fonradar

Yeni Yasaya Göre SM Kalkıyor...ya Sonra

Tamam yeni yasaya göre Sm kalkacak ancak fiili bir durum var ki bu içler acısı.Piyasanın büüyk kısmı onların elinde ve 30.000 civarında SM olduğu yazılıyor.

Bu durumda Sm ellerindeki defterler şirketler ne olacak.Bu fiili duruma çözüm olarak ne düşünülüyor.Herkesin konuşupda dile getiremediği bu konuyu nasıl çözecek.Piyasa ve mükellef bu duruma nasıl tepki verecek....

.?
Etkili olsun diye büyük har yazmışınız ama Forum kurallarına göre yasaktır.

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık açmak yasaktır.

Ynt: YENİ YASAYA GÖRE SM KALKIYOR...YA SONRA

http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=6586

SAYILI MESLEK YASASI KANUN DEĞİŞİKLİĞİ KARŞISINDA SERBEST MUHASEBECİLERİN VE ODA STAJYERLERİNİN DURUMU

3568 Sayılı meslek yasamızla ilgili değişiklik çalışmaları Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilmiş olup önümüzdeki günlerde TBMM nin gündemine gelecektir. Basın da konu ile ilgili haberler çıkmakta ve meslek kamu oyunda gerçeği yansıtmayan yorumlar dolaşmaktadır.

Tasarı kanunlaştığı takdirde serbest muhasebecilerin ve Oda Stajyerlerinin staj süresi aşağıda belirtildiği gibi uygulanacak olup bunun dışındaki haberlere meslek mensuplarımızın ve stajyerlerimizin itibar etmemeleri gerekmektedir.

Saygılarımızla,
İSMMMO Yönetim Kurulu

SERBEST MUHASEBECİLİK

Yeni tasarıyla tüm serbest muhasebecilere sınavla serbest muhasebeci mali müşavir olma olanağı getirilmekte olup mali müşavir olunması isteğe bağlıdır. Mali müşavir olmak istemeyenler ve sınavlarda başarısız olanlar serbest muhasebecilik unvanıyla bugüne kadar yaptıkları işleri yapmaya devam edecekler, durumlarında herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bu çerçevede bürolarını kapatmak zorunda olmayıp aksine sınavda başarılı oldukları takdirde bundan sonraki süreçte mali müşavir olarak işlerine devam edeceklerdir.

3568 SAYILI MESLEK YASASI KANUN DEĞİŞİKLİĞİ KARŞISINDA SERBEST MUHASEBECİLERİN VE ODA STAJYERLERİNİN DURUMU

3568 Sayılı meslek yasamızla ilgili değişiklik çalışmaları Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilmiş olup önümüzdeki günlerde TBMM nin gündemine gelecektir. Basın da konu ile ilgili haberler çıkmakta ve meslek kamu oyunda gerçeği yansıtmayan yorumlar dolaşmaktadır.

Tasarı kanunlaştığı takdirde serbest muhasebecilerin ve Oda Stajyerlerinin staj süresi aşağıda belirtildiği gibi uygulanacak olup bunun dışındaki haberlere meslek mensuplarımızın ve stajyerlerimizin itibar etmemeleri gerekmektedir.

Saygılarımızla,
İSMMMO Yönetim Kurulu

SERBEST MUHASEBECİLİK

Yeni tasarıyla tüm serbest muhasebecilere sınavla serbest muhasebeci mali müşavir olma olanağı getirilmekte olup mali müşavir olunması isteğe bağlıdır. Mali müşavir olmak istemeyenler ve sınavlarda başarısız olanlar serbest muhasebecilik unvanıyla bugüne kadar yaptıkları işleri yapmaya devam edecekler, durumlarında herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bu çerçevede bürolarını kapatmak zorunda olmayıp aksine sınavda başarılı oldukları takdirde bundan sonraki süreçte mali müşavir olarak işlerine devam edeceklerdir.

STAJ SÜRESİ

? Staja Başlama Sınavını kazanıp stajını başlatanlar

Stajını başlatan adaylarımızın staj süresi iki yıl olup kesinlikle 3 yıl staj yapmaları ve yeni kanundan etkilenmeleri kesinlikle söz konusu değildir.

? Staja başlama sınavını kazanıp kanunun yayınlandığı tarihte stajını başlatmamış olanlar

Bu konuda kanunda herhangi bir ifade bulunmayıp muhtemelen Odalarımız ve TÜRMOB tarafından yapılacak düzenlemelerle bu gruba giren adaylarımız da yeni kanundan etkilenmeyeceklerdir.

