fonradar

Yevmiye Defterinde Belge Türü Hatalı Olmas-düzeltilmesi-cezası

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
2014 yevmiye defteri yazdırıldı fakat sonradan farketik ki yevmiye kayıtlarındaki belge türü hatalı yazılmışlar
Örneğin, Banka hareketlerinde "Banka İşlemi/dekontu/ekstresi" demesi gerekirken "fatura" yazılmış bu hatada programda belge türü hatalı seçiminden kaynaklanmış
1- Yevmiye defterinde belge türü hatalı yazmasının yaptırımı ne olur?
2-Bu durumda
Yevmiye defterindeki tüm hatalı yazılmış olan belge türünün üzerine tükenmez kalemle tek çizgi yapıp hemen yanına doğru belge türü yazsak doğru bir uygulama olur mu
Örneğin, "Fatura" nın üzerine tek çizgi yapıp "Banka Dekontu" tükenmez kalemle yapmış olsak bu doğru olur mu? Defterdeki kayıtlar bu şekilde mi düzeltilmelidir?
Teşekkürler

Sayın SerhanSerhan,

O zaman sorun yok, kaydın üzerini tercihan mavi dolma kalemle tek çizgiyle çizerek (okunur şekilde) doğrusunu yazmanız yeterli olacaktır.

Üstat şimdi kanuni dayanağına bakınca bu şekil kalemle düzeltme yevmiye dışındaki defterler geçerli olduğunu görüyorum Yevmiye Defterinde kalemle düzeltme yapılamaz hükmünü görüyorum Yanlışmı düşünüyorum
Teşekkürler

213 S.lı Vergi Usul Kanunu MADDE 217

YANLIŞ KAYITLARIN DÜZELTİLMESİ:
Yevmiye detferi madelerinde yapılan yanlışlar ancak muhasebe kaidelerine göre düzeltilebilir. Diğer bilumum defter ve kayıtlara rakam ve yazılar yanlış yazıldığı takdirde düzeltmeler ancak yanlış rakam ve yazı okunacak şekilde çizilmek, üst veya yan tarafına veyahut ilgili bulunduğu hesaba doğrusu yazılmak suretiyle yapılabilir.