fonradar

Yeni TTK A.Ş. Kar Dağıtımı hk.

Değerli meslek mensupları A.ş Kar Dağıtımı Konusunda
ltd şirketlerimi nev i değişikliği ile a.ş yapmaya karar verdik ancak kar dağıtımına bakıldıgında %5 kar dağıtımının zorunlu oldugu anlaşılmaktadır.bu konuda görüşlerinizi bekliyorum

soru :1 yedek akçe ayrılmasında net dönem karı ifadesi 590 hesabı mı kastetmektedir.
soru:2 1. temettünün 519/2c maddesine göre ödenmesi kanuni zorunluluk denilmektedir.ancak ödenmiş sermayenin %5 olarak hesaplanan 1. temettü sermayesi yüksek firmalar için karın tamamının dağıtılması anlamına mı gelir.

KARIN TESPİTİ VE DAĞITIMI:
Madde 12-
Şirketin net dönem karı yapılmış her çeşit masrafların çıkarılmasından sonra kalan miktardır. Net dönem kârından her yıl %5 genel kanuni yedek akçe ayrılır; kalan miktarın %5’i pay sahiplerine kar payı olarak dağıtılır. Kar payı, pay sahibinin esas sermaye payı için şirkete yaptığı ödemelerle orantılı olarak hesaplanır.
Net dönem karının geri kalan kısmı, genel kurulun tespit edeceği şekil ve surette dağıtılır. Pay sahiplerine yüzde beş

oranında kar payı ödendikten sonra kardan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu genel kanuni

yedek akçeye eklenir.

YEDEK AKÇE:
Madde 13- Şirket tarafından ayrılan ihtiyat akçeleri hakkında Türk Ticaret Kanununun 519 ila 523. maddeleri hükümleri uygulanır.

Forumda bu konu ile ilgili birhayli bilgi yazılmış durumda. Lütfen araştırın.

ben bu konu ile ilgili bu soruya cevap bulamadım link atarmısınız