? Bundan Sonraki Sınavlarda Staja Başlama Sınavını Kazanlar

Stajyer adayı dediğimiz bu grup kanun resmi gazetede yayınlandıktan sonra bu sınavlara girip kazandıkları takdirde kanundan etkilenecek olup 2 yıl yerine 3 yıl süreyle staj yapacaklardır.

İstanbul meslek odasının konu hakkındaki değerlendirmesi...

düzeltme:
emustafa10 ile aynı anda aynı metni girmiş olmamız tamamen rastalntıdır :)

emustafa10 ' Alıntı:
http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=6586

SAYILI MESLEK YASASI KANUN DEĞİŞİKLİĞİ KARŞISINDA SERBEST MUHASEBECİLERİN VE ODA STAJYERLERİNİN DURUMU

Mali müşavir olmak istemeyenler ve sınavlarda başarısız olanlar serbest muhasebecilik unvanıyla bugüne kadar yaptıkları işleri yapmaya devam edecekler,durumlarında herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bu çerçevede bürolarını kapatmak zorunda olmayıp aksine sınavda başarılı oldukları takdirde bundan sonraki süreçte mali müşavir olarak işlerine devam edeceklerdir.

O zman bu yeni yasanın ne espirisi olacak ki durumda bir değişiklik olmayacaksa.Herkes yoluna devam edecekse.Tek fark birilerine hızlı eğitimle kursla veya sınavla SMMM yapmış olacaklar.

Ynt: Yeni Yasaya Göre SM Kalkıyor...ya Sonra

Ne Güzel Biz 4 Sene Okul Bitireceğiz Diye Uğraşalım, Çalışalım, Didinelim Gecemizi Gündüzümüze Katalım Staj Başlatma Sınavlarına Girip Çıkalım, Staj Bitirme Sınavlarıyla Cebelleşelim, SMMM Odaları 4 Yıllık Okul Bitirmeden İsteyeni SMMM Yapsın :(:(:(

sYN UĞUR;
( :'( :'(

(Küçük yazınız lütfen)

Kanunun gerekçesinde Basel 2 ve yeni TTK uyarınca SM'liğin işlev yitirdiği söyleniyor. Bu sebeple kalkacakmış. Eğer daha önce yaptıkları tüm işleri yine yapabiliyorlarsa ki öyle bu nasıl bir işlev yitirmedir? Daha önceki yapacakları işlerde bir azlalma filan mı olacak? Hayır öyle birşey de yok. Herkes yine de defter tutturmak zorunda.Beyanname vermek zorunda. Bunun bağımsız denetimle de ilgisi yok.
Yani kanunun gerekçesi yanlış yazılmış.
Doğrusu şöyle olmalıydı.: 29.000 tane SM var. Biz eğer onları kolayca SMMM yaparsak çok mutlu olurlar ve bize oda seçimlerinde/genel secimlerde/yerel secimlerde oy verirler. Hem muhalefet, hem iktidar, hem de oda yöneticileri böyle düşünüyor.
Bu iş kadar basit. Hala anlaşılamadı mı?

MEHTERANNN ' Alıntı:
sYN UĞUR;
( :'( :'(

(Küçük yazınız lütfen)

Efendim Sayın MEHTERANNN
Yanlış Birşeymi Söyledim Acaba
Hatam Olduysa Affedin :(

Hayır Syn Uğur;

Bende sözylediklerinize katılıyorum.

''Biz eğer onları kolayca SMMM yaparsak çok mutlu olurlar ve bize oda seçimlerinde/genel secimlerde/yerel secimlerde oy verirler. Hem muhalefet, hem iktidar, hem de oda yöneticileri böyle düşünüyor.''

Bence bu kadar basit olmamalı.Elde edilmiş değer bu kadar basit birilerine devreilmemelidir diye düşünüyorum.3568 sayılı yasada önce Üniveriste eğitim sonra staj sonra sınav.Bunalrın biri eksik olunca olmuyor....

Şimdi SM bu şartları yerine getirmeden direkt SMMM sınav hop oardan SMMM ne güzel be...

çok yazıldı, çok çizildi. Çok söz söylendi bunun üzerine. Lakin bütün bu sözler münferit kaldı. Cılız kaldı. Kalmaya da mahkum. zira alan razı, veren razı.

