Yeraltı Çalışanlar için %5 lik indirim yok mu?..

gurdal67

Katkı Sunan Üye
Merhabalar...

Yeraltında çalışan işçilerimiz için 35 nolu Belge Türü ile bildirge gönderiyoruz.

Fakat 35 nolu belge gönderilirken 5510 sayılı kanun seçilemiyor olduğunu Syn Ufuk Özdemir'in Muhasebetr adlı sitede yayınlanmış bir makalesinde okudum.Bu durumda Yeraltı çalışanlarımız için ,5510 seçilemiyorsa, %5 lik Hazine teşviğinden yararlanamayacak mıyız? (ki ekim -kasım da yararlandık...)

Saygılar...

Ynt: Yeraltı Çalışanlar için %5 lik indirim yok mu?..

Merhabalar,
Prim belge türleri ile ilgili ilk tebliğ yayınlandığında ben de aynı tereddüte düşmüştüm. Durumu SGK.ya yazılı olarak bildirdim ve halen cevap bekliyorum:(
Ancak şöyle de bir durum var ki; e-bildirge gönderiminde belge türünü 35 seçtiğiniz zaman kanun no olarak 5510-%5 indirim bölümü geliyor. Yani seçilebilecek başka bir alan yok. Bu durumda %5.lik indirimden yararlanmamız çok normal gibi görünüyor. Kaldı ki teşvikle ilgili hükümlerde "yeraltı yararlanamaz" diye bir ibare yok. 4/a kapsamında sigortalı çalıştıran ve kurumu borcu olmayan özel sektör işyerleri yararlanır deniliyor, bu iki koşulu da sağladığımıza göre yeraltı olup olmamamızın bir önemi yoktur diye düşünmekteyim.