fonradar

Yetim Maaşı

Sayın forum üyeleri merhaba,annem rahmetli babamdan sgk dul aylığı alıyor,biz iki kardeşiz öğrenciliğimiz bittiği için annemin maaşı 3/4 oldu.Ayrıca annem vefat eden bağkur emeklisi babasından da ananemle beraber yetim aylığı alıyor 280 tl.Bunun 550 tlsini ise ananem alıyordu ancak ananem iki gün önce vefat etti.Şimdi bu ayın maaşı ananem açısından nasıl olcak ve annemin maaşı 280 tl kalıp,ananemin hakkı olan 550 tl devlete mi kalıyor? teşekkürler

Evet, annenizin yetim aylığı miktarı aynı kalacak,Devlete kalıyor gibi bir durum yok, anneannenizin vefatıyla birlikte dul aylığı alabilecek kimse kalmıyor.

Anneannenizin vefatından sonra başka kız çocuk yoksa ki yok muhtemelen belirtmediğinize göre şu an %30 oranında bağlanan aylık %50 olur diye biliyorum,kalan %50 kimseye gitmez

Haklısınız sn. Mahmut12,
hatalı bilgimi düzelttiğiniz için teşekkürler

Rica ederim Kerem Bey,forum müdavimi sizsiniz haddimize değil=) Bu arada Sayın Witchking,sgk bu işi kendisi yapmaz dilekçe yazıp gönderirseniz bir dahaki ay yansıtılır %50 oranında.Ayrıca annenizin babanızdan aldığı sgk dul aylığı da 3/4 şeklinde devam edecek bu kısımla ilgisi yok.