Yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

Üyelik
13 Mar 2012
Mesajlar
35
Konum
DÜZCE
Merhabalar,

Ahşap malz. ve koltuk imalatı yapan bir firmamız "yetiştime yurduna" kendi ürettiği kanapelerden 9-10 tane vermek istiyor. Bunun faturası nasıl kesilir, stoklarımızdan çıkış nasıl yaparız. Kdv'si varmıdır. İyi Çalışmalar.
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,516
Konum
ADANA
Ynt: yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

Bağışmı yapacaksınız?
 
Üyelik
13 Mar 2012
Mesajlar
35
Konum
DÜZCE
Ynt: yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

evet bağış yapılacak...
 
Üyelik
30 Nis 2012
Mesajlar
29
Ynt: Yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

3065 sayılı KDV Kanunu'nun 17. maddesinin 2/b bendine göre yetiştirme yurtlarına keseceğiniz faturalarda KDV'siz olacaktır.
Yukarıdaki istisnanın uygulanabilme şartı olarak yapılacak bağışın toplum menfaatine uygun olması gerekiyor ve sizin keseceğiniz fatura da yetiştirme yurduna olduğu için faturada KDV hesaplamayacaksınız.
Ancak fatura üzerinde KDV'siz fatura kestiğiniz için açıklama yapmak zorundasınız.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

Olayı KVK ve KDV açısından toparlayalım.

1-Öncelikle KVK açısından bakalım; KVK madde 10/1-ç'ye göre yetiştirme yurduna yapılan bağışlar beyanname üzerinden, %5'lik sınıra tabi olmaksızın indirim konusu yapılabilir. Yalnız bu bent hükmünden faydalanabilmek için yetiştirme yurdunun en az 100 yatak kapasiteli ( kalkınmada öncelikli yörede ise en az 50 yatak kapasiteli) olması gereklidir. Yatak kapasitesi duruma göre 100 veya 50'nin altındaysa KVK md.10/1-c hükümleri uygulanacaktır.

2-Stoktan çekilerek yapılan bağışın belgelendirilmesinde usul şöyledir.1 Nolu KVK Genel Tebliği madde 10.3.2.2.4'e göre bağışın yapıldığı kamu kurumu adına fatura düzenlenecek, faturanın arkasına bağış amacıyla verildiğine dair şerh düşülerek şirket yetkilileri tarafından imzalanacaktır, ayrıca bağışın yapıldığı kurumdan bağış makbuzu da alınması gerekmektedir.

3-Bağış yaptığınız mamulü kayıtlı değeri üzerinden stoktan çıkartarak KKEG olarak muhasebeleştirmeniz, daha sonra bu tutarı kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden indirim konusu yapmanız gerekmektedir.

4-KDV Kanunu md.17/2-b'ye göre yapılan bağış KDV'den istisna olmakla birlikte, bu istisna bir kısmi istisna olduğu için bağışlanan mamulün üretimi için yüklenilen KDV bağışın yapıldığı dönemde ilave edilecek KDV olarak indirimler arasından çıkartılarak bir önceki maddede belirttiğimiz üzere giderleştirilir.

Bir örnek verelim örneğin bağışladığınız koltuğun kayıtlı değeri 152 MAMULLER hesabında 2.000.-TL, yüklenilen KDV'si 200.-TL olsun, bağış yapılması durumunda muhasebe kaydı

_______/___________
689 2.200
152 2.000
391 200
____________________
950 KKEG 2.200
950 KKEG 2.000
 

Benzer konular

Üst