Mesleğin kalitesi bir anda düşermiş, emek vermeyenler yemek yermiş kimin umrunda. bak iki gün sonra oda seçimleri var bu arkadaşlar bizi yeniden seçecekler. Zaten bu arkadaşlarımızın bu mesleğe büyük katkıları var.Kolayca ruhsat dağıtırsak TURMOB'un IFAC üyeliği iptal mi olurmuş? IFAC de kim oluyor yahu. bağımsız bir ülkeyiz biz IFAC MIFAC tanımam arkadaş. Benim tuttuğum defteri elimden alacak değil ya.

Bakın ne diyor yeni yasa taslağımız? Mevcut SM'leri kolayca SMMM yapalim. Ancak yeni gelenler için işi biraz daha zorlaştıralım. 2 yıllık stajı 3 yıla çıkartalım. Vuralım aşağıdan gelenlerin kafasına ki, yanımıza gelip de bu pastayı bizimle beraber yemeye başlamasınlar. kimine kolaylaştıralım, kimine zorlaştıralım. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

(bu arada stajer olduğumu sınavı kazanamadığım için tepki yaptığımı sanmayınız. kapı gibi ruhsatım var. yıllardır çekmecede yatıyor. piyasada bu haksız rekabet durumu olduğu sürece, kalite ayıklanamadığı sürece de çekmecede yatacağa benzer.)

Sayın maviefe,
Daha önce söyledim yine söylüyorum. Bence siz böyle devam ettiğiniz sürece o kapı gibi ruhsatınız daha çok yatacak. Bu konuyla ilgili o kadar çok mesaj yazdınız ki, SM'leri çok kırdınız 1, 2'nci si ise tavırlarınız boş kaldı hiç bir yere ulaşamadınız. Hep pastadan, mesleğin onurundan, SM'lerin mesleğin onurunu düşürdüğünden bahsedip durdunuz. Daha öncede söyledim size ve sizin gibi düşününlere bu mesleği Sadece SMMM'ler değil SM ve SMMM'ler buralara getirdi ve sizin özendiğiniz bir meslek oldu. Bu konuyla bu kadar uğraşacağınıza birazcık yeni TTK'nın çıkması için mesajlar yazsaydınız, bu hükümetten önce benzinin 1 doların altında şimdi ise 3 dolara yanaştığını yazsaydınız daha verimli olurdunuz. Verimsiz işlerle uğraştığınız için ruhsatınız yatıyo bunu bilesiniz. Kendinizi işinize ve geliştrimeye önem verinki ruhsatınız yatmasın. Memlekete faydanız olsun. 14 yıllık meslek savaşçısı olarak yazıyorum. Eski SM yeni SMMM'im. SM ruhsatımı aldığımda çok sevinmiştim ben. Çünkü ona çok emek verdim.
İyi çalışmalar dilerim. İmkan olsada yüzyüze konuşsak bu konuyu çok isterdim.

muhasebe-ci ' Alıntı:
Sayın maviefe,
Daha önce söyledim yine söylüyorum. Bence siz böyle devam ettiğiniz sürece o kapı gibi ruhsatınız daha çok yatacak. Bu konuyla ilgili o kadar çok mesaj yazdınız ki, SM'leri çok kırdınız 1, 2'nci si ise tavırlarınız boş kaldı hiç bir yere ulaşamadınız. Hep pastadan, mesleğin onurundan, SM'lerin mesleğin onurunu düşürdüğünden bahsedip durdunuz. Daha öncede söyledim size ve sizin gibi düşününlere bu mesleği Sadece SMMM'ler değil SM ve SMMM'ler buralara getirdi ve sizin özendiğiniz bir meslek oldu. Bu konuyla bu kadar uğraşacağınıza birazcık yeni TTK'nın çıkması için mesajlar yazsaydınız, bu hükümetten önce benzinin 1 doların altında şimdi ise 3 dolara yanaştığını yazsaydınız daha verimli olurdunuz. Verimsiz işlerle uğraştığınız için ruhsatınız yatıyo bunu bilesiniz. Kendinizi işinize ve geliştrimeye önem verinki ruhsatınız yatmasın. Memlekete faydanız olsun. 14 yıllık meslek savaşçısı olarak yazıyorum. Eski SM yeni SMMM'im. SM ruhsatımı aldığımda çok sevinmiştim ben. Çünkü ona çok emek verdim.
İyi çalışmalar dilerim. İmkan olsada yüzyüze konuşsak bu konuyu çok isterdim.

alkhq3.gif

Sayın Muhasebe-ci
kimsenin onurunu kırmak gibi bir niyetim yok. SM'lerle bir alıp veremediğim de yok. SM'lerin yasal olarak kazanılmış her türlü haklarına tabii ki saygı duyuyorum. Ancak kucuk de olsa mesleki kalite taşımayan bir kitlenin (bu kitle dahilinde kuşkusuz fazlaca SMMM de var) meslegin gidisatını olumsuz etkiledigini belirtiyorum. Yeni TTK ile ilgili bu forumda degil ama baska ortamlarda gayret sarfettim. Ornegin kaciniz milletvekillerine e-posta atti ne oldu yeni TTK diye. ben yaptim. birkac kelimeden karsinizdakinin hayat hikayesini yazmayin lutfen. ruhsatim cekmecede yatiyor. ben kendim yatiyorum mu dedim? idenetciyim, bagımlı calisiyorum. bagımlıyım diye kenara cekilip bana ne meslegin gidisatindan benim isim iyi mi deseydim. kendi isime ve kendimi gelistirmeye bircok mali musavirden daha fazla önem veriyorum. zaten kendimi gelistirmek icin bagımlı calısıyorum. su anda bagımsız calissam daha fazla para kazanacagımı adım gibi bile bile kendimi gelistirmek icin bagımlı calısıyorum. bagımsız calisanların dunyası ne kadar fazla angarya ile donatilmis, kendilerini gelistirmeye, mesleklerini gelistirmeye firsat bulamiyorlar. gelin bununla mucadele edelim. bagimsiz calisan zaman sıkıntısından mukellef kaprisinden 4 hesapla bilanco kapatmak zorunda kalıyor, 20-30-50 mukellefe hizmet verip, iki satır okuyacak zaman bulamıyor, yine de para kazanamıyorlar. ne yazık ki kendilerini gelistirecek zaman da bulamıyorlar. kendilerini gelistiremedikleri icin de kaliteyi artıramıyorlar. ben bagımsız calismadıgım halde bunu dile getiriyorum. sizin ruhsatınızı aldıgınız gun sevindiginiz kadar ben ruhsatımı aldıgımda sevinemedim. keske uzun yıllar oncesine gidip tercih listesinde hukuk fakultelerini en sonlara yazmasaydım dedim.
lutfen yeterince malumat sahibi olmadan karsinızdakine ogut vermeyin.
sizi SM'den SMMM'ye gecmek icin verdiginiz emekten dolayı takdir ediyorum. keske herkes kayıt girmek ile danısmanlık yapmanın ve bilhassa "denetim" yapmanın farklı isler oldugunu anlasa.

ancak bir noktada size kesinlikle katılıyorum. evet burada yazdıklarımız tamamen fikir beyan etmekden ibaret ve bir netice alınamadı, alınamaz da.
zira netice burada degil odalarda/mecliste alınır.

Söz misal Sm arkadaşlardan bir kaçı bu sınavı kazanamadılar. O zaman ne olacak peki. Ben bunu merak ediyorum.

maviefe ' Alıntı:
Sayın Muhasebe-ci
kimsenin onurunu kırmak gibi bir niyetim yok. SM'lerle bir alıp veremediğim de yok. SM'lerin yasal olarak kazanılmış her türlü haklarına tabii ki saygı duyuyorum. Ancak kucuk de olsa mesleki kalite taşımayan bir kitlenin (bu kitle dahilinde kuşkusuz fazlaca SMMM de var) meslegin gidisatını olumsuz etkiledigini belirtiyorum. Yeni TTK ile ilgili bu forumda degil ama baska ortamlarda gayret sarfettim. Ornegin kaciniz milletvekillerine e-posta atti ne oldu yeni TTK diye. ben yaptim. birkac kelimeden karsinizdakinin hayat hikayesini yazmayin lutfen. ruhsatim cekmecede yatiyor. ben kendim yatiyorum mu dedim? idenetciyim, bagımlı calisiyorum. bagımlıyım diye kenara cekilip bana ne meslegin gidisatindan benim isim iyi mi deseydim. kendi isime ve kendimi gelistirmeye bircok mali musavirden daha fazla önem veriyorum. zaten kendimi gelistirmek icin bagımlı calısıyorum. su anda bagımsız calissam daha fazla para kazanacagımı adım gibi bile bile kendimi gelistirmek icin bagımlı calısıyorum. bagımsız calisanların dunyası ne kadar fazla angarya ile donatilmis, kendilerini gelistirmeye, mesleklerini gelistirmeye firsat bulamiyorlar. gelin bununla mucadele edelim. bagimsiz calisan zaman sıkıntısından mukellef kaprisinden 4 hesapla bilanco kapatmak zorunda kalıyor, 20-30-50 mukellefe hizmet verip, iki satır okuyacak zaman bulamıyor, yine de para kazanamıyorlar. ne yazık ki kendilerini gelistirecek zaman da bulamıyorlar. kendilerini gelistiremedikleri icin de kaliteyi artıramıyorlar. ben bagımsız calismadıgım halde bunu dile getiriyorum. sizin ruhsatınızı aldıgınız gun sevindiginiz kadar ben ruhsatımı aldıgımda sevinemedim. keske uzun yıllar oncesine gidip tercih listesinde hukuk fakultelerini en sonlara yazmasaydım dedim.
lutfen yeterince malumat sahibi olmadan karsinızdakine ogut vermeyin.
sizi SM'den SMMM'ye gecmek icin verdiginiz emekten dolayı takdir ediyorum. keske herkes kayıt girmek ile danısmanlık yapmanın ve bilhassa "denetim" yapmanın farklı isler oldugunu anlasa.

ancak bir noktada size kesinlikle katılıyorum. evet burada yazdıklarımız tamamen fikir beyan etmekden ibaret ve bir netice alınamadı, alınamaz da.
zira netice burada degil odalarda/mecliste alınır.

Tebrik ederim. Sizin gibi düşüyorum. Ama kenarda köşede böyle günler için beklettiğim bir alkış efekti veya resmi olmadığı için Türkçe kullanmak durumundayım...

Biz bağımlı çalışanlar mesleğin "defolusu" şeklinde gürülüyoruz gibi hissediyorum. Bu zaten staj döneminde bile hissettirilen bir durum bence. Meseleler bu yönleriyle ele alındığı sürece çözümsüzlüğe mahkumdur.

sn ochergenc,taşı bana attınız galiba.
sizde alkış efekti yoksa gönderelim arkadaşım.;D paylaşmak için burda varız.

herkes aynı şeyi düşünseydi, insanoğlu ilerleyemezdi.farklı farklı düşünceler olması çok normal. hak eden kazansın her zaman.

bağımlı çalışan meslektaşlarımız ,hiçbir zaman bizim camiamızda ''defolu'' statüsünde olmamıştır,olmaz da.(bunlar kendinizde demişsiniz sizin hisleriniz.)
çünkü herkes ruhsatını alabilmek için,aynı kapıdan geçiyor.

mesajlara bakıyorumda SMMM arkadaşların çoğu panik içinde, kimse kimsenin bilgisi emeği hakkında ileri geri basit şekilde konuşamaz. Benim zamanımda öyle bir hak vardı 2003 yılında sınava girdim belgemi aldım. Toplam süreye bakarsanız 6 yıl. Önemli olan bilgilerini devamlı güncellemek ve kendini yenilemek, zaten işi bilmiyorsan ancak bakkal defteri tutarsın. SM lerin SMMM olmasına karşı olan arkadaşlara diyorumki o zaman...ben 1 yıldır ingilizce kursuna gidiyorum sırf yabancı uyruklu bir mükellefimle iletişimi daha iyi kurabilmek için, o zaman ingilizce bildiğim için ingilizce bilmeyen SMMM lerden daha mı üstünüm ben şimdi.....hadi bakalım...

arkadaşlar
sm lerin smmm olmasında hiç bir sakınca yok bence. sonuç itibari ile aynı işi yapıyoruz, mesleği uygulamada çok fazla farkımız yok zaten.
bence asıl hedeflenen smmm lerin ymm liğe sıçrayıp aşağıda sadece orta büyüklükteki defterleri tutabilen bir sınıfı bırakmak. yani smmm lik.
benim asıl tehlikeli gördüğüm ymm lik. ben hepimizin artık ymm liğe sıçraması gerektiğine inanıyorum.
en alt tabakada götürüler var, beyannameleri odaları veriyor. üst tabakada muhasebesi kendi yerinde tutulan şirketler var, onlar ymm lere doğru kayıyorlar.
yani bize en oynak tabaka olan orta tabaka kalıyor.
bugün için ymm lerin defter tutamadıkları söyleniyor. doğru buluyormusunuz bilmiyorum. yasa metni aşağıdaki gibidir;

"Mesleğin konusu
Madde 2 - 1 - A) Muhasebecilik ve malî müşavirlik mesleğinin konusu :
Gerçek ve tüzelkişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;
a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterlerini tutmak, bilanço, kâr-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.
b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, malî mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.
c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, malî tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.
Yukarıda sayılan işleri; bir işyerine bağlı olmaksızın yapanlara serbest muhasebeci malî müşavir denir.
B) Yeminli malî müşavirlik mesleğinin konusu :
Fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yazılı işleri yapmanın yanında Kanunun 12 nci maddesine göre çıkartılacak yönetmelik çerçevesinde tasdik işlerini yapmaktır.
Yeminli malî müşavirler muhasebe ile ilgili defter tutamazlar, muhasebe bürosu açamazlar ve muhasebe bürolarına ortak olamazlar."

çevrenizde hiç yok mudur belli büyüklükte olup sadece ymm olan ve içerisinde smmm yada sm çalıştırmayan firma. benim çevremde var. öyleyse bu firmaların defterini kim tutuyor. ?
yani firma içerisinde belge sahibi olmayan biri beyannameleri hazırlıyor, ymm tasdik ediyor. buna defter tutmak demiyoruz tabiki biz.

artık ymm ler birleşerek büyük şirketler haline geldi. orta ve üzeri firmaları onlar alıyor. neden çünki piyasada vasıf olarak bizden bir üst kademedeler.

aynı iş kolundan olup bir üst yetkilendirmesi olan bir mesleki kuruluşta bizlerin avukatlar gibi prestij sahibi olmamız mümkün müdür?

bu nedenle bence siz sm ler smmm olacakmış diye tartışmayın ymm olmaya çalışın.

saygılarımla

sn feratin, yazdıklarınızda haklısınız ama ben asıl gerçeğin benim yazdığım şekilde olduğuna inanıyorum.
zamanında çıkartılan ymm lik aslına bakarsanız çöktü. bir inceleyin bakalım.
ymm lerin raporları ile kdv iadesi alınabiliyormu. hayır. yine aylarca beklemiyormu dosyalar. bekliyor. bir memur yeminlinin yazdığı raporu inceleyip dosyayı süründürebiliyor.
peki karşıt incelemeleri yapabiliyorlar mı. tek tek firmalara gidip kayıtları görebiliyorlarmı. hayır. posta ile gönderip gelen yazıyı rapor ekine koyup rapor düzenliyorlar. ayrıca mümkün de değil zaten.
bunun gibi nedenlerle bence ymm bekleneni sağlamadı.
sonuç olarak da
asıl ben bunu söylemek istiyorum
biz sm olduk
sm leri smmm değil smmm leri sm yaptılar ve mevzuattaki gereksiz fazlalıktan kurtulunmuş olundu.

kalyon ' Alıntı:
... yani bize en oynak tabaka olan orta tabaka kalıyor. ...

Bu tabakadaki müşteriyi de elinde tut, tutabilirsen....

-Bir başka forumdan alıntıdır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
"SAYIN ÜYEMİZ
...
...
MALİYE BAKANLIĞINDAN GELEN GENELGE ÜZERİNE DİĞER BİR KONU İSE;

T.C.Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 17.01.2008 Tarih ve VUK-31/2008-1/e-Beyanname-9 Sayılı Sirküleri ile 5362 Sayılı Kanuna göre Kurulan Meslek Odaları ve Birliklere, İşletme hesabı esasına göre defter tutan (Yazar Kasa Kullanan) Üyelerine ait beyanname, bildirim ve eklerini elektronik ortamda gönderme yetkisi verilmiştir. Bu kapsamda Odamıza da verilmiş bulanan bu yetki ile; yazar kasa kullanmakta olan üyelerimizin muhasebeleri aylık, üç aylık ve yıllık olarak verilen KDV, muhtasar, gelir geçici ve yıllık gelir vergisi beyannamelerinin elektronik ortamda verilmesine, aylık SSK bildirgeleri ile diğer SSK işlemlerinin elektronik ortamda takibine Odamızda başlanmıştır.

SSK lı çalıştıran üyelerimizden aylık 40,00 YTL SSK lı çalıştırmayıp sadece muhasebe işlemleri takip edilen üyelerimizden ise aylık 30,00 YTL hizmet bedeli olarak ücret tahsil edilmektedir.

Muhasebe işlemlerinizi Odamız kanalı ile yaptırmak istiyor iseniz Odamıza bizzat müracaat etmeniz gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için Odamızı arayarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.

------------------------------------------------------------------------------------------------