fonradar

Yeni TTK ile KOBİ TFRS' nin Uygulanmasının BASEL-II ile İlişkisi

• Konbuyu başlatan manasse
  • Başlangıç tarihi
M

manasse

Ziyaretçi
Yeni Türk Ticaret Kanunu için şu aşamada yapılacak düzenlemeler, uzatmalar olabilir, hani olması çok muhtemel değil. Onunla ilgilide belki bir şeyler söylemek lazım.

Çünkü ülkemizdeki bankacılık sistemi, biliyorsunuz BASEL-II yi erteliyor. Hatta BDDK basın açıklaması yapmaktan sıkıldı.
En son dedi ki. İleri bir tarihe kadar erteledim dedi yani 2 ay erteledim, 3 ay erteledim, 4 ay erteledim diyordu önce. 7.basın toplantısından sonra dedi ki ileri bir tarihe erteledim.

Ama bugün bankacılık sistemimizin sıkıntıları var. Neden? Sonuçta bankacı sistemimizde yurtdışı sendikasyon kredileri kullanıyor ve Türkiye de BASEL-II uygulanmadığı için belki diğer ülkelere göre daha pahalı sendikasyon kredileri kullanıyorlar. İşte bunun içinde BASEL-II nin uygulanması ve onun doğal sonucu olarak da Standartların uygulanması gerekiyor.

Uzun lafın kısası Standartların şuan ki, kanuni düzenlemelerde yani TTK ile ilgili kaçışımız maalesef yok.
Biz bunları uygulayacağız. Ne zaman uygulayacağız? Kanunun geçici 3.maddesinde bu düzenlemiş.
Diyor ki, 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren Türkiye de defterler böyle tutulur diyor.
Ancak KOBİ standartlarının mali tablolarda karşılaştırılabilir sunum olarak hazırlanması gerektiğinden;
Onun içinde diyorki, 2012 verilerininde buna göre dönüştürülmesi gerekiyor. Kanunun şuanda yaptığı düzenleme bu. Yani 2013 verilerini düzenlerken karşılaştırılabilir olması açısından 2012 verilerinide KOBİ TFRS ye göre raporlanması gerektiğinden bahsediyor.

Ve 01 Mart-31 Mart 2012 tarihine kadar da bir bağımsız denetçi ile anlaşması gerekiyor şirketlerin.