fonradar

Yeniden Nace Kodları İsteniyor !!

bilanco

Katkı Sunan Üye
Değerli arkadaşlar,

Sgk aylık prim ve hizmet bildirgesini onaylarken yine nace kodlarını istediler. Bu sefer nace kodlarını eğer uygun değilse 1 kereye mahsus internet üzerinden değiştirebiliyormuşuz.
Benim anlamadığım nokta; bizim gireceğimiz nace kodları şirketin ana faaliyet konusunumu teşkil edecek, yoksa şirketin yardımcı faaliyet konusunu mu teşkil edecek.

Mesela şirketin ana faaliyet konusu tekstil makinası üretimi
yardımcı faaliyet konusu da atıyorum nakliye.
Biz nace kodu olarak tekstil makinası üretiminin nace kodunu bulup onu mu gireceğiz, yoksa nakliyenin mi ?

2012 Yılı Mükellef Bilgileri Bildirim Formunda girdiğiniz ilk nace kodunu girin.Vergi Dairesi kayıtlarındaki nace kodu ile de uyumlu olmuş olur.

Bazı kodları bulamıyorum. Rakamla da girilmeyip tek tek kısım kısım girildiği için bulmak zorlaşıyor. Bunun bir kolayı varmı?

www.ito.org.tr adresindeki nace kodu listesinden, oda kayıt beyannamesi doldurulması sırasındaki nace kodlarını kullanabilirsiniz.Kolay bularsınız.

ya arkadaşlar bu çok sıkıntılı, eğer bulamıyorsanız sgk dan öğrenin diyorlar, sgk yı da aradığınızda malum oraya buraya bağlanıp sonunda telefon kapanıyor. bizde vakıflar var, ve ne yazacağımızı bulamıyoruz. yanlış yazılsa bir dahaki sefere yazıyla düzeltme talebinde bulunulması gerekiyor, yani ne yapacağımızı bilemiyoruz...

biz onlara sanki sgk dosyası açtırırken firmanın ana faaliyet konusunu vermiyoruz da oradaki mahsum memurcuk bunu adam gibi giremiyor ve sonra dönüp dolaşıp yine bize geliyor bu iş.
bütün suç sizde yani...:)

Oda birşey mi 04/2011 kadar düzgün giden kod nasıl oluyorsa 05/2011 alakasız bir koda dönüşüveriyor! Sonra uğraş dur. Bizim boş boş oturuyoruz ya :mad:

merhaba arkadaşlar,
ben geçen ay, yanlış olan nace kodumu işlerimin hızlı yürümesi açısından yine yanlış olarak onaylamıştım.
sonrasında SGK 'ya dilekçe verir düzeltirim diye.

şimdi bu ay ben doğru olan nace kodumu isaretlesem (doğru olan kod prim nispeti daha düşük) bildirgemi alabilecek miyim acaba ?
böyle bir işlem yapan var mı aranızda ?

Şahsi kanaatim,Prim onaylama bölümünde bu nace kodları ekleme ekranı geldiği müddetçe,kuruma ayrıca bilgi vermeniz gerekmemeli.Bu uygulama ekranını belki yıl sonunda kapatırlar.. Yine bir yanlışlık halinde o zaman dilekçe ile düzeltmek gerekebilir.Mantıken böyle olmalı..

teşekkür ederim sn.twolf,
anladığım doğru olan kodu girmemi öneriyorsunuz sisteme.
tehlike sınıfım düşeceği için aylık bildirgemi alabilecek miyim akıbetimi merak ediyorum da :)

arkadaşlar işlemlerini yaptığımız bir vakfın iktisadi işletmesine TOBB dan faaliyet kodu belgesi geldi. Buna göre 94.91.02 üyelik gerektiren dini kuruluşların faaliyetlerleri. Bu durumda;
1-Bu kodu nace kodu güncelleme sayfasında nasıl bulacağız?
2-Bu işletmenin ait olduğu vakıf da aynı koddadır denilebilir mi?

eskiden yabancı bir film izlemiştim , ismini şu an hatırlamıyorum.

adam ıssız bir yerde yürürken, birden dengesini kaybetti tam düşecekken uçurumdan sarkar vaziyette elleriyle tutundu.Kuş uçmaz , kervan geçmez biryer.
kimsenin olmadığını bildiği için kısık bir sesle imdat , imdat diye fısıldıyor.durumu çok komikti.

ben şimdi burdan fısıldıyorum bana cevap verecek kimse var mı :) imdat, imdat...:))

arkadaşlar işlemlerini yaptığımız bir vakfın iktisadi işletmesine TOBB dan faaliyet kodu belgesi geldi. Buna göre 94.91.02 üyelik gerektiren dini kuruluşların faaliyetlerleri. Bu durumda;
1-Bu kodu nace kodu güncelleme sayfasında nasıl bulacağız?

www.ito.org.tr adresindeki nace kodu listesinden, oda kayıt beyannamesi doldurulması sırasındaki nace kodlarını kullanabilirsiniz.Kolay bulursunuz.

Son düzenleme:
eskiden yabancı bir film izlemiştim , ismini şu an hatırlamıyorum.

adam ıssız bir yerde yürürken, birden dengesini kaybetti tam düşecekken uçurumdan sarkar vaziyette elleriyle tutundu.Kuş uçmaz , kervan geçmez biryer.
kimsenin olmadığını bildiği için kısık bir sesle imdat , imdat diye fısıldıyor.durumu çok komikti.

ben şimdi burdan fısıldıyorum bana cevap verecek kimse var mı :) imdat, imdat...:))

Tahakkuku alırsınız.
Nace kodu değişen bir firmanın tahakkukununda hala eski nace kodu yazıyordu birinde.
Bu demektirki, değişiklikler bir süre sonra aktif edilecektir.Büyük ihtimal kontrolleri vs. yapılacaktır.

Arkadaşlar, iktisadi işletmenin internetten otomatik çıkan vergi levhasındaki faaliyet kodu ve adı bölümünde yazan kod doğru mudur, bundan başka bir kod olma ihtimali var mı?

Mükellef bilgileri bildiriminde yapılan nace kodunu esas almanızı tavsiye ederim.O bizlerin sizlerin seçtiği koddur.Vergi levhasında ki kod, mükellef bilgileri bidiriminden önceki dairenin sizin için tespit ettiği koddur.Doğru olmayabilir.
Mükellef bilgileri bildirimi de yanlışsa, doğrusu neyse onu seçin.

Mükellef bilgileri bildirimine zaten vergi levhasındaki kodu yazmıştık biz. yanlış olup olmadığından nasıl emin olacağız, mesela vergi levhasındaki ve mükellef bilgileri bildirimindeki kod "949915 üyelik gerektiren gönüllü sağlık dernek ve birliklerinin faaliyetleri". bahsettiğim işletme "aile hekimliği vakfı iktisadi işletmesi" bu durumda doğru mu demek oluyor yoksa daha yakın bir faaliyet kodu bulunabilir mi listeden?

Listeyi tarayın, göz atın, bulamazsanız, şuandaki kodunda doğruluğundan emin değilseniz, birini belirleyin.Kvsk prim oranının düşmediği durumda birşey olacağını sanmam. Ancak yine de işinizi sağlama almak istiyorsnaız Sskdan kod belirlemesini yazılı olarak talep edin.