fonradar

Yeniden SSK Primi Ödemem Gerekiyor mu ?

Merhaba arkadaşlar.

Kendi adıma kayıtlı ticari taksi (T) plakam var. Bağkur'luyum.
Araçta şoför çalıştırıp, kendim başka bir işyerinde çalışmak istiyorum.
Bu durumda yeni iş yerinde SSK'lı olmam gerekiyor mu?

Bir arkadaşıma danıştım ve aldığım cevap;
Ticari taksi (T) plakam kendi adıma kayıtlı olduğu sürece bağkur ödemeye devam edeceğimi, çalıştığım iş yerinin benden SSK primi kesmeyeceğini, sadece gelir vergisi ve damga vergisi ödeyeceğimi söyledi.

Emin olabilmek adına sizlere sormak istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Sgk 4A lı çalışmanız öne geçer.Bağkur işçi olarak çalıştığınız sürece durur.1.3.2011 de 6111 sayılı yasa ile değişti
arkadaşınız bir önceki uygulamayı söylemiş.Sizdende çalışan şöförü sigortalı yapmanız istenir malum taksi faal olduğuna göre kim kullanacak.

Hasan Bey, öncelikle çok teşekkür ediyorum.

Çalışan şoför sigortalı olacak.
Benim çalışacağım şirket, resmi kurumlar ile çalıştığı için bütün işlerimin resmi olması gerekiyor.
Peki ben şirkete ortak olmak istersem nasıl olur?
Kendi adıma kayıtlı ticari taksi plakamın olması başka bir işyeri açmama veya ortak olmama engel midir?

Benim çalışacağım şirket, resmi kurumlar ile çalıştığı için bütün işlerimin resmi olması gerekiyor.
Kendi adıma kayıtlı ticari taksi plakamın olması başka bir işyeri açmama veya ortak olmama engel midir?

Tabiki engel değil.Sen bu işi yapıyorsun artık başka bir iş yapamazsın "azıcık aşım dertsiz başım" de otur oturduğun yere diye bir düşünce olamaz zaten :)

tekrar bağ-kur a dönersin.

Tabiki engel değil.Sen bu işi yapıyorsun artık başka bir iş yapamazsın "azıcık aşım dertsiz başım" de otur oturduğun yere diye bir düşünce olamaz zaten :)

Zaten mantık olarak engel olmaması lazım ancak nasıl bir mantık anlayamadım ben.
Plakayı üstüme alabilmem için belediyeden tahsis belgesi çıkartmam gerekiyormuş. Gittim belediyeye; vergi mükellefi ve SSK'mın aktif olmadığına dair belge istediler. Çalıştığım işyerinde SSK'lı olarak göründüğüm için alamadım ve SSK'dan çıkışımı yaptırmam gerekti mecburen. Sonra vergi dairesinden vergi mükellefi olmadığıma dair, SSK'dan da SSK'mın aktif olmadığına dair yazı verdim belediyeye. Ben eski işime alışmıştım, çok memnundum. Babam ısrar edince plakayı almak zorunda kaldım üstüme.

Şimdi eski işime tekrar geri dönmek istiyorum ancak belediyeye verdiğim yazılardan dolayı plaka hakkım kaybolur mu diye korkuyorum açıkcası. Plakayı devredebileceğim kimsede yok, satmakta istemiyorum.