Yeni TTK Şirket Sermaye Ödemesi

Üyelik
16 Eki 2006
Mesajlar
451
Konum
izmir
merhabalar..yeni ttk dan sonra ltd.şti. şirket kuruluşu yaptım ve sermayenin 1/4 ni bankaya bloke edip ödemesini yapıldı.. kalanı 24 ay içinde ödenecek ve ve bunu anasözleşmedede belirttim.şimdi 6102 say."MADDE 585- (1) Şirket, kanuna uygun olarak düzenlenen şirket sözleşmesinde, kurucuların limited şirket kurma iradelerini açıklayıp, sermayenin tamamını şartsız taahhüt etmeleri ve nakit kısmı hemen ve tamamen ödemeleriyle kurulur."
bu maddeye göre ltd.şirketlerde kuruluş sırasında sermayenin hepsnin ödeme zorunluluğu varmı ..veya bunun değişen şeklimi oldu..bilgilendirisenize memnun olurum..teşekkürler..
 
Üyelik
18 Mar 2010
Mesajlar
370
Konum
İSTANBUL
Maddenin en son hali aşağıdaki gibidir.

"MADDE 585- (1) Şirket, kurucuların, kanuna uygun olarak düzenlenmiş bulunan, sermayenin tamamını ödemeyi şartsız olarak taahhüt ettikleri, imzalarının noterce onaylandığı şirket sözleşmesinde limited şirket kurma iradelerini açıklamalarıyla kurulur. Esas sermaye pay bedellerinin ödenmesi, ödeme yeri, ifa borcu, ifa etmemenin sonuçları, bedelleri tamamen ödenmemiş payların devri hususlarında bu Kanunun anonim şirketlere ilişkin hükümleri kıyasen uygulanır. 588 inci maddenin birinci fıkra hükümleri saklıdır.”

 
Üyelik
16 Eki 2006
Mesajlar
451
Konum
izmir
tahmin etmem lazımdı ne zaman bir kanun çıktığında maddeler değişmeden kaldı ki..maddenin ilk hali orta hali son hali vs hali ...sürekli eklemeler geçici maddeler.....teşekkür ederim.
 
Üst