fonradar

Yeni ttk/ denetim

fugenc

Tanınmış Üye
Kafam çok karıştı. Yeni TTK'ya göre , limited şirketlerin denetçi zorunluluğu var. Kendi mükelleflerimiz için ne yapacağız, başka bir denetçi mi bulacaklar? Kendimiz nasıl denetim yapabiliriz, nasıl denetim şlisrketi açabiliriz?

Ynt: Yeni ttk/ denetim

Tüm bu sorular çıkarılacak yönetmeliklerle netleşecek şuan beklemekten başka yapılacak birşey yok.

Güzel ülkemizin yaptığı en güzel şey her alanda gecikmek,ertelemek ve zaman kaybetmek....bu konuda bir gecikme olursa da asla şaşırmam...çünkü ne zaman iyi bir şey yapılmaya çalışılsa birileri köstek oluyor..yoksa memleket şimdiye kadar çoktan ayağa kalkmış ve koşmaya başlamıştı

SMMM ler denetçi olabilseler bile kendi müşterilerinin denetimini yapamayacaklar. Bir de meslektaşlar bu denetim işinin kolay olacağını sanıyor galiba ki bu doğru değil denetim işi başlı başına önemli bir iş olduğu gibi muhasebe ile birlikte yapılması mümkün değil eğitimi, altyapısı, bilgi işlem sistemleri ile başlı başına yatırım, eğitim ve kurumsallaşma gerektiren ağır sorumlulukları olan bir iş. Ayrıca KOBİ standartlarının uygulamaya geçeceği 2013 başından itibaren bu standartları bilmeyen uygulayamayan işyerlerinin denetimini yapacak denetçi çıkar mı ona yoğunlaşmak gerekir. Meslektaşların çok büyük çoğunluğunun 270 sayfalık KOBİ standartlarının daha yüzünü açtığını sanmıyorum. yani standartları bilmeden uygulamadan muhasebe artık mümkün değil meslektaşların bu hususları göz önüne alıp bugünden denetçi mi olacak muhasebe mi yapacak onun kararını verip eğitimlerini hızla alması gerekir.