fonradar

Yenileme fonu

metyo

Tanınmış Üye
Firmamız aktifinde kayıtlı amortisman suresi dolmuş otomobili satıp yenisini alacaktır.Bununla ilgili yenileme fonundan yararlanmak amacıyla karar alacağız.
Öte yandan Gelir idaresi kendi görüşlerini yansıtan özelgeleri sitesinde yayınlıyor.Bu anlamda aşağıda konu ile ilgili özelgenin sonuç kısmında bana göre enteresan bir yorum yapılmış.

Tarih 03/10/2008
Sayı B.07.1.GİB.0.29/2980-328-156-104534

"Bu hüküm uyarınca yenileme fonunun ayrılabilmesi, amortismana tabi bir iktisadi kıymetin satılmasından oluşan karın aynı neviden bir iktisadi kıymetin alımında kullanılması halinde söz konusu olmaktadır. Anılan hükmün uygulanabilmesi ise, yeni iktisadi değerin satışın yapıldığı yılı takip eden yıllarda iktisabına bağlanmış olup, aynı yıl içinde yenileme yapılan hallerde satıştan elde olunan kar dikkate alınarak pasifte karşılık ayrılması mümkün bulunmadığından, sözü edilen şirket tarafından yenileme fonu uygulamasından faydalanılmasına imkan bulunmamaktadır."
Bu konuda sizlerin de görüşlerini merak ediyorum.Aynı yıl içerisinde yenileme yapılır mı? yapılamaz mı?

Ynt: Yenileme fonu

Selamlar
Özelge 2008 tarihli özelge gibi görünse de,2003 yılında başka bir özelgeye verilen cevabın aynen tekrarıdır.Aşağıdaki makalenin B maddesinin son paragrafında buna değinilmiştir.makale sahibi de bu karara eleştiri getirmektedir.Şahsen bende bu eleştiriye katılmaktadyım.
Bu arada yeni alınan iktisadi varlığın amortisman tutarının gidere yazlmayıp yenileme fonundan karşılanacağınıda tekrar hatırlatmak gerekir.
Saygılar
http://www.alomaliye.com/halil_soyler_yenileme_fonu.htm

Ynt: Yenileme fonu

Ben de hem makale sahibine hem de Tahsin Beye bu konuda katılıyorum, VUK md.328'te aynı yıl içinde yeni iktisadi kıymet alınması durumunda yenileme fonu ayrılamayacağına dair bir düzenleme yok, tamamen kanundan gelen hakkın özelge ile kısıtlanması durumu.