fonradar

Yeraltı Maden Ocaklarında Vergi İadesi

yeraltı maden ocakalrındaki ücretler gelir ve damga vergisinden muaf. Burada çalışan işçiler vergi iadesi alabilirmi. Vergilenmemiş gelirin vergi iadesi olurmu.

Sayın accountant,

G.V.K.
Kanun No : 193
İkinci Kısım
Muaflık ve İstisnalar
Altıncı Bölüm
Mütefrerrik İstisnalar
Ücretlerde
Madde No 23
Kapsam
3. Toprak altı işletmesi halinde bulunan madenlerde cevher istihsali ve bununla ilgili diğer bütün işlerde çalışanların münhasıran yer altında çalıştıkları zamanlara ait ücretleri;

Ücretlilerde vergi indirimi(*)
Madde No Mükerrer Madde 121
Kapsam
(4842 sayılı Kanunun 15'inci maddesiyle değişen madde Yürürlük; 01.01.2004)- Gerçek ücretlerin vergilendirilmesinde, mükellefin kendisi, eşi ve çocukları ile ilgili eğitim, sağlık, gıda, giyim ve ikamet edilen konuta ait kira harcamalarının yıllık toplam tutarının;
- 3.000 YTL’ye kadar % 8'i,
- 6.000 YTL’nin 3.000 YTL’si için % 8'i, aşan kısmı için % 6'sı,
- 6.000 YTL’den fazlasının, 6.000 YTL’si için % 7'si, aşan kısmı için % 4'ü,

Ücretlinin ertesi yılda ödeyeceği gelir vergisinden mahsup edilir veya işverenler aracılığı ile kendisine nakden iade edilir.

Ücretlilerde vergi indirimi (vergi iadesi), ücretlinin ödediği/ödeyeceği gelir vergisi varsa indirim/iade sözkonusudur. Yeraltında çalışan maden işçilerinin ücreti gelir vergisinden muaf olduğu için, ilgili G.V.K.'na karşılık bir vergi indirimi/iadesi de sözkonusu olamayacaktır.
Selamlar...

Merhabalar

1 Sayılı Vergi İadesi Tebliğinin VI/A-g maddesi şöyledir:

“g) Yer Altında Çalışan Hizmet Erbabının Net Ücreti :
Gelir Vergisi Kanununun 23 ncü maddesinin 3 numaralı bendinde, toprak altı işletmesi halinde bulunan madenlerde cevher istihsali ve bununla ilgili diğer bütün işlerde çalışanların yer altında çalıştıkları zamanlara ait ücretleri Gelir Vergisinden istisna edilmiştir.
Bu hüküm uyarınca, anılan kişilerin ücretleri mutlak olarak vergiden istisna edilmediğinden, bunların da vergi iadesi hakkından yararlandırılması gerekmektedir.”

Tebliğden anlaşıldığına göre işçilerin yer üstünde geçen ve GV’den müstesna olmayan çalışmalarına ait ücretleri için vergi iadesi almaları mümkündür. Örneğin izinde veya istirahatta geçen süreye ait ödemeler böyledir. Diğer taraftan maden işçisi olarak görülmekle beraber fiilen yeraltında çalışmayanlar için de vergi iadesi hesaplanır.
-------------------------------------------------------------

accountant' Alıntı:
yeraltı maden ocakalrındaki ücretler gelir ve damga vergisinden muaf. Burada çalışan işçiler vergi iadesi alabilirmi. Vergilenmemiş gelirin vergi iadesi olurmu.

yeraltı maden ocakalrındaki ücretler gelir ve damga vergisinden muaf demişiniz DAMGA VERGİSİ nin muaf olduğu maddeyi arıyorum ama bulamadım yardımcı olur musunuz ?

Sayın ertanacikgoz,

DAMGA VERGİSİ KANUNU
.....
İstisnalar
Madde No 9
Kapsam
Bu Kanuna ekli (2) sayılı tabloda yazılı kağıtlar Damga Vergisinden müstesnadır.
.......

DAMGA VERGİSİ KANUNUNA EKLİ TABLOLAR)
(Değişik: 5281/7 md.) (Yürürlük: 1.1.2005)
(2) SAYILI TABLO

Damga vergisinden istisna edilen kağıtlar
....
III - İşçiler, çiftçiler ve göçmenlerle ilgili kağıtlar:
....
3. Toprakaltı işletmesi halinde bulunan madenlerde cevher istihsali ve bununla ilgili diğer bütün işlerde çalışan işçilerin yeraltındaki çalıştıkları günlere ait ücretleri ve primlerinin ödenmesinde düzenlenen kağıtlar.
....

İlgili kanun ve ekli tabloda görüleceği üzeredir.

Selamlar...

kusura bakmayın acele yazdım , vergi memuru illa binde 7,5 damga vergisi kesintisi yapılacak diye tutturmuş, bende kanunun tam maddesini acele ile bulamadım yardımınız için çok teşekkür ederim. Sayın Karaman