Yerime birini yetiştirirsem tazminat alabilirmiyim.?

Üyelik
26 Ara 2005
Mesajlar
3
Bir işyerinde çalışmaktayım. Ayrılmak istiyorum. Kasım ayında 10 senem doldu. İstifa edeceğimi önceden söylersem ve yerime birini yetiştirirsem tazminat almaya hak kazanıyorum diye duydum doğru mu?
 
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
24
Tazminat

Merhaba Ayşe1975
Kıdem Tazminatı sadece ve sadece 1475 Sayılı Kanunun halen yürürlükte olan 14. maddesinde belirtilen hallerde verilebilir.

"Madde 14 - Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet
akitlerinin:
1. İşveren tarafından bu Kanunun 17 nci
maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler
dışında,
2. İşçi tarafından bu Kanunun 16 ncı maddesi
uyarınca,
3. Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,
4. Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum
veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük
aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla;
5. (8.9.1999 tarih ve 23810 sayılı Resmi
Gazete'de yayınlanan 4447 sayılı Kanunun 45 inci
maddesiyle eklenen ve yayımı tarihinde yürürlüğe
giren bent) 506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin
birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde
öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı
Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı
bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim
ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile
işten ayrılmaları nedeniyle, feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten
itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona
erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması
hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet
aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için
işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem
tazminatı ödenir."

Bunların dışında hiçbir gerekçeyle kıdem tazminatı ödenmez.
İşveren size ayrılırken hizmetlerinizin karşlığı olarak prim, ikramiye vs. ödeyebilir, bu konuda işveren her zaman serbesttir. Ama bu kıdem tazminatı olmaz. Bundan işveren SSK Primi, gelir vergisi kesintisi yapmak zorundadır. Aksi takdirde bunu kıdem adı altında öderse vergi ve sigorta primi kaçırmış olur.

Ayrıca 4857 sayılı kanunun 17. maddesi gereği işyerinize ayrılacağınızı en geç 56 gün önceden bildirmek zorundasınız (3 yıldan fazla çalışanlar için)..

Selam saygı ile
Mustafa TOSUN
 
Üyelik
14 Haz 2005
Mesajlar
133
Tazminat

Sayın Mustafa Tosun,

kanun maddelerinde ufak bir ekleme yapayım.

Kod:
Madde 14 - (Değişik birinci fıkra: 29/7/1983-2869/3 md.) Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin:

1. (Değişik : 22/05/2003-4857/Geçici md.1)  İşveren tarafından bu Kanunun 24 üncü maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında, 

2. (Değişik : 22/05/2003-4857/Geçici md.1)  İşçi tarafından bu Kanunun 25 inci maddesi uyarınca,
Sayın AYŞE1975,
Kanunun 24.II bendini ve 25.maddeyi okuyun. Durumunuz bunlara girmiyorsa, kıdem tazminatı alamazsınız.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
636
Konum
bursa
Re: Tazminat

Merhaba,

Sayın Ayşe, o duyduğunuz 10 yıllık süre, sanırım bu yeni Kıdem Tazminatı Fonuyla ilgili. Kanun yürürlüğe girdiğinde 10 yıllık fonda birikimi olan kişiler, istekleri dahilinde kıdem tazminatını alabilecekler.

Kolay Gelsin.
 
Üyelik
19 Mar 2010
Mesajlar
1
Ynt: Tazminat

Uyarmıştım . Dikkate almadınız. ???

-> Forum Kuralları
Mesajın sağ üst tarafındaki
Değiştir butonuna basarak düzeltiniz.




Değiştirin lütfen yoksa silinecek
 
Üyelik
3 May 2010
Mesajlar
4
Ynt: Tazminat

mrb benimde ağustosda 10 senem doluyor nasıl bi yol izleyip tazminatımı alabilirim
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Tazminat

Bayansanız evlenip bir yıl içinde ayrılırsanız kıdem hak edersiniz.
Erkekseniz ya askerlik ya emeklilik için ayrılacaksınız. Ya da kendinizi kovduracaksınız. (ama bu riskli tazminatsız fesih yaptırmayın)
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Tazminat

Yaştan bekleme evet 3600 gün 15 yıl dolmuş ise aylık bağlanmasını beklemden tazminat alarak ayrılabilrisniz.
 
C

C.Gerçek

Ziyaretçi
Ynt: Tazminat

nguroy ' Alıntı:
Yaştan bekleme evet 3600 gün 15 yıl dolmuş ise aylık bağlanmasını beklemden tazminat alarak ayrılabilrisniz.
Tabii bu şartları taşıdığınıza dair sgk dan yazı alarak.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Tazminat

Peki yukarda ben ve diğer arkadaşlar 3600 gün ve 15 yıl demişiz 10 yılı nerden çıkardınız?
 
Üyelik
18 Mar 2007
Mesajlar
1,129
Konum
istanbul
Ynt: Tazminat

Kader Hn. :))
gerekli şartları sağlamıyorsanız size yazı vermezler ki sağlamıyorsunuz.
5 Yıl sonra İnşallah.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Tazminat

KADER EVRİM "ve" kelimesini tam anlayamadı galiba yada "veya" gibi algıladı!
 
Üyelik
3 May 2010
Mesajlar
4
Ynt: Tazminat

Siz önce bir kurallara uyarak yazı yazmasını öğrenin . sonra belki siizi emekli ederler. ???
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Tazminat

admin_fast'dan -> Forum Kuralları
Hatalı mesajın sağ üst tarafındaki
Değiştir butonuna basarak düzeltiniz. _________________________________________________
Siz okuduğunuzu anlamıyor/anlamak istemiyorsanız biz ne yapalım!
 
Üyelik
16 May 2010
Mesajlar
3
Ynt: Tazminat

Ben kendi isteğimle işten çıkarıldım,kıdem ve ihbarı aldım;ama ücret pusulasına dikkat etmemişim .yılda bir kez prim alıyordum bazen de altı ayda bir.üCRET PUSULASINDA SADECE İZİN HAKKIM HESAPLANMIŞ prim hesaplamasını görmedim. Prim hesaplanması için her ay mı prim alınması gerekiyor. Teşekkür ederim.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Tazminat

Pirim verilmesi zorunlu değildir. İşverenin talebi ile ödenir.
Ayrıca hem kendim ayrıldım hem de ihbar kıdem aldım diyorsunuz?
Daha ne olsun :)
 
Üyelik
16 May 2010
Mesajlar
3
Ynt: Tazminat

Nizam Bey, yanıtınız için teşekkür ederim. Evet haklısınız ;ama işten ayrılma işlemlerim yapılırken, ben şirkete çok güvendiğim şirkete, kağıtlardaki ayrıntılara bakmadım ve sadece insan kaynaklarına tüm haklarımı ( yemek, prim vs)alıyorum değil mi, diye soru yönelttim .Onlar da tabi hesapladık; hatta kullanmadığın izin hakkını bile veriyoruz, dediler. Ama primin ödenmediğini anladım ,kendimi söyledikleri söz üzerine enayi gibi hissettim. Sabah dayanamayıp,muhasebeyi aradım .O da primin kıdeme katılamayacağını ,yemek gibi süreklilik arz eden bir gelir olmadığını belirtti. İnanmmalımıyım sizce:)Yani böyle bir şey söz konusu mu .Yoksa dediğiniz gibi isteselerdi süreklilik arz etemeyn gelir olmasına karşın verebilirler miydi.
Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.)
 
Üst