamlayan emekli olabiliyordu ama şimdi günlerini tamamlasa bile yaşını beklemek zorunda kalacak diyelimki bir kişi 22-23 yaşında işe başlasın ve 25 yıl 9000 iş günü ödeme yapsın 48 yaşına gelecek ve 50 yaşından sonra iş yeri bu kişiyi kapı önüne koyarsa sen artık yeterli performansı gösteremiyorsun derse bu kişi 60 yaşına kadar hangi para ile geçinecek ve primi ödenmediği için sağlık kurumlarından nasıl yararlanacak.çoluk çocuğunu hangi parayla geçindirip okutabilecek.. kamuyu bilmem ama özel sektörde bu durumlarla sıkca karşılanacağı aşikardır
işte bunun cevabını arıyorum